reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Remont > Szlifierka taśmowa – zakup krok po kroku

Szlifierka taśmowa – zakup krok po kroku

Szlifierki taśmowe do drewna przeznaczone są do szlifowania dużych powierzchni płaskich z drewna, litego, płyt okleinowanych i nieokleinowanych, surowych i lakierowanych. Czym się kierować wybierając szlifierkę taśmową?

Szlifierek używamy w celu wyrównania, wygładzenia i oczyszczenia zabrudzonych powierzchni. Szlifierką szerokotaśmową można nadać elementom dokładną grubość. Wybierając szlifierkę taśmową powinniśmy zwrócić uwagę na kilka rzeczy.

Wymiary taśmy

Taśma może mieć długość od 130 mm do 610 mm, a szerokość od 60 mm do 100 mm. Wymiary taśmy mają wpływ na jakość szlifowania, większa taśma zapewnia szybsze szlifowanie, mniejsza – precyzję.

Dodatkowe opcje

Większość szlifierek wyposażona jest w system odsysania pyłu oraz mechanizm szybkiego nakładania i naprężania taśm. Droższe szlifierki mają wbudowany elektroniczny wybór prędkości przesuwu taśmy, który pozwala na dostosowanie prędkości szlifowania do rodzaju pracy. Przy szlifowaniu zgrubnym wskazane są szybsze obroty, przy precyzyjnym natomiast – mniejsze.

Osprzęt szlifierki taśmowej

Głównym wyposażeniem szlifierek taśmowych są taśmy papieru ściernego. Producenci często dołączają do urządzenia zapasowe taśmy. Dodatkowo możemy dokupić ramkę szlifierską, która pozwala unieść szlifierkę i dzięki temu umożliwia bardziej delikatne szlifowanie powierzchni. Ramka uniemożliwia przechylania się narzędzia i gwarantuje równomierne szlifowanie całej powierzchni. Jeżeli dokupimy statyw, możemy szlifierkę przenośną zamienić w stacjonarną. Przydatna może okazać się także prowadnica kątowa, która dołączona do statywu pozwoli zeszlifować kanty.

Zobacz także: Szlifierki – którą wybrać, zakup krok po kroku

Bezpieczeństwo obsługi i eksploatacja

Nowoczesne szlifierki są obudowane i nie stanowią dużego zagrożenia dla obsługującego. Urządzeniami ochronnymi w szlifierkach są osłony kół taśmowych i ssawy do odprowadzania pyłu. Nie należy eksploatować taśm ze śladami pęknięć lub naderwań. Jeżeli chcemy szlifować drobne elementy, warto zadbać o poprzeczne zapory zapobiegające wyrwaniu szlifowanego elementu oraz ochronić ręce skórzanymi rękawiczkami. Zerwanie taśmy w szlifierce może spowodować iskrzenie i pożar, dlatego warto zwrócić szczególną uwagę na warstwy ochronne lub wyłożyć wnętrze osłon materiałami nieiskrzącymi w kontakcie z zerwaną taśmą ścierną.

Szlifierka musi posiadać sprawną instalację odpylającą ze względu na wydzielanie się dużej ilości pyłu.

Zobacz także: Dział Narzędzia

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Jerzy Rzewuski

Ekspert IT – systemy informatyczne ERP. Ukończone studia - Politechnika Warszawska.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama