REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Przegląd i konserwacja dachu i orynnowania

Dom jednorodzinny. Fot. Blachy Pruszyński
Dom jednorodzinny. Fot. Blachy Pruszyński
Blachy Pruszyński

REKLAMA

REKLAMA

Dach podczas zimy przechodzi prawdziwy test swojej wytrzymałości. Dlatego też, kiedy tylko pogoda na to pozwoli, powinniśmy wykonać sezonowy przegląd dachu i o ile zajdzie taka potrzeba, naprawić wszystkie powstałe uszkodzenia. Podpowiadamy na co zwrócić szczególną uwagę?

Opady, śniegu a także silnie wiejący wiatr mogą w znacznym stopniu zweryfikować stan oraz jakość naszego pokrycia dachowego i systemu rynnowego. Dlatego też, kiedy tylko pogoda na to pozwoli, warto przystąpić do prac mających na calu ocenę stanu technicznego naszego pokrycia dachowego. Większa czujność i częstsze kontrole dachu pozwolą nam wcześniej wykryć powstałe usterki, kiedy te nie będą jeszcze zbyt rozległe. Usuwanie drobnych szkód jest prostsze i tańsze poza tym pozwoli uniknąć generalnego remontu w przyszłości.

REKLAMA

Zobacz także: Jak profesjonalnie dbać o rynny i krokwie?

Przegląd dachu

REKLAMA

Podczas przeglądu dachu powinniśmy sprawdzić stan pokrycia dachowego oraz skontrolować konstrukcję. Nie wszystkie usterki, które powstają na pokryciu dachowym, możemy zauważyć przy samodzielnych oględzinach. Dlatego też przegląd i renowację pokrycia dachowego najlepiej zlecić specjalnej firmie, która zajmuje się tego typu pracami. Wynajęcie takiej ekipy nie jest zbyt kosztowne, w porównaniu z tym ile może wynieść nas remont całego dachu.  

Najbardziej narażone na zniszczenia są wszystkie łączenia poszczególnych części pokrycia dachowego oraz połacie z wystającymi elementami. Podczas kontroli dachu warto zwrócić uwagę na stan obróbek dachowych przy kominie oraz na rynny koszowe (rynny koszowe to wklęsłe obróbki znajdujące się na przecięciu dwóch połaci dachowych, ich zadaniem jest umożliwić odpływ wody deszczowej z dachu do rynny dachowej). Uszczelniacze dekarskie, którymi zabezpiecza się kosze dachowe, bardzo często wraz z upływem czasu ulegają zużyciu, powodując nieszczelność dachu.

- Przenikająca wilgoć może doprowadzić do przegnicia warstwy izolacyjnej dachu, a w najgorszym przypadku uszkodzenia konstrukcji budynku – przestrzega Rafał Kuczyński z firmy Blachy Pruszyński, producenta pokryć dachowych
i elewacyjnych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Intensywne deszcze a także zalegający na dachu śniegu mogą spowodować znaczne spustoszenia na dachach, które wyposażone są w osłony przeciwśniegowe i śniegołazy. Dlatego też zawczasu warto zweryfikować to, czy śnieg nie naruszył ich konstrukcji.

Na stronie kolejnej: Jak wykonać przegląd rynien?


Przegląd rynien

Aby rynny długo spełniały swoje zadanie powinny być szczelne i drożne. Sprawdzanie stanu orynnowania najlepiej rozpocząć zaraz po pierwszych roztopach. Śnieg i lód zalegający w rynnach w czasie zimy mógł spowodować ich uszkodzenia, które z czasem mogą przyczynić się do złego funkcjonowania całego systemu. Podczas kontroli, warto sprawdzić również newralgiczne miejscach, pod kątem tego czy nie nazbierały się w nich  różne zanieczyszczenia, które mogą ograniczyć przepustowość orynnowania.

Zobacz także: Problemy z dachem – wymienić czy naprawiać?

Te prace możemy wykonać samodzielnie

REKLAMA

Niektóre czynności związane z konserwacją dachu możemy wykonać samodzielnie. Np. błoto, które osadza się na ściankach rynien – można usunąć samodzielnie. Najlepiej zrobić to wodą pod ciśnieniem, uprzednio wymiatając z rynien wszystkie zanieczyszczenia np. szczotką.

Usuwanie zanieczyszczeń powinniśmy przeprowadzić skrupulatnie, unikając używania ostrych narzędzi, które mogą doprowadzić do uszkodzeń mechanicznych powłoki orynnowaniamówi Rafał Kuczyński z firmy Blachy Pruszyński.

Niektóre systemy rynnowe wyposażone są w tzw. czyszczaki czyli specjalne koszyczki zapobiegające zapchaniu rur spustowych. Jeśli nasze orynnowanie posiada tego rodzaju osprzęt, wystarczy wyjąć koszyczki i je oczyścić.

Warto też skontrolować szczelność orynnowania. Podczas zimy mróz mógł uszkodzić połączenia poszczególnych elementów systemu, w wyniku czego rynny mogą okazać się nieszczelne. To, czy system jest szczelny czy nie można sprawdzić w bardzo prosty sposób – wystarczy wlać wodę do rur uprzednio zatykając wylewkę. Jeśli okaże się, że system jest nie szczelny, drobne defekty będzie można naprawić za pomocą specjalnych uszczelniaczy. Na większe lepiej założyć specjalne złączki uszczelniające.

Zanim przystąpimy do naprawy rynien, dobrze jest przygotować sobie wcześniej wszystkie elementy, które będą wymagać naprawy. Zanim zaczniemy jakiekolwiek prace, w pierwszej kolejności wszystko wyczyśćmy i dopiero po tym zabezpieczmy np. warstwą lakieru zaprawkowego.

Zobacz także: Jak zabezpieczyć dach przed ulewnymi deszczami?

Źródło: Blachy Pruszyński/ jz

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dom za 1 euro. Jakie są warunki?

Władze miasteczka Saint-Amand-Montrond, położonego w centralnej Francji, podjęły niecodzienną inicjatywę. Wystawiły na sprzedaż dom za symboliczną kwotę 1 euro. Jest jednak pewien warunek - nabywca musi zobowiązać się do zamieszkania w nim na co najmniej 10 lat.

Nowe wsparcie dla kredytobiorców. Wiadomo, kiedy kredyt #naStart wejdzie w życie

Ministerstwo Rozwoju i Technologii ogłosiło, że nowe przepisy dotyczące wsparcia przy zakupie pierwszego mieszkania wejdą w życie w drugiej połowie 2024 roku. Projekt ustawy wprowadzającej kredyt "#naStart" jest obecnie konsultowany.

Frankowicze czekają na uchwałę Sądu Najwyższego. Czy 25 kwietnia 2024 r. Izba Cywilna SN wyjaśni wreszcie 6 kluczowych zagadnień prawnych?

W dniu 25 kwietnia 2024 roku poznamy kolejny rozdział wieloletniej już sagi związanej z wydaniem tzw. uchwały frankowej przez Sąd Najwyższy w pełnym składzie Izby Cywilnej. Na ten dzień zostało wyznaczone posiedzenie Sądu Najwyższego, który ponownie ma zająć się zagadnieniami prawnymi dot. spraw frankowych, które zostały przedstawione przez Pierwszą Prezes. Czy jednak ta uchwała ma szanse zostać wydana i czy rzeczywiście – po wielu wyrokach TSUE w polskich sprawach frankowych – jest jeszcze potrzebna? Czy jeżeli zostanie wydana, to ułatwi rozstrzyganie pozwów Frankowiczów czy tylko skomplikuje te procesy? 

W jaki sposób deweloperzy mieszkaniowi korzystają z sztucznej inteligencji

Sztuczna inteligencja jako wsparcie dla deweloperów? Jak najbardziej. W jaki sposób już ją wykorzystują i jak planują wykorzystywać AI w przyszłości? 

REKLAMA

W Polsce trzeba wyburzyć ponad 6,5 tys. mieszkań lub domów. Kto nie może się czuć bezpiecznie?

Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że ponad 2,2 mln Polek i Polaków mieszka w domach jednorodzinnych i kamienicach, które mają już ponad 100 lat. Nikt nie wie, czy te osoby mogą się czuć bezpiecznie. Eksperci portalu GetHome.pl dotarli do informacji z GUNB, z których wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Senat zdecydował w sprawie wakacji kredytowych

Senat przyjął bez poprawek ustawę o wakacjach kredytowych. Nowe przepisy teraz trafią do podpisu prezydenta. Jak szacuje resort finansów z z wakacji kredytowych w tym roku będzie mogło maksymalnie skorzystać 562 tys. kredytobiorców.

Wiśnia ozdobna i jej najpiękniejsze odmiany do ogrodu – którą wybrać?

Wiśnia ozdobna uznawana jest za najpiękniej kwitnące drzewo. Jakie odmiany wiśni ozdobnej są najładniejsze? My polecamy Kanzan, Amanogawa, Royal Burgundy i Shirotae. Którą wybrać? Podpowiadamy.

Ministerstwo Finansów: nie będzie przedłużenia wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 r. pomoc dla kredytobiorców tylko z FWK

Ministerstwo Finansów nie przewiduje przedłużania wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 roku wspieranie kredytobiorców w trudnej sytuacji w całości przejmie Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. Taką informację przekazał w Senacie 17 kwietnia 2024 r. wiceminister finansów Jurand Drop.

REKLAMA

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz przez dewelopera?

Nie tylko inwestorzy chcą wykańczać mieszkania pod klucz, również kupujący mieszkania na własny użytek coraz częściej korzystają z tej możliwości. Są pakiety podstawowe, jak i projekty indywidualne. Ile trzeba zapłacić? 

W Łodzi na wyburzenie czekają budynki z niemal 2,3 tys. mieszkań. A jak w innych miastach?

W Polsce w ponadstuletnich kamieniach mieszka więcej niż 2,2 mln rodaków. Czy to bezpieczne? Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

REKLAMA