REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Dach – naprawa czy wymiana?

Właściwa konserwacja dachu jest niezbędna, aby budynek był w pełni bezpieczny dla jego mieszkańców.
Właściwa konserwacja dachu jest niezbędna, aby budynek był w pełni bezpieczny dla jego mieszkańców.
Materiały prasowe
Media

REKLAMA

REKLAMA

Właściwa konserwacja dachu jest niezbędna, aby budynek był w pełni bezpieczny dla jego mieszkańców. Czasem przy uszkodzeniu dachu nie wystarczy jedynie naprawa. Wtedy konieczna jest wymiana całego pokrycia dachowego.

Dbanie o dach jest rzeczą kluczową dla całego domu. Dom to nie tylko fundamenty, ściany czy dach. Dom to ciepło domowego ogniska, wspomnienia. Rzeczy bezcenne. Regularne przeglądy dachu to nie jedynie kwestia estetyki, ale głównie bezpieczeństwa. Remont dachu staje się niezbędny, gdy zaczyna on przeciekać, ale także wówczas, gdy chcemy odświeżyć wizualnie jego wygląd lub np., kiedy chcemy zaadoptować strych na poddasze użytkowe.

REKLAMA

Dach jest narażony na ciągłe zagrożenia

Specyfiką dachu jest to, że jest on wystawiony na wszelkie możliwe zagrożenia (deszcz, wiatr, grad, burze, a także kwestie związane z żyjątkami i mikroorganizmami). Ponadto, dach szybko się starzeje.

Zobacz także: Jak dbać o dach?

– To rzecz najzupełniej naturalna i musi zdawać sobie z niej sprawę, każdy kto mieszka czy też nawet dopiero zamierza, zamieszkać we własnym domu, bowiem czekać go będzie remont pokrycia dachowego. Można się do tego należycie przygotować, zaplanować i wybrać najlepszy moment. Dbajmy o dach, okresowe przeglądy wyłapią drobne uszkodzenia lub nieszczelności, lepiej zapobiegać niż leczyć skutki zaniedbań. Dlatego warto być tego świadomym i nie odkładać w zakamarki pamięci. Człowiek uświadomy w tej kwestii nie zostanie niepotrzebnie zaskoczony niespodziewanymi uszkodzeniami – mówi Dariusz Nowicki, uczestnik programu Superdekarz.

Ocena stanu dachu

Najważniejszą kwestią jest właściwa ocena stanu dachu. Inaczej mówiąc sprawdzenie, czy kwalifikuje się on jedynie do remontu, czy też należy go całkowicie wymienić.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

– Najlepiej, gdy powierzymy to fachowcom. W kwestiach tak istotnych jak pokrycie dachu przestrzegam przed ekipami, które znają się na wszystkim lub oferują znacznie odbiegającą od innych cenę za usługę, w tym przypadku tanio = bardzo drogo. Idealnie sprawdza się tu również ludowe porzekadło, że jeśli ktoś jest od wszystkiego, to pewnie będzie do niczego – komentuje Dariusz Nowicki.

W kwestii naprawy sprawa wydaje się prosta, można bowiem naprawić dach, który jest pokryty papą, gdy przestanie być szczelny lub pojawią się na nim bąble. Naprawić można także dach pokryty dachówką, wymieniając ich część, naprawić rynny, jeżeli tego wymagają lub załatać pokrycie z blachy. Możliwe jest także wzmocnienie niektórych elementów więźby, ale  jedynie w przypadku, że da się tam dostać od strony poddasza.

Zobacz także: Jakie materiały wybrać do wykończenia pokrycia dachu?

Formalności związane z remontem dachu

Kolejna rzecz to formalności. W przypadku prac remontowych na dachu rządzi nami prawo budowlane. I tak, chcąc usunąć drobne przecieki na jego połaci, nie musimy spełnić żadnych urzędowych formalności, ale kiedy chcemy przeprowadzić gruntowny remont, wówczas wymagana jest kontrola urzędnicza.

– Remont dachu zgłasza się w starostwie albo w urzędzie miasta na prawach powiatu. Remont w prawie budowlanym oznacza odtworzenie stanu pierwotnego, również gdy użyjemy artykułów budowlanych zgoła innych niż te, które były używane w stanie pierwotnym – dodaje Dariusz Nowicki.

Planując remont, musimy pamiętać o terminach. Prawo precyzuje, że zgłoszenie musi być dokonane co najmniej na 30 dni przed rozpoczęciem robót.

– Warto wiedzieć, co powinno się w nim znaleźć. Musimy dokładnie określić zakres, rodzaj, a także sposób wykonania robót budowlanych, jakie zamierzamy przeprowadzić. Nie wolno także zapomnieć o terminie ich rozpoczęcia – wylicza Dariusz Nowicki.

Źródło: materiały prasowe

Materiały prasowe
Media
Media
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Senat zdecydował w sprawie wakacji kredytowych

Senat przyjął bez poprawek ustawę o wakacjach kredytowych. Nowe przepisy teraz trafią do podpisu prezydenta. Jak szacuje resort finansów z z wakacji kredytowych w tym roku będzie mogło maksymalnie skorzystać 562 tys. kredytobiorców.

Wiśnia ozdobna i jej najpiękniejsze odmiany do ogrodu – którą wybrać?

Wiśnia ozdobna uznawana jest za najpiękniej kwitnące drzewo. Jakie odmiany wiśni ozdobnej są najładniejsze? My polecamy Kanzan, Amanogawa, Royal Burgundy i Shirotae. Którą wybrać? Podpowiadamy.

Ministerstwo Finansów: nie będzie przedłużenia wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 r. pomoc dla kredytobiorców tylko z FWK

Ministerstwo Finansów nie przewiduje przedłużania wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 roku wspieranie kredytobiorców w trudnej sytuacji w całości przejmie Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. Taką informację przekazał w Senacie 17 kwietnia 2024 r. wiceminister finansów Jurand Drop.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz przez dewelopera?

Nie tylko inwestorzy chcą wykańczać mieszkania pod klucz, również kupujący mieszkania na własny użytek coraz częściej korzystają z tej możliwości. Są pakiety podstawowe, jak i projekty indywidualne. Ile trzeba zapłacić? 

REKLAMA

W Łodzi na wyburzenie czekają budynki z niemal 2,3 tys. mieszkań. A jak w innych miastach?

W Polsce w ponadstuletnich kamieniach mieszka więcej niż 2,2 mln rodaków. Czy to bezpieczne? Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania – cena za m2? [PORADNIK]

Wykończenie mieszkania – cena za m2 różni się w zależności od standardu wykończenia mieszkania. Jaka jest cena metra kwadratowego robocizny? Prezentujemy krótki poradnik - wykończenie mieszkania deweloperskiego pod klucz krok po kroku. Sprawdź, od czego zacząć i co robić po kolei.

Wyjeżdżasz na długi weekend? Sprawdź, jak zabezpieczyć puste mieszkanie

W tym roku majówkowy weekend może być naprawdę długi, dlatego więcej Polaków niż przed rokiem planuje w tym czasie wyjazd. To niestety też idealny czas dla złodziei. Rok temu wiosną było średnio 6666 włamań miesięcznie! Jak się zabezpieczyć? 

Ceny materiałów budowlanych - prognozy 2024

Co z cenami materiałów budowlanych w 2024 roku? Ostatnie wyliczenia pokazują, że ceny materiałów budowlanych spadają już kolejny miesiąc z rzędu. Niekoniecznie mamy jednak do czynienia ze stałym trendem. Może być to korekta, spowodowana nadmiernym wywindowaniem cen w ubiegłym roku. Pojawia się również pytanie, jak na to wszystko wpłynie nowy program mieszkaniowy “Mieszkanie na start”, proponowany przez rząd.

REKLAMA

Czy Polacy chętnie kupują nowe mieszkania w tym roku?

Czy Polacy są zainteresowani kupnem nowych mieszkań? Czy decyzja o zakupie przekładana jest do czasu ruszenia nowego rządowego programu? Czy deweloperzy są zadowoleni z wyników sprzedaży i jakich rezultatów spodziewają się w 2024 roku?

Nowelizacja dyrektywy budynkowej: jak pilna potrzeba termomodernizacji budynków zmieni rynek usług budowlanych w Polsce

Termomodernizacja budynków stała się właśnie jednym z kluczowych działań mających na celu poprawę efektywności energetycznej budynków. To skutek nowelizacji dyrektywy budynkowej, przyjętej 12 marca 2024 r. przez Parlament Europejski. Zgodnie z nią między innymi od 2030 r. wszystkie nowe budynki muszą być zeroemisyjne, a te już istniejące – zmodernizowane.

REKLAMA