| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Remont > Jak prawidłowo czyścić i konserwować rynny?

Jak prawidłowo czyścić i konserwować rynny?

Poprawne działanie rynien jest możliwe, tylko wtedy, są one całkowicie oczyszczone i szczelne. Jeśli chcemy, uniknąć problemu związanego z zaleganiem w nich różnych zanieczyszczeń, a w rezultacie braku przepływu wody, powinniśmy regularnie sprawdzać drożność całego systemu rynnowego. Jak często należy wykonywać przegląd rynien?

Przegląd należy wykonywać przynajmniej raz w roku. Z reguły powinno się to robić wiosną - wtedy pozbywamy się liści oraz nieczystości z jesieni. Możemy też oszacować czy w okresie zimowym, zalegający śnieg oraz zamarznięta woda spowodowały zniszczenia. Rutynowa kontrola przeważnie składa się z dwóch etapów – czyszczenia oraz konserwacji.

Oględziny zaczynamy od rynien. Montuje się je na znacznych wysokościach, dlatego pomocne okażą się drabina lub specjalne rusztowanie. Jeżeli rynna wyposażona został a w siatkę zabezpieczającą, trzeba ją wyjąć przed przystąpieniem do pracy.

– Usuwając zanieczyszczenia, unikajmy ostrych przyrządów, które mogłyby uszkodzić powłokę ochronną – przestrzega Sławomir Góraj z Grupy Pruszyński – Jeżeli w rynnie zbierze się np. dużo błota, należy je wymieść małą szczotką lub wypłukać wodą.

Zobacz także: Rynny aluminiowe – wady i zalety ich stosowania

Następnie należy sprawdzić rury spustowe. Aby je udrożnić wlejmy do nich wodę – najlepiej pod ciśnieniem. Jeżeli system wyposażony jest w tzw. czyszczak, czyli specjalny koszyczek zapobiegający przed zatkaniem rur, to zanieczyszczenia osadzą się właśnie na nim. W takim wypadku wystarczy go opróżnić. Warto także sprawdzić, czy w wylewkach nie zgromadziły się liście, a jeśli tak – usuńmy je.

Po zakończeniu czyszczenia możemy przystąpić do konserwacji. W tym celu należy dokładnie sprawdzić stan instalacji, zwracając uwagę na wszelkie zarysowania lub uszkodzenia mechaniczne. Jeżeli takie zaobserwujemy, wyczyśćmy je z brudu, a następnie pokryjmy je warstwą zabezpieczającą np. lakierem zaprawkowym.

Zobacz także: Jak naprawić rynny?

Warto również skontrolować czy orynnowanie nie przecieka. Zróbmy to, ponownie wlewając wodę do rur spustowych, zatykając na moment wylewkę. Szczególną uwagę powinniśmy zwrócić na łączenia poszczególnych elementów systemu. Niewielkie przecieki możemy zabezpieczyć za pomocą specjalnych uszczelniaczy. Jeżeli orynnowanie wykonane jest ze stali, na większe dziury można nałożyć złączkę uszczelniającą.

Źródło: materiały prasowe

Czytaj także

Data publikacji:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Oględziny zaczynamy od rynien. Montuje się je na znacznych wysokościach, dlatego pomocne okażą się drabina lub specjalne rusztowanie. Fot.Blachy Pruszyński
Oględziny zaczynamy od rynien. Montuje się je na znacznych wysokościach, dlatego pomocne okażą się drabina lub specjalne rusztowanie. Fot.Blachy Pruszyński

VAT 2020. Komentarz199.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Kalicińska

Konsultant w Departamencie Doradztwa Podatkowego i Prawnego w Mariański Group Kancelaria Prawno-Podatkowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »