| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Remont > Cyklinowanie parkietu – krok po kroku

Cyklinowanie parkietu – krok po kroku

Cyklinowanie parkietu konieczne jest w przypadku nowo ułożonego parkietu, ale można je przeprowadzać również w przypadku starszych podłóg w celu odświeżenia powierzchni. Cyklinowanie to nic innego jak przetarcie powierzchni i wygładzenie jej. Cyklinowanie można wykonać zatrudniając wykwalifikowaną ekipę, ale taniej będzie przeprowadzić prace samodzielnie.

Najważniejszym narzędziem do przeprowadzenia prac cyklinowania jest cyklinarka. To specjalne urządzenie można wypożyczyć, co na pewno jest dużo tańszym rozwiązaniem niż zatrudnienie ekipy mającej na wyposażeniu takie urządzenie.

Przed rozpoczęciem prac należy sprawdzić stan techniczny cyklinarki, gdyż nawet drobna nieprawidłowość może spowodować uszkodzenie parkietu, nie nadające się do naprawy. Rezultaty pracy urządzenia uzależnione są od zastosowanego papieru ściernego.

Cyklinowanie parkietu – od czego zacząć?

Cyklinowanie parkietu należy zacząć od papieru najniższej granulacji i stopniowo zwiększać. Należy również pamiętać o częstej zmianie taśmy tej samej granulacji – wytarte nie pracują prawidłowo. Powstający podczas cyklinowania pył może zatykać otwory i blokować pracę urządzenia, dlatego ostrożność i uwaga są bardzo ważne przy jej obsłudze.

Wiadome jest, że nie we wszystkie miejsca da się z powodzeniem dotrzeć tym dużym urządzeniem, dlatego przy ścianach i innych trudno dostępnych miejscach cyklinowanie można wykonać przy użyciu specjalnych końcówek lub ręcznie.

Zobacz także: W jaki sposób wykończyć drewno?

Ubytki i rysy podczas cyklinowania

Powstałe podczas cyklinowania ubytki i rysy należy uzupełnić specjalnym preparatem do tego przeznaczonym, który miesza się z powstałym pyłem, dzięki czemu masa uzupełniająca zachowuje taki sam kolor jak parkiet. Po wyschnięciu należy ponownie przeszlifować powierzchnię. Kierunek pracy i przemieszczania się cyklinarki jest bardzo ważny. Zaleca się kierunki krzyżowe w celu uniknięcia pofalowania powierzchni. W przypadku parkietów ułożonych w jodełkę, kierunek cyklinowania nie powinien pokrywać się z kierunkiem któregokolwiek rzędu desek.

Polerowanie

Ostatnim etapem cyklinowania jest polerowanie. Używa się do tego specjalnych końcówek, dzięki którym parkiet uzyskuje gładkość i połysk. Tak przygotowana powierzchnia nadaje się już do lakierowania.

Zobacz także: Drewno jako materiał podłogowy

Przed przystąpieniem do lakierowania parkietu, należy odczekać trochę czasu po zakończeniu cyklinowania. Pył powstały podczas tych prac jeszcze dłuższy czas może unosić się w powietrzu. Należy poczekać aż całkowicie opadnie.

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Cyklinowanie parkietu konieczne jest w przypadku nowo ułożonego parkietu, ale można je przeprowadzać również w przypadku starszych podłóg.
Cyklinowanie parkietu konieczne jest w przypadku nowo ułożonego parkietu, ale można je przeprowadzać również w przypadku starszych podłóg.

Potrącenia z wynagrodzeń i zasiłków Praktyczne wskazówki59.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Paulina Kozak

Redaktor

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »