Kategorie

Wiertło odpowiednie do naszych potrzeb – pomagamy wybrać wiertło

Anna Dzhabagina
Wiertarki. Fot. Benmar
Benmar
Wybierając wiertło powinniśmy zwrócić uwagę przede wszystkim na to, w jakim materiale zamierzamy wiercić. Kupując wiertło należy także sprawdzić rodzaj jego mocowania. Opisujemy rodzaje wierteł i ich zastosowanie.

Wybierając odpowiednie wiertło musimy pamiętać o tym, że powinno być ono dopasowane do materiału, w którym będziemy wiercić. Źle dobrane wiertło możemy łatwo zniszczyć, jeśli więc nie jesteśmy pewni swojego wyboru, powinniśmy zapytać sprzedawcę o radę. W inny sposób wykonujemy otwory w betonie, w metalu, a zupełnie inaczej w drewnie i w szkle. Chcąc wykonać jak najlepszy otwór należy dobrać odpowiednie narzędzia i przestrzegać kilku podstawowych zasad wiercenia.

Zobacz także: Jak najlepiej dobrać wiertarkę udarową na potrzeby własnego warsztatu?

Wiertła do drewna

Reklama

Wiertło do drewna powinno być dostosowane do rodzaju drewna, w którym zamierzamy wiercić. Kluczową rolę w wykonaniu precyzyjnych otworów ma odpowiednio dobrane wiertło. Przykładowo, używając zbyt ciężkiego wiertła możemy uzyskać otwory znacznie większe, niż planowaliśmy. To z kolei prowadzi do potrzeby zakupu większych śrub.

Wiertła do drewna są bardzo popularne, przede wszystkim dlatego, że samo drewno jest materiałem powszechnie stosowanym w różnego rodzaju pracach zarówno wykończeniowych, jak i w budowlanych. Wykonanie drewnianego elementu może okazać się znacznie tańszym rozwiązaniem, niż zakup gotowego elementu. Dlatego też warto mieć wiertło do drewna w domu, ponieważ pewnego dnia może okazać się potrzebne.

Zobacz także: Drewno i kamień w aranżacji wnętrza

Obecnie na rynku mamy wiele rodzajów wierteł do drewna, które różnią się między sobą strukturą oraz twardością. Mamy także różne wiertła przystosowane do wykonywania otworów o różnych głębokościach. Prezentujemy listę najczęściej wykorzystywanych wierteł do wykonywania otworów w drewnie:

Reklama

Wiertło spiralne do drewna ma szpiczasty wierzchołek, który przydaje się podczas wiercenia. Zaostrzony koniec pozwala na dokładne ustawienie wiertła w odpowiednim miejscu tuż przed rozpoczęciem wiercenia. Wiertła spiralne są zazwyczaj wykonywane ze stali chromowo-wanadowej (VA).

Wiertła kręte (świdry) pozwalają na wywiercenie głębokich otworów. Wierzchołek takiego wiertła jest najczęściej gwintowany, co pozwala wiertłu na lepsze zagłębienie się w materiale podczas wiercenia. Dodatkowo wiertło tego typu jest pokryte specjalnymi rowkami wiórowymi, które w szybki sposób usuwają opiłki z wierconego otworu.

Sednik jest wiertłem przeznaczonym do wykonywania otworów o większych średnicach. Z sednika skorzystamy chcąc wykonać otwór pod halogeny w płytach gipsowo-kartonowych, a także otwory pod gniazda sieciowe, włączniki bądź też otwory na zawiasy w płytach meblowych.

Zobacz także: Jakie narzędzia przydadzą się w domu?

Wiertła HSS to najczęściej spotykane i najbardziej uniwersalne wiertła. Są przeznaczone do wiercenia w metalu i w tworzywie sztucznym. Równie dobrze sprawdzają się podczas wykonywania otworów w drewnie. Podczas pracy z wiertłem HSS problematycznym może okazać się brak stożka naprowadzającego, w związku z czym wiertło to może ześlizgiwać się podczas wiercenia. Problem ten możemy rozwiązać wykonując otwór stabilizacyjny przy pomocy innego narzędzia. W innym przypadku lepiej pomyśleć o zakupie wiertła przeznaczonego głównie do drewna.

Wiertła płaskie, zwane też piórkowymi, pozwalają na szybkie wiercenie nie tylko w drewnie, lecz także innych materiałach drewnopochodnych.

Chcąc wykonać precyzyjny i niezbyt głęboki otwór, powinniśmy skorzystać z wiertła krętego. Możemy też wybrać wiertła nadstawne, dzięki którym będziemy mogli wykonać otwory o szerokiej średnicy. Należy jednak pamiętać o tym, aby materiał, w którym będziemy wiercić nie był zbyt twardy. Chcąc wykonać duży otwór, najlepiej użyć wiertła koronkowego z wiertłem centrującym.

Wiertła do gresu

Do wykonywania otworów w płytkach gresowych najlepiej zakupić wiertła węglowo-tytanowe. Pozwalają one na przebicie się przez każdy, nawet najtwardszy materiał. Wiertła węglowo-tytanowe nie wymagają chłodzenia podczas ich używania, co niewątpliwie jest ich dużą zaletą. Dzięki temu nie musimy przerywać wiercenia, co pozwala nam na szybsze zakończenie wykonywanej pracy. Wadą wierteł do gresu jest to, że szybko ulegają uszkodzeniu. Dlatego bardzo ważne jest odpowiednie używanie i przechowywanie tych wierteł.

Wiertła do kamienia

Dobrym wyborem podczas zakupu narzędzia do wykonywania otworów w kamieniu jest wiertło wielozadaniowe wykonane z węglików spiekanych. Wybór taki jest dobrą inwestycją z tego względu, że wiertła te możemy wykorzystywać także do innych twardych materiałów – jak chociażby twarde gatunki drewna czy płyty warstwowe.

Wiertłami do kamienia można też wiercić otwory w murze i w betonie. Najczęściej mają one przylutowane dwa ostrza z węglików spiekanych w formie dłut. Otwory wiercone w kamieniu powinniśmy wykonywać używając młotów lub wiertarek udarowych.

Wiercąc otwory w bardzo twardych materiałach musimy pamiętać o chłodzeniu obracającego się wiertła. Do tego celu najczęściej wykorzystuje się wodę, jednak przy wierceniu większych otworów do chłodzenia można użyć specjalnej masy wiertarskiej, smaru lub oleju maszynowego. Nie tylko chłodzą nawiercane miejsce – powodują też bardziej płynne zagłębianie się wiertła w otwór.

Zobacz także: Czy wiesz jak wiercić w kafelkach?

Wiertła do metalu

Do wykonania otworu w metalu najlepiej zastosować wiertło HSS. Wiertła wykonane ze stali wysokosprawnej mają specjalnie zeszlifowane ostrze, przeznaczone do wiercenia w metalach niezależnych, takich jak: aluminium, mosiądz, cynk i miedź. Z kolei do metali szlachetnych należy używać wierteł ze stali wysokosprawnej szybkotnącej ze stopem kobaltu (HSS-E) lub wierteł powlekanych tytanem. Tytanowe wiertła umożliwiają wykonanie otworu w bardzo wymagających gatunkach stali bez zbytniego zużycia wiertła, są jednak droższe niż wiertła typu HSS.

Wiertła do betonu

Chcąc wykonać otwór w ścianie z klinkieru lub z betonu, musimy skorzystać z wiertarki udarowej lub młota udarowo-obrotowego. Z kolei w przypadku ściany z pustaków, cegły lub elementów płytowych wykonanie otworu możliwe jest bez udaru. Jeśli chcemy wykonać otwór w betonie, najlepiej do tego celu wybrać wiertło przeznaczone do wiercenia w kamieniu. Wiertła tego typu mają na swoim wierzchołku nalutowane węgliki spiekane, które ułatwiają wiercenie w znacznym stopniu.

Wiertła do szkła

Wykonanie otworu w szkle nie jest łatwe. Przede wszystkim należy pamiętać o tym, by nie używać udaru. Wybierając wiertło najlepiej zakupić wiertło specjalnie dedykowane do szkła. Do wykonania otworu w szkle warto zdecydować się na zakup wiertła diamentowego. Wiercenie w szkle wymaga schładzana powierzchni, np. wodą. Innym rozwiązaniem jest wiercenie materiału zanurzonego w wodzie.

Wśród wierteł do szkła możemy wyróżnić wiertła rurowe oraz płetwowe. Wiertła rurowe mają średnicę kilku milimetrów, co pozwala na wiercenie większych otworów. Z kolei płetwowe charakteryzują się trójkątną końcówką wykonaną ze spiekanego węglika. Wiertło płetwowe pozwala na wykonywanie otworów zarówno w szkle, jak i w ceramice.

Zobacz także: Dlaczego warto stosować szklane zabudowy balkonów?

Wiercenie otworów o dużych średnicach

Chcąc wykonać duży otwór przy pomocy wiertła o dużych średnicach musimy pamiętać o tym, że jesteśmy narażeni na działanie znacznie większych sił, niż przy standardowym wierceniu. Nowoczesne wiertarki dostępne na rynku mają specjalne zabezpieczenia, które pozwalają na blokadę wiertła. Dzięki temu osoba wykonująca otwór może utrzymać wiertarkę w dłoni. Dlatego też warto pomyśleć o dodatkowej rękojeści podczas wykonywania tego typu otworów.

Mocowanie wierteł

Kupując wiertło należy upewnić się, czy będzie pasować do naszej wiertarki. Obecnie na rynku wyróżniamy mocowanie walcowe, sześciokątne w trójszczękowych uchwytach, szybkie mocowanie SDS Plus i SDS Max oraz mocowanie za pomocą stożka Morse’a. Z powodu tak dużego wyboru, musimy zwrócić uwagę na rodzaj uchwytu trzymającego wiertła podczas jego zakupu.

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Dom
  1 sty 2000
  14 cze 2021
  Zakres dat:

  Program „Ciepła woda bez piecyka” - do 200 tys. zł dofinansowania

  Program „Ciepła woda bez piecyka”. Do 200 tys. zł dofinansowania mogą otrzymać zarządcy budynków wielorodzinnych, w tym wspólnot mieszkaniowych w Krakowie, którzy przystąpią do programu „Ciepła woda bez piecyka”. Zakłada on zastępowanie piecyków łazienkowych centralną instalacją ciepłej wody.

  Czy deweloperzy będą budować na gruntach gminnych?

  Inwestycje mieszkaniowe. Czy będą powstawać osiedla na gruntach gminnych w ramach współpracy opartej o nowe przepisy dotyczące rozliczania lokali lub budynków w cenie nieruchomości zbywanych z gminnego zasobu nieruchomości, tzw. ustawy lokal za grunt? Jak deweloperzy oceniają możliwość realizacji projektów w nowym programie? Czy gminne grunty są dla nich interesujące?

  Kredyt denominowany w walucie obcej - wyrok TSUE dot. przedawnienia zwrotu pieniędzy

  Kredyt denominowany w walucie obcej. Wobec konsumenta, który zawarł umowę kredytu denominowanego w walucie obcej i nie ma wiedzy w zakresie nieuczciwego charakteru warunku zawartego w umowie kredytu, nie może obowiązywać jakikolwiek termin przedawnienia w odniesieniu do zwrotu kwot zapłaconych na podstawie tego warunku - orzekł 10 czerwca 2021 r. Trybunał Sprawiedliwości UE w sprawach dotyczących kredytów denominowanych we franku szwajcarskim (CHF), gdzie walutą spłaty było euro (EUR). Zdaniem TSUE, informacje przekazane konsumentowi przez kredytodawcę dotyczące istnienia ryzyka kursowego nie spełniają wymogu przejrzystości, jeżeli opierają się na założeniu, że parytet między walutą rozliczeniową a walutą spłaty pozostanie stabilny przez cały okres obowiązywania tej umowy.

  Jak zainwestować z sukcesem w lokal pod wynajem?

  Wynajem nieruchomości. Najważniejsze czynniki decydujące o biznesowym sukcesie inwestowania w nieruchomości na wynajem to lokalizacja, która jest dobrze skomunikowana, bliskość terenów zielonych i elastyczność funkcji.

  Sprzedaż nieruchomości w drodze e-licytacji

  Sprzedaż nieruchomości w drodze e-licytacji. Nowelizacja Kodeksu postępowania cywilnego, podpisana już przez prezydenta, umożliwi prowadzenie sprzedaży nieruchomości w drodze e-licytacji.

  Inteligentny dom - czego oczekują Polacy?

  Inteligentny dom. Ponad 50% Polaków deklaruje, że bardziej niż jeszcze rok temu zwraca uwagę na oszczędności na rachunkach – wynika z badania przeprowadzonego przez SW Research dla Netatmo. Potrzeba oszczędności jest najczęstszą zachętą do zakupu urządzeń smart home. Polacy kupują też inteligentne rozwiązania aby ułatwić sobie życie, co ma szczególne znaczenie teraz, gdy więcej czasu spędzamy w domu. W ciągu ostatniego roku urządzenie smart home kupił już co dziesiąty z nas.

  Fotowoltaika - zmiany w rozliczeniach prosumentów od 2022 roku

  Fotowoltaika - zmiany w rozliczeniach prosumentów od 2022 roku. Mimo zmian w systemie rozliczeń prosumentów nadal opłacalna będzie instalacja paneli fotowoltaicznych (PV) i produkcja z nich prądu - podkreślił 9 czerwca 2021 r. wiceszef Ministerstwa Klimatu i Środowiska Ireneusz Zyska. Dodał, że ci którzy zainstalują panele do końca 2021 r. będą rozliczać się na dotychczasowych zasadach przez 15 lat.

  Powstanie Deweloperski Fundusz Gwarancyjny

  Deweloperski Fundusz Gwarancyjny. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę tworzącą Deweloperski Fundusz Gwarancyjny, który ma zwiększyć ochronę osób kupujących nowe mieszkanie w przypadku upadku firmy deweloperskiej - podała Kancelaria Prezydenta RP.

  Jak długo trzeba zbierać na wkład własny dla dziecka?

  Wkład własny dla dziecka - wielu rodziców zamierza odkładać pieniądze na taki cel. Jak długo trzeba oszczędzać na wkład własny?

  Polski Ład. Dofinansowanie na mieszkanie spółdzielcze

  Polski Ład ma zapewnić dofinansowanie wkładu mieszkaniowego dla członków spółdzielni. Wspomnianym rozwiązaniem będą zainteresowane głównie małe rodziny. Spółdzielnie na razie obserwują sytuację i na pewno będą oceniać dodatkowy popyt. Jakie znaczenie będzie miał Polski Ład dla spółdzielni mieszkaniowych?

  Koszty zakupu mieszkania na rynku pierwotnym i wtórnym – ile wynoszą, czy można je ograniczyć?

  Koszty zakupu mieszkania. Planując zakup nieruchomości niebagatelne znaczenie ma budżet jaki możemy przeznaczyć na inwestycje. Przygotowując się do tego przedsięwzięcia warto przewidzieć wszystkie koszty związane z zakupem mieszkania, aby finalnie nie zabrakło nam gotówki. Nabycie nieruchomości jest jedną z większych, jeśli nie największą inwestycją w życiu wielu osób. Jest też jednym z bardziej stresujących wydarzeń, co jest wynikiem zarówno skali ponoszonego wydatku jak i istotności zakupu.

  Jak inwestować w nieruchomości?

  Inwestowanie w rynek nieruchomości. Statystyki wskazują, że coraz więcej osób decyduje się ulokować swoje oszczędności w nieruchomościach. Ten trend ma tendencję zwyżkową, co owocuje coraz szerszym gronem osób, które zaczynają traktować inwestowanie w nieruchomości jako główne źródło utrzymania. Jak i w co najlepiej inwestować?

  Nowa ustawa deweloperska - co się zmieni?

  Nowa ustawa deweloperska lepiej ochroni nabywców mieszkań, ale może też uderzyć ich po kieszeni. Jakie regulacje wejdą w życie za sprawą nowej ustawy?

  Polski Ład. Budowa domów do 70 mkw. bez pozwolenia

  Polski Ład. Eksperci są zgodni, że proponowana w programie możliwość budowania domów o powierzchni do 70 mkw. bez kierownika budowy i bez dziennika budowy to niebezpieczny pomysł. Dlaczego?

  Wzrosła wartość zapytań o kredyty mieszkaniowe

  O 91,5% wzrosła wartość zapytań o kredyty mieszkaniowe – tak wynika z najnowszego, majowego odczytu BIK Indeksu Popytu na Kredyty Mieszkaniowe. Co powoduje tak wysoki wzrost zainteresowania kredytami?

  Powstaje nowy rynek nieruchomości na wynajem

  Mieszkania na wynajem. Inwestorzy instytucjonalni będą najbardziej zainteresowani rynkiem nieruchomości w miastach, które są w Polsce największymi ośrodkami akademickimi.

  Znaczny wzrost cen nieruchomości w Zachodniopomorskiem

  Ceny nieruchomości. W ostatnich miesiącach zanotowaliśmy znaczny wzrost cen nieruchomości w Zachodniopomorskiem - powiedziała doradczyni gospodarcza Katarzyna Michalska. Ceny mieszkań, zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym wzrosły co najmniej o kilkaset złotych za metr kwadratowy.

  Czy REIT-y okażą się wsparciem dla rynku mieszkaniowego?

  Fundusze REIT. Prace nad ustawą o polskich REIT-ach zostały wznowione. Czy zdaniem deweloperów ten sposób finansowania inwestycji przyczyni się do rozwoju rynku mieszkaniowego? Jakie są plusy i minusy takiego rozwiązania? Czy inne formy finansowania są dla firm bardziej interesujące?

  Frankowicz pozwał bank - domaga się wynagrodzenia za korzystanie z kapitału

  Kredyty we frankach. Złożyłem pozew przeciwko bankowi o zapłatę wynagrodzenia za korzystanie z kapitału z rat zapłaconych przez okres spłaty kredytu - poinformował PAP prezes Stowarzyszenia Stop Bankowemu Bezprawiu Arkadiusz Szcześniak.

  Kuba Karliński: Szał na nieruchomości weekendowe trwa [PODCAST]

  Jak szukać odpowiedniej działki pod wymarzony dom. A może lepiej domu nie budować, tylko od razu taką działkę sprzedać? Zawiłości inwestycji na nieruchomościach wyjaśnia Kuba Karliński, który jest gościem podcastu.

  Ustawa "odorowa" od 2022 roku

  Ustawa "odorowa". Do uzgodnień międzyresortowych został skierowany projekt tzw. ustawy odorowej. Nowe przepisy określają na 500 m minimalną odległość, w jakiej może być zbudowana duża ferma zwierząt, aby zapachy nie były uciążliwe dla okolicznych mieszkańców.

  Ustawa odległościowa - uelastycznienie zasady 10H

  Projekt tzw. ustawy odległościowej mającej na celu uelastycznienie zasady 10H (zasady lokowania nowej elektrowni wiatrowej) powinien trafić do parlamentu we wrześniu lub październiku 2021 r. - oceniła wiceszefowa MRPiT Anna Kornecka. W projekcie przyjęta zostanie bezwzględna minimalna odległość (500 m) nowej elektrowni wiatrowej od zabudowań mieszkalnych.

  Kontrola nad gospodarowaniem nieruchomościami Skarbu Państwa

  Gospodarowanie nieruchomościami Skarbu Państwa. Rząd chce wzmocnić kontrolę nad prawidłowym gospodarowaniem nieruchomościami Skarbu Państwa, a także uprościć procedury z tym związane - podała Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.

  Dom do 35 m2 na działce rekreacyjnej - pragnienie większości Polaków

  Dom do 35 m2 na działce rekreacyjnej. Jesienią ubiegłego roku o własnej działce rekreacyjnej marzyło aż 63% dorosłych mieszkańców miast, do marca tego roku liczba ta urosła do 75%[1]. Jak pokazują najnowsze badania Castoramy, trend ten ciągle zyskuje na sile i determinuje kolejne zmiany. Aż 84%[2] Polaków chciałoby mieć na własność niewielki dom poza miastem.

  Jak współpracować z podwykonawcami na budowie?

  Współpraca z podwykonawcami na budowie. Inwestycje budowlane to nierzadko wieloetapowe i długotrwałe projekty, które wymagają koordynacji różnych obszarów. Takie budowy opierają się więc na współpracy generalnego wykonawcy z podwykonawcami i uzupełnianiu się różnych, wyspecjalizowanych w swoich dziedzinach dostawców. Koordynacja licznych podwykonawców stanowi wyzwanie i może zabierać dużo czasu. Warto zatem kierować się kilkoma zasadami, które ułatwiają ten proces i pomagają uniknąć kosztownych błędów.