REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Remont balkonu

Na stan techniczny balkonów, a przede wszystkim trwałość poszczególnych jego  elementów, istotny wpływ ma rodzaj zastosowanych materiałów, sposób i technologia wykonania zabezpieczenia, użytkowanie oraz intensywność oddziaływania czynników atmosferycznych. Fot. Bolix
Na stan techniczny balkonów, a przede wszystkim trwałość poszczególnych jego elementów, istotny wpływ ma rodzaj zastosowanych materiałów, sposób i technologia wykonania zabezpieczenia, użytkowanie oraz intensywność oddziaływania czynników atmosferycznych. Fot. Bolix
Bolix

REKLAMA

REKLAMA

Balkon jest elementem architektonicznym budynku, który stanowi cześć składową domu lub mieszkania. Na stan techniczny balkonu, a także jego trwałość, ma wpływ ma kilka czynników.

Zarówno balkony jak i tarasy narażone są na nieustanne działanie czynników atmosferycznych oraz obciążenia związane z ich użytkowaniem. Aby spełniały swoje funkcje przez długie lata, a przy tym stanowiły bezpieczną i komfortową przestrzeń  muszą być odpowiednio remontowane. Z czasem uszkodzenia mogą doprowadzić do poważnego zagrożenia dla samej konstrukcji oraz osób użytkujących balkon, jak i znajdujących się tuż pod nim. Odpowiednio przeprowadzone prace remontowe, przy użyciu rozwiązań systemowych nie tylko zapobiegają destrukcji balkonów i tarasów, ale także mogą istotnie poprawić ich wygląd.

REKLAMA

Zobacz także: Drzwi przesuwne na balkon lub taras

Materiały i technologia a czynniki zewnętrzne

Na stan techniczny balkonów, a przede wszystkim trwałość poszczególnych jego  elementów, istotny wpływ ma rodzaj zastosowanych materiałów, sposób i technologia wykonania zabezpieczenia, użytkowanie oraz intensywność oddziaływania czynników atmosferycznych. Intensywność i skutki działania tych zjawisk są zależne od wymienionych czynników.

Działanie wilgoci

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Niszczenie materiałów może występować w wyniku oddziaływania kilku czynników jednocześnie. Szczególnie uciążliwe jest zawilgocenie. Wilgoć jest bowiem czynnikiem przyspieszającym szereg procesów korozyjnych. Ich skutki bywają zróżnicowane. Najczęściej objawiają się w formie zmiany połysku lub barwy, zawilgoceń i wykwitów solnych, zarysowań i pęknięć lub zmiany gęstości i własności mechanicznych materiałów.

Zobacz także: Czy wilgoć w domu to duży problem?


 - W wyniku działania CO² zawartego w powietrzu beton ulega karbonizacji co powoduje obniżenie jego pH – mówi Marek Zając z firmy Bolix.

REKLAMA

- Zobojętniony beton nie spełnia już roli ochronnej i może postępować korozja stali, która przez przytoczony efekt stopniowo zmniejsza swoją wytrzymałość. Produkty korozji zwiększają objętość stali co w konsekwencji powoduje wewnętrzne rozsadzanie betonu. Dlatego tak ważne jest, aby naprawa uszkodzonego balkonu została  wykonana w odpowiednim czasie. Powinna ona polegać na zabezpieczeniu antykorozyjnym stali, naprawie oraz reprofilacji powierzchni betonowej.

– Systemowa reperacja balkonów polega na  uzupełnianiu ubytków oraz odtworzeniu jastrychu cementowego. Natomiast konserwacja może obejmować: zabezpieczenie antykorozyjne zbrojenia oraz malowanie powierzchni balkonu – dodaje Marek Zając

Zobacz także: Jak odnowić balkon?

Kto powinien naprawić balkon?

W przypadku starych budynków, gdzie balkony wymagają gruntownych remontów, często pojawia się pytanie: kto ma wynająć ekipę oraz zapłacić za remont: właściciel czy wspólnota?

REKLAMA

Prawnie rzecz ujmując, metraż każdego balkonu nie jest wliczany do metrażu mieszkania, a lokatorzy nie płacą z tytułu jego posiadania dodatkowych opłat w podstawowym czynszu. Wyjątkiem jest fundusz remontowy, który obejmuje oprócz zbiórek na remont elewacji, ścian wewnętrznych i wind również modernizację i malowanie balkonów.

Według postanowień Sądu Najwyższego z 2008 roku, prace obejmujące elementy istotne dla całego budynku, np. podpory konstrukcyjne, albo elewację całej powierzchni nieruchomości obciążają wszystkich, natomiast drobne prace, np. położenie terakoty na balkonie, malowanie barierki, przeprowadzają we własnym zakresie właściciele mieszkań. Jednak uchwała ta nie jest precyzyjna, bowiem co wtedy, gdy budynki i balkony budowane są według różnych technologii i bywa, że np. balkony mają własną konstrukcję wspierającą, która nie jest połączona z budynkiem?

Zobacz także: Kto odpowiada za remont balkonu?

Najlepszym rozwiązaniem byłoby, gdyby właściciele sami w uchwale ustalili, co dokładnie wchodzi w skład nieruchomości wspólnej, a co przynależy do mieszkania.

Źródło: Bolix

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Senat zdecydował w sprawie wakacji kredytowych

Senat przyjął bez poprawek ustawę o wakacjach kredytowych. Nowe przepisy teraz trafią do podpisu prezydenta. Jak szacuje resort finansów z z wakacji kredytowych w tym roku będzie mogło maksymalnie skorzystać 562 tys. kredytobiorców.

Wiśnia ozdobna i jej najpiękniejsze odmiany do ogrodu – którą wybrać?

Wiśnia ozdobna uznawana jest za najpiękniej kwitnące drzewo. Jakie odmiany wiśni ozdobnej są najładniejsze? My polecamy Kanzan, Amanogawa, Royal Burgundy i Shirotae. Którą wybrać? Podpowiadamy.

Ministerstwo Finansów: nie będzie przedłużenia wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 r. pomoc dla kredytobiorców tylko z FWK

Ministerstwo Finansów nie przewiduje przedłużania wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 roku wspieranie kredytobiorców w trudnej sytuacji w całości przejmie Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. Taką informację przekazał w Senacie 17 kwietnia 2024 r. wiceminister finansów Jurand Drop.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz przez dewelopera?

Nie tylko inwestorzy chcą wykańczać mieszkania pod klucz, również kupujący mieszkania na własny użytek coraz częściej korzystają z tej możliwości. Są pakiety podstawowe, jak i projekty indywidualne. Ile trzeba zapłacić? 

REKLAMA

W Łodzi na wyburzenie czekają budynki z niemal 2,3 tys. mieszkań. A jak w innych miastach?

W Polsce w ponadstuletnich kamieniach mieszka więcej niż 2,2 mln rodaków. Czy to bezpieczne? Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania – cena za m2? [PORADNIK]

Wykończenie mieszkania – cena za m2 różni się w zależności od standardu wykończenia mieszkania. Jaka jest cena metra kwadratowego robocizny? Prezentujemy krótki poradnik - wykończenie mieszkania deweloperskiego pod klucz krok po kroku. Sprawdź, od czego zacząć i co robić po kolei.

Wyjeżdżasz na długi weekend? Sprawdź, jak zabezpieczyć puste mieszkanie

W tym roku majówkowy weekend może być naprawdę długi, dlatego więcej Polaków niż przed rokiem planuje w tym czasie wyjazd. To niestety też idealny czas dla złodziei. Rok temu wiosną było średnio 6666 włamań miesięcznie! Jak się zabezpieczyć? 

Ceny materiałów budowlanych - prognozy 2024

Co z cenami materiałów budowlanych w 2024 roku? Ostatnie wyliczenia pokazują, że ceny materiałów budowlanych spadają już kolejny miesiąc z rzędu. Niekoniecznie mamy jednak do czynienia ze stałym trendem. Może być to korekta, spowodowana nadmiernym wywindowaniem cen w ubiegłym roku. Pojawia się również pytanie, jak na to wszystko wpłynie nowy program mieszkaniowy “Mieszkanie na start”, proponowany przez rząd.

REKLAMA

Czy Polacy chętnie kupują nowe mieszkania w tym roku?

Czy Polacy są zainteresowani kupnem nowych mieszkań? Czy decyzja o zakupie przekładana jest do czasu ruszenia nowego rządowego programu? Czy deweloperzy są zadowoleni z wyników sprzedaży i jakich rezultatów spodziewają się w 2024 roku?

Nowelizacja dyrektywy budynkowej: jak pilna potrzeba termomodernizacji budynków zmieni rynek usług budowlanych w Polsce

Termomodernizacja budynków stała się właśnie jednym z kluczowych działań mających na celu poprawę efektywności energetycznej budynków. To skutek nowelizacji dyrektywy budynkowej, przyjętej 12 marca 2024 r. przez Parlament Europejski. Zgodnie z nią między innymi od 2030 r. wszystkie nowe budynki muszą być zeroemisyjne, a te już istniejące – zmodernizowane.

REKLAMA