| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Remont > Wiertło odpowiednie do naszych potrzeb – pomagamy wybrać wiertło

Wiertło odpowiednie do naszych potrzeb – pomagamy wybrać wiertło

Wybierając wiertło powinniśmy zwrócić uwagę przede wszystkim na to, w jakim materiale zamierzamy wiercić. Kupując wiertło należy także sprawdzić rodzaj jego mocowania. Opisujemy rodzaje wierteł i ich zastosowanie.

Wybierając odpowiednie wiertło musimy pamiętać o tym, że powinno być ono dopasowane do materiału, w którym będziemy wiercić. Źle dobrane wiertło możemy łatwo zniszczyć, jeśli więc nie jesteśmy pewni swojego wyboru, powinniśmy zapytać sprzedawcę o radę. W inny sposób wykonujemy otwory w betonie, w metalu, a zupełnie inaczej w drewnie i w szkle. Chcąc wykonać jak najlepszy otwór należy dobrać odpowiednie narzędzia i przestrzegać kilku podstawowych zasad wiercenia.

Zobacz także: Jak najlepiej dobrać wiertarkę udarową na potrzeby własnego warsztatu?

Wiertła do drewna

Wiertło do drewna powinno być dostosowane do rodzaju drewna, w którym zamierzamy wiercić. Kluczową rolę w wykonaniu precyzyjnych otworów ma odpowiednio dobrane wiertło. Przykładowo, używając zbyt ciężkiego wiertła możemy uzyskać otwory znacznie większe, niż planowaliśmy. To z kolei prowadzi do potrzeby zakupu większych śrub.

Wiertła do drewna są bardzo popularne, przede wszystkim dlatego, że samo drewno jest materiałem powszechnie stosowanym w różnego rodzaju pracach zarówno wykończeniowych, jak i w budowlanych. Wykonanie drewnianego elementu może okazać się znacznie tańszym rozwiązaniem, niż zakup gotowego elementu. Dlatego też warto mieć wiertło do drewna w domu, ponieważ pewnego dnia może okazać się potrzebne.

Zobacz także: Drewno i kamień w aranżacji wnętrza

Obecnie na rynku mamy wiele rodzajów wierteł do drewna, które różnią się między sobą strukturą oraz twardością. Mamy także różne wiertła przystosowane do wykonywania otworów o różnych głębokościach. Prezentujemy listę najczęściej wykorzystywanych wierteł do wykonywania otworów w drewnie:

Wiertło spiralne do drewna ma szpiczasty wierzchołek, który przydaje się podczas wiercenia. Zaostrzony koniec pozwala na dokładne ustawienie wiertła w odpowiednim miejscu tuż przed rozpoczęciem wiercenia. Wiertła spiralne są zazwyczaj wykonywane ze stali chromowo-wanadowej (VA).

Wiertła kręte (świdry) pozwalają na wywiercenie głębokich otworów. Wierzchołek takiego wiertła jest najczęściej gwintowany, co pozwala wiertłu na lepsze zagłębienie się w materiale podczas wiercenia. Dodatkowo wiertło tego typu jest pokryte specjalnymi rowkami wiórowymi, które w szybki sposób usuwają opiłki z wierconego otworu.

Sednik jest wiertłem przeznaczonym do wykonywania otworów o większych średnicach. Z sednika skorzystamy chcąc wykonać otwór pod halogeny w płytach gipsowo-kartonowych, a także otwory pod gniazda sieciowe, włączniki bądź też otwory na zawiasy w płytach meblowych.

Zobacz także: Jakie narzędzia przydadzą się w domu?

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

ONISZCZUK & ASSOCIATES

Kancelaria prawna, która specjalizuje się w obsłudze klientów korporacyjnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »