REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Remont dachu – zgłoszenie prac czy pozwolenie na budowę

jz
Składając wniosek o zezwolenie na wykonanie konkretnych prac, do wniosku należy dołączyć oświadczenie o prawie dysponowania nieruchomością na cele budowlane a także 4 egzemplarze projektu przedstawiającego zakres prac, które chcemy wykonać. Fot. materiały prasowe
Składając wniosek o zezwolenie na wykonanie konkretnych prac, do wniosku należy dołączyć oświadczenie o prawie dysponowania nieruchomością na cele budowlane a także 4 egzemplarze projektu przedstawiającego zakres prac, które chcemy wykonać. Fot. materiały prasowe
materiały prasowe
Media

REKLAMA

REKLAMA

Remont dachu może wyglądać różnie. Czasami są to niewielkie prace, innym razem możemy mówić o wymianie całej konstrukcji dachowej. Czy w związku z tym, na remont dachu trzeba mieć pozwolenie? Czy może wystarczy, że zgłosimy wykonywanie prac do urzędu? Zobacz poradę.

Pozwolenie na remont dachu

Pozwolenie jest niezbędne, kiedy remont dachu będzie wymagał wymiany jego konstrukcji lub zmiany jego kształtu. Pozwolenie będzie nam potrzebna także w sytuacji, kiedy:

REKLAMA

-  chcemy podnieś dach, aby zyskać nieco przestrzeni na poddaszu, lub zamienić poddasze użytkowe na mieszkalne,
- dobudować na poddaszu dodatkowe pomieszczenia lub
- wstawić okna połaciowe.

Składając wniosek o zezwolenie na wykonanie konkretnych prac, do wniosku należy dołączyć oświadczenie o prawie dysponowania nieruchomością na cele budowlane a także 4 egzemplarze projektu przedstawiającego zakres prac, które chcemy wykonać.

Jeśli działka, na której stoi dom nie jest objęta miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego  - powinniśmy dołączyć także decyzję o warunkach zabudowy.

Zobacz także: Jak przygotować dach do zimy?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zgłoszenie prac do urzędu

Zgłoszenie prac wystarczy, kiedy planujemy remont, ocieplenie dachu, wymianę pokrycia dachowego lub orynnowania. Wtedy będziemy musieli zgłosić chęć wykonania tych prac w wydziale architektoniczno-budowlanym w najbliższym urzędzie.

Zgłoszenie powinniśmy złożyć na formularzu wcześniej popranym z urzędu, nie później niż 30 dni przed rozpoczęciem planowanych prac. W formularzu należy podać rodzaj i zakres wykonywanych prac, a także dołączyć oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością. Może być nam także potrzebny projekt obrazujący zakres wykonywanych prac, dlatego też warto mie go pod ręką jeśli urząd go sobie zażyczy.  

Prace będziemy mogli rozpocząć po 30 dniach od dnia złożenia wniosku, jeśli w tym czasie nie dostaniemy od starostwa odmownej decyzji.

Zgłoszenie jest ważne przez 2 lata od daty jego zgłoszenia. Po tym terminie - traci ważność.

Zobacz także: Jak wentylować połać dachową?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Senat zdecydował w sprawie wakacji kredytowych

Senat przyjął bez poprawek ustawę o wakacjach kredytowych. Nowe przepisy teraz trafią do podpisu prezydenta. Jak szacuje resort finansów z z wakacji kredytowych w tym roku będzie mogło maksymalnie skorzystać 562 tys. kredytobiorców.

Wiśnia ozdobna i jej najpiękniejsze odmiany do ogrodu – którą wybrać?

Wiśnia ozdobna uznawana jest za najpiękniej kwitnące drzewo. Jakie odmiany wiśni ozdobnej są najładniejsze? My polecamy Kanzan, Amanogawa, Royal Burgundy i Shirotae. Którą wybrać? Podpowiadamy.

Ministerstwo Finansów: nie będzie przedłużenia wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 r. pomoc dla kredytobiorców tylko z FWK

Ministerstwo Finansów nie przewiduje przedłużania wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 roku wspieranie kredytobiorców w trudnej sytuacji w całości przejmie Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. Taką informację przekazał w Senacie 17 kwietnia 2024 r. wiceminister finansów Jurand Drop.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz przez dewelopera?

Nie tylko inwestorzy chcą wykańczać mieszkania pod klucz, również kupujący mieszkania na własny użytek coraz częściej korzystają z tej możliwości. Są pakiety podstawowe, jak i projekty indywidualne. Ile trzeba zapłacić? 

REKLAMA

W Łodzi na wyburzenie czekają budynki z niemal 2,3 tys. mieszkań. A jak w innych miastach?

W Polsce w ponadstuletnich kamieniach mieszka więcej niż 2,2 mln rodaków. Czy to bezpieczne? Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania – cena za m2? [PORADNIK]

Wykończenie mieszkania – cena za m2 różni się w zależności od standardu wykończenia mieszkania. Jaka jest cena metra kwadratowego robocizny? Prezentujemy krótki poradnik - wykończenie mieszkania deweloperskiego pod klucz krok po kroku. Sprawdź, od czego zacząć i co robić po kolei.

Wyjeżdżasz na długi weekend? Sprawdź, jak zabezpieczyć puste mieszkanie

W tym roku majówkowy weekend może być naprawdę długi, dlatego więcej Polaków niż przed rokiem planuje w tym czasie wyjazd. To niestety też idealny czas dla złodziei. Rok temu wiosną było średnio 6666 włamań miesięcznie! Jak się zabezpieczyć? 

Ceny materiałów budowlanych - prognozy 2024

Co z cenami materiałów budowlanych w 2024 roku? Ostatnie wyliczenia pokazują, że ceny materiałów budowlanych spadają już kolejny miesiąc z rzędu. Niekoniecznie mamy jednak do czynienia ze stałym trendem. Może być to korekta, spowodowana nadmiernym wywindowaniem cen w ubiegłym roku. Pojawia się również pytanie, jak na to wszystko wpłynie nowy program mieszkaniowy “Mieszkanie na start”, proponowany przez rząd.

REKLAMA

Czy Polacy chętnie kupują nowe mieszkania w tym roku?

Czy Polacy są zainteresowani kupnem nowych mieszkań? Czy decyzja o zakupie przekładana jest do czasu ruszenia nowego rządowego programu? Czy deweloperzy są zadowoleni z wyników sprzedaży i jakich rezultatów spodziewają się w 2024 roku?

Nowelizacja dyrektywy budynkowej: jak pilna potrzeba termomodernizacji budynków zmieni rynek usług budowlanych w Polsce

Termomodernizacja budynków stała się właśnie jednym z kluczowych działań mających na celu poprawę efektywności energetycznej budynków. To skutek nowelizacji dyrektywy budynkowej, przyjętej 12 marca 2024 r. przez Parlament Europejski. Zgodnie z nią między innymi od 2030 r. wszystkie nowe budynki muszą być zeroemisyjne, a te już istniejące – zmodernizowane.

REKLAMA