reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Remont > Przegląd i konserwacja dachu i orynnowania

Przegląd i konserwacja dachu i orynnowania

Dach podczas zimy przechodzi prawdziwy test swojej wytrzymałości. Dlatego też, kiedy tylko pogoda na to pozwoli, powinniśmy wykonać sezonowy przegląd dachu i o ile zajdzie taka potrzeba, naprawić wszystkie powstałe uszkodzenia. Podpowiadamy na co zwrócić szczególną uwagę?

Opady, śniegu a także silnie wiejący wiatr mogą w znacznym stopniu zweryfikować stan oraz jakość naszego pokrycia dachowego i systemu rynnowego. Dlatego też, kiedy tylko pogoda na to pozwoli, warto przystąpić do prac mających na calu ocenę stanu technicznego naszego pokrycia dachowego. Większa czujność i częstsze kontrole dachu pozwolą nam wcześniej wykryć powstałe usterki, kiedy te nie będą jeszcze zbyt rozległe. Usuwanie drobnych szkód jest prostsze i tańsze poza tym pozwoli uniknąć generalnego remontu w przyszłości.

Zobacz także: Jak profesjonalnie dbać o rynny i krokwie?

Przegląd dachu

Podczas przeglądu dachu powinniśmy sprawdzić stan pokrycia dachowego oraz skontrolować konstrukcję. Nie wszystkie usterki, które powstają na pokryciu dachowym, możemy zauważyć przy samodzielnych oględzinach. Dlatego też przegląd i renowację pokrycia dachowego najlepiej zlecić specjalnej firmie, która zajmuje się tego typu pracami. Wynajęcie takiej ekipy nie jest zbyt kosztowne, w porównaniu z tym ile może wynieść nas remont całego dachu.  

Najbardziej narażone na zniszczenia są wszystkie łączenia poszczególnych części pokrycia dachowego oraz połacie z wystającymi elementami. Podczas kontroli dachu warto zwrócić uwagę na stan obróbek dachowych przy kominie oraz na rynny koszowe (rynny koszowe to wklęsłe obróbki znajdujące się na przecięciu dwóch połaci dachowych, ich zadaniem jest umożliwić odpływ wody deszczowej z dachu do rynny dachowej). Uszczelniacze dekarskie, którymi zabezpiecza się kosze dachowe, bardzo często wraz z upływem czasu ulegają zużyciu, powodując nieszczelność dachu.

- Przenikająca wilgoć może doprowadzić do przegnicia warstwy izolacyjnej dachu, a w najgorszym przypadku uszkodzenia konstrukcji budynku – przestrzega Rafał Kuczyński z firmy Blachy Pruszyński, producenta pokryć dachowych
i elewacyjnych.

Intensywne deszcze a także zalegający na dachu śniegu mogą spowodować znaczne spustoszenia na dachach, które wyposażone są w osłony przeciwśniegowe i śniegołazy. Dlatego też zawczasu warto zweryfikować to, czy śnieg nie naruszył ich konstrukcji.

Na stronie kolejnej: Jak wykonać przegląd rynien?

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Dom jednorodzinny. Fot. Blachy Pruszyński
Dom jednorodzinny. Fot. Blachy Pruszyński

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Sławomir Ekman

Dyrektor 24iValue

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama