reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Remont > Izolacja przeciwwilgociowa w łazience i kuchni, czyli jak zabezpieczyć się przed wilgocią?

Izolacja przeciwwilgociowa w łazience i kuchni, czyli jak zabezpieczyć się przed wilgocią?

Każdym domu znajdują się tzw. pomieszczenia mokre, czyli takie, które z racji swojej funkcji narażone są na zawilgocenie. Dotyczy to głównie łazienek i ubikacji, pralni, suszarni oraz kuchni. Jak więc zabezpieczyć nasz domu lub mieszkanie przed pojawieniem się wilgoci?

Skąd przecieki?

Pomieszczenia, w których powstaje duża ilość pary wodnej, a ściany oraz podłoga narażone są na zalanie powinny być odpowiednio zabezpieczone. Zazwyczaj ściany w pomieszczeniach mokrych pokryte są okładzinami ceramicznymi. Jednak nie daje to pełnej ochrony przed wilgocią. Szczególnie miejsca takie jak kratki wypustowe, przejścia rur kanalizacyjnych czy dylatacje, są narażone powstanie zacieków. Takie zacieki nie tylko wyglądają nie estetycznie i psują klimat nawet świetnie zaaranżowanej łazienki, ale przede wszystkim tworzą doskonałe środowisko do rozwoju grzybów i pleśni. Co więc należy zrobić, aby uniknąć takich kłopotów?

Zobacz także: Czym jest hydroizolacja typu lekkiego?

Hydroizolacja krok po kroku

Przede wszystkim musimy wykonać dobrą hydroizolację. Zanim przystąpimy do jej wykonania, powinniśmy odpowiednio przygotować podłoże, a więc pozbyć się ubytków, wyrównać je i osuszyć. Warto następnie zagruntować powierzchnię odpowiednim preparatem.

Zobacz także: Czym jest hydroizolacja typu ciężkiego?

Po wyschnięciu podkładu gruntującego możemy przystąpić do nakładania właściwej powierzchni hydroizolacyjnej. Masy hydroizolacyjne mogą być wykonane z wodnych dyspersji tworzyw sztucznych (polimerów), cementu, kruszyw mineralnych z dodatkami itd. Najczęściej jednak stosuje się płynne folie, czyli elastyczne, ciekłe masy, składające się z dyspersji polimerowych oraz wypełniaczy i środków modyfikujących. Hydroizolacja wiąże przez odparowanie wody lub hydratację cementu (w zależności, jakiego materiału użyjemy).

Izolacja a płytki?

Wybierając płytki do mokrych pomieszczeń powinniśmy zwracać uwagę na ich nasiąkliwość. Tym niższy wskaźnik nasiąkliwości, tym płytka bardziej nadaje się do naszej łazienki. Zdaniem ekspertów należy wybierać takie, których nasiąkliwość waha się w granicach 3%. Pamiętajmy, że do przyklejenia płytek trzeba stosować zaprawę klejową o podwyższonej przyczepności.

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

Eksperci BUDTRADE.pl

Ekipa BUDTRADE.pl to fachowcy w dziedzinie materiałów budowlanych oraz ich efektywnego wykorzystania.

Źródło:

Własne

Zdjęcia

łazienka, czarno-biały, lustro Fot. Fotolia
łazienka, czarno-biały, lustro Fot. Fotolia

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Profika Broker

Broker ubezpieczeniowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama