| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Remont > Akcesoria do wiertarek

Akcesoria do wiertarek

Większość wiertarek posiada liczne funkcje, które zdecydowanie ułatwiają pracę. Czasem jednak trzeba dokupić dodatkowe akcesoria. Radzimy, jakie akcesoria należy dokupić do wiertarki. Wyjaśniamy, jakie są rodzaje wierteł i co to są trzpienie.

Wiertarki najczęściej są sprzedawane w wygodnych walizkach. Walizki te doskonale nadają się do przechowywania oraz przenoszenia wiertarki. Jeśli walizka nie jest dołączona do wiertarki, zdecydowanie powinniśmy ją kupić. Producenci często oprócz walizki dodają też dodatkowy uchwyt oraz ogranicznik głębokości wiercenia. Ogranicznik głębokości wiercenia to podłużny pręt z podziałką, który mocuje się równolegle do wiertła. Jest to bardzo przydatne urządzenie, dzięki któremu dokładnie określimy głębokość wywierconego otworu.

Wiertła

Poszczególne wiertła różnią się od siebie wytrzymałością i kształtem i są przeznaczone do wiercenia w różnych materiałach (np. w drewnie lub w metalu). Istnieją też specjalne wiertła do ceramiki lub do szkła. Wiertła czasem sprzedawane są w komplecie z wiertarką. Jeśli nie są dołączone, warto dokupić kilka sztuk do wiercenia w różnych materiałach.

Zobacz także: Podstawowe narzędzia w domu - co jest niezbędne?

Trzpienie szlifierskie

Trzpienie szlifierskie służą do szlifowania przedmiotów o nieregularnych kształtach. Docierają one do wszystkich zagięć i otworów. Na przykład doskonale nadają się do czyszczenia grzejników z rdzy lub z farby.

Wałek giętki

Wałek giętki to elastyczne przedłużenie do wiertarki. To urządzenie ułatwia dotarcie końcówką wiertarki do miejsc trudno dostępnych. Jeden koniec wałka montujemy w uchwycie wiertarki, drugi posiada uchwyt samozaciskowy na wiertło.

Gumowa tarcza z rzepem

Do gumowej tarczy z rzepem można przymocować krążki papieru ściernego. Tarcza ta służy do szlifowania płaskich lub zakrzywionych powierzchni. W zależności od rodzaju papieru ściernego można szlifować nią powierzchnie metalowe i drewniane. Dzięki tej tarczy możemy również ścierać starą farbę i usuwać rdzę.

Mieszarka

Za pomocą wiertarki można też mieszać farby. Potrzebna jest do tego specjalna końcówka mieszająca. Mieszanie farb w ten sposób jest zdecydowanie łatwiejsze od mieszania ręcznego.

Wiertarki z mieszarkami nie nadają się do substancji zbyt gęstych. Silnik wiertarki może się wtedy przegrzać lub nawet spalić.

Bity

Bity to nic innego jak końcówki wkręcające, które służą do wkręcania i wykręcania śrub. Można je zamocować bezpośrednio w uchwycie wiertarki lub przez dodatkowy uchwyt magnetyczny.

Bitów można używać tylko do wiertarek z regulowanym kierunkiem i szybkością obrotów.

Otwornice

Dzięki otwornicom można wycinać w drewnie otwory o większej średnicy niż zwykłym wiertłem. Otwornice mocuje się w specjalnych rowkach w metalowej głowicy.

Zobacz także: Jakich narzędzi pomiarowych będziesz potrzebował?

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Radcowska Mariusz Boruch

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »