reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Remont > Adaptacja strychu do celów mieszkalnych – formalności

Adaptacja strychu do celów mieszkalnych – formalności

Adaptacja strychu do celów mieszkalnych wymaga starannego zaplanowania oraz załatwienia niezbędnych formalności. Zanim przystąpimy do urządzania wygodnych pokoi na strychu, powinniśmy zapoznać się z kwestią prawną dotyczącą swobodnego dysponowania poddaszem. Jakie czekają nas formalności?

Zgoda współwłaścicieli nieruchomości

Jeżeli planujemy zaadaptować do celów mieszkalnych poddasze znajdujące się w domu dwurodzinnym, musimy uzyskać zgodę wszystkich współwłaścicieli nieruchomości. Muszą oni wyrazić pisemną zgodę na wyłączne korzystanie z poddasza i na prace budowlane oraz ewentualne zmiany udziałów w prawie własności przysługujących poszczególnym osobom. Zawieramy z współwłaścicielami umowę o podziale do używania, musi być w niej zawarta informacja o tym, że dany współwłaściciel może korzystać z części nieruchomości w sposób wyłączny. Kiedy granica wydzielonych działek gruntu przebiega wzdłuż pionowej ściany usytuowanej na całej wysokości budynku od fundamentu po dach, możliwe jest dokonanie całkowitego podziału budynku i tym samym zniesienie współwłasności.

Zobacz także: Jak ochronić poddasze przed wilgocią?

Formalności urzędowe

Przystępując do adaptacji nieużytkowego poddasza do celów mieszkalnych, musimy uzyskać zgodę na zmianę sposobu użytkowania oraz zgodę na zaplanowane prace budowlane. W obu przypadkach należy złożyć stosowne wnioski oraz określić zakres prac budowlano-remontowych. Ponadto powinniśmy poinformować organ podatkowy o włączeniu poddasza do powierzchni użytkowej budynku, ponieważ podlega ona podatkowi od nieruchomości.

Jeśli adaptacja strychu do celów mieszkalnych wymaga robót budowlanych objętych obowiązkiem uzyskania pozwolenia na budowę, możemy tę sprawę załatwić w starostwie powiatowym.

Zobacz także: Jak naturalnie oświetlić poddasze?

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Poddasze.
Poddasze.

Nowy JPK_VAT z deklaracją i ewidencją39.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Justyna Świder

specjalista z zakresu prawa oświatowego i samorządowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama