reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Remont > Ocieplenie poddasza w domu – jakich materiałów użyć?

Ocieplenie poddasza w domu – jakich materiałów użyć?

Profesjonalnie ocieplony dom to gwarancja mniejszych rachunków za ogrzewanie. Najwięcej ciepła z domu ucieka przez dach, dlatego należy zadbać o dobre ocieplenie poddasza. Sprawdź, jakich materiałów użyć do ocieplenia poddasza.

Ocieplenie poddasza za pomocą folii termoizolacyjnej zyskuje coraz więcej zwolenników z wielu powodów. Folia nie pyli podczas układania, jest lekka, a po jej montażu nie drapiemy się przez dwa kolejne dni. Dodatkowo, nowy produkt do ocieplenia poddaszy spełnia też inne niezbędne funkcje izolacji termicznej.

Izolacja termiczna poddasza

Zacznijmy od tego, co chcemy osiągnąć ocieplając poddasze domu? Przede wszystkim mamy nie dopuścić do uciekania ciepła z domu w zimie, a latem chronić dom przed zbytnim nagrzaniem.  Ważne też, żeby materiał do izolacji poddasza był odporny na korozję biologiczną, czyli nie sprzyjał rozwojowi grzybów i pleśni działających negatywnie na zdrowie człowieka. Izolacja termiczna powinna umożliwiać dyfuzję pary wodnej. Dodatkowo oczekujemy, że izolacja zagwarantuje niższe rachunki za ogrzewanie i zapewni długotrwałe użytkowanie dachu. I co ważne, że ocieplenie poddasza nas nie zrujnuje.

Materiał do ocieplenia poddasza

Biorąc pod uwagę wymienione funkcje, powinniśmy szukać w sklepach budowlanych lekkich folii termoizolacyjnych, które możemy sami zamontować na dachu. Folia to inaczej wielowarstwowa, cienka, termoizolacyjna mata refleksyjna składająca się z dwóch warstw zewnętrznych: metalizowanych i zbrojonych folii poliestrowych, oraz wypełnienia w zależności od wersji: z kilku warstw maty poliestrowej, folii metalizowanej (12 mikronów każda) i dodatkowych warstw pianki polietylenowej – tłumaczy Patrycja Gutowska z Onduline Materiały Budowlane – to całkiem innowacyjny produkt, który w odróżnieniu od typowych izolacji termicznych chroni budynek przed utratą ciepła, wykorzystując efekt odbicia promieniowania termicznego.

Zobacz także: Jaki dach nad poddaszem użytkowym?

Elastyczna folia termoizolacyjna działa jak lustro, odbijając docierającą do niego energię cieplną. Folia odbija od swojej powierzchni do 92% promieniowania cieplnego i jest w stanie wchłonąć jedynie 1% energii cieplnej. Promieniowanie podczerwone stanowi 90% całkowitego nośnika energii cieplnej w budynkach w lecie oraz około 75% całkowitego przenoszenia energii w zimie. Stosowanie termoizolacji pozwala na osiągnięcie do 30% oszczędności przy ogrzewaniu lub chłodzeniu. Dowiedziono, że zużycie energii w budynkach z zastosowaniem wielowarstwowego materiału refleksyjnego jest w porównaniu z budynkami izolowanymi wełną szklaną niższe o 28%.

Kiedyś przed ociepleniem poddasza musieliśmy kupić dwa produkty: folię paraizolacyjną i materiał ostateczny, czyli wełnę lub styropian. Potem trzeba było zapłacić za dowóz materiałów ze sklepu, bo grubość i wielkość materiałów nie pozwalała przewieźć zakupów zwykłym samochodem osobowym.  

Folia termoizolacyjna jest lekka i dostępna w poręcznych rolkach. Materiał łatwo dopasowuje się do układanej powierzchni i nie wymaga żadnych specjalistycznych narzędzi, dzięki czemu poddasze można ocieplić samodzielnie.

Grubość izolacji nie świadczy o dobrym ociepleniu

Skończyły się czasy, że grubość świadczyła o dobrym ociepleniu. Współczynnik przenikania ciepła dachu nie powinien być większy niż 0,3 W/(m2.K). Aby uzyskać taką wartość, trzeba ułożyć co najmniej piętnastocentymetrową warstwę izolacji cieplnej wełny. Dla porównania, folia termoizolacyjna, dostępna na rynku, ma grubość 30 mm, a współczynnik przenikania ciepła to zaledwie 0,033 W/mK.

To tak jak z ubraniami – dodaje Patrycja Gutowska z Onduline – grube puchowe kurtki zostały zastąpione przez cienką tkaninę typu gore-tex, tak jest też w przypadku izolacji.

Zobacz także: Jakie są wyznaczniki użyteczności poddasza?

Źródło: materiały prasowe

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Fot. materiały prasowe
Fot. materiały prasowe

Fot. materiały prasowe
Fot. materiały prasowe

Fot. materiały prasowe
Fot. materiały prasowe

Najwięcej ciepła z domu ucieka przez dach, dlatego należy zadbać o dobre ocieplenie poddasza. Fot. materiały prasowe
Najwięcej ciepła z domu ucieka przez dach, dlatego należy zadbać o dobre ocieplenie poddasza. Fot. materiały prasowe

Sprawozdawczość budżetowa w praktyce. Objaśnienia, wzory, przykłady199.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Ewa Warzecha – Ważydrąg

Ekspert podatkowy, księgowa, właścicielka Biura Rachunkowego EVA

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama