REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy wiesz jak wybrać grill?

REKLAMA

REKLAMA

Zastanawiasz się jaki grill kupić – węglowy czy gazowy? Wybór sprzętu do grilla zależy w dużej mierze od twoich preferencji i możliwości finansowych. Jeżeli zupełnie się na tym nie znasz, zapoznaj się z moimi wskazówkami.

Przede wszystkim zastanów się gdzie będziesz używać grilla – na balkonie czy w ogrodzie, ile jedzenia na raz chcesz przyrządzać, jaka techniką chcesz przyrządzać jezdnie – tradycyjną, czy też barbecue lub wędzenie oraz jak często zamierzasz grillować.

REKLAMA

Jeżeli zamierzasz grillować w ogrodzie i masz dużo miejsca możesz wybierać od grillów murowanych przez elektryczne, węglowe, gazowe po grillowędzarnie. Ceny grillów wahają się od 80 zł do 10 tysięcy za grillowędzarnie.

REKLAMA

Jeżeli nie masz możliwości robienia grilla w ogrodzie i pozostaje ci mały balkon, wybierz specjalny grill balkonowy. Modele tego typu mają często uchwyty, które pozwalają zawiesić grill na barierce. Ceny tego typu modeli zaczynają się od 160 zł. Koniecznie pomyśl, czy nie będziesz dymił sąsiadom z góry. Na balkon najlepiej wybrać grill elektryczny. W tym wypadku nie będziesz musiał martwić się o wynoszenie popiołu czy organizowanie ciężkiej butli gazowej. Wadą niestety będzie dość mdły smak jedzenia – bez specyficznego aromatu i brązowej skórki jaką daje grill węglowy.

Jeśli zamierzasz zabrać grill na wycieczkę lub na plażę, idealnym rozwiązaniem jest przenośny grill typu hibachi. Po złożeniu można schować go do plecaka. Jest to prosty grill wyposażone w ruszt i palenisko węglowe. Jednorazowo można nim przygotować posiłek dla 3 osób. Kosz – zwykle kilkanaście złotych. Można również kupić turystyczny grill gazowy.

Osobiście polecam małe grille kuliste z przykrywką, które są odrobinę większe niż hibachi, ale równie mobilne i dają więcej możliwości.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jeżeli zamierzasz przyrządzać jedzenie dla większej liczby osób, np. na przyjęcie w ogrodzie, najlepszy będzie grill gazowy z wielkim rusztem, mieszczącej jednorazowo nawet kilkadziesiąt porcji.

Do tradycyjnego grillowania nie musisz mieć specjalnego sprzętu. Jeśli natomiast chcesz zabawić się w barbecue, koniecznie kup grilla z przykryciem. Do wędzenia najlepsza będzie grillowędzarnia.

REKLAMA

Częste grillowanie (co najmniej 1 na 2 tygodnie przez cały letni sezon) wymaga wytrzymałego sprzętu. Nie radzą oszczędzać, po prostu zainwestuj od razu w porządny sprzęt z nierdzewnej emaliowanej porcelaną stali za kilkaset złotych. Sprzęt spokojnie posłuży ci przez kilka sezonów. Polecam wybierać sprzęt sprawdzonych marek: Weber, Broil King, Barbecook czy Cadac.

Wybierając tradycyjny, prosty grill, w pierwszej kolejności zwróć uwagę na powierzchnię rusztu i pomyśl ile osób będziesz musiał „wykarmić” podczas przyjęcia. Z zasady powierzchnia rusztu nie powinna być mniejsza niż 0,2 m kw.

Jeżeli decydujesz się na grill gazowy lub elektryczny, zwróć uwagę na moc cieplną. Nie daj się zwieść myśleniu, że im większa moc tym lepszy jest grill. Przede wszystkim liczy się efektywność spalania paliwa – jeżeli będzie niska, grill będzie marnował gaz, w związku z czym koszty grillowania będą wyższe. Jeżeli nie masz wygórowanych potrzeb, wybierz grill o mocy 6,5-14,5 kWh.

Jeżeli jest to grill gazowy, sprawdź, czy kurki łatwo się kręcą i czy ma dwa palniki (potrzebne do grillowania pośredniego).

Sprawdź z jakiego materiału jest wykonany grill. Najlepiej żeby był ze stali nierdzewnej lub chromowanej albo ze stali emaliowanej porcelaną. Kratki rusztów powinny być z żeliwa, a raczki, uchwyty i osłony z aluminium.

Zorientuj się, czy jest możliwość zainstalowania dodatkowego wyposażenia, np. rożna obrotowego, patelni i tacek, koszów do węgla i brykietu, rusztów itp.

Grill węglowy czy gazowy? Jeden i drugi ma swoje zalety i wady. Grill węglowy jest niezależny od sieciowych źródeł energii - wystarczy worek węgla i podpałka, ale jest trudniejszy w obsłudze niż gazowy. Gazowy wymaga z kolei dostępu do źródła gazu – instalacji gazowej (w przypadku zasilanego gazem ziemnym) lub butli z gazem (na propan butan), ale zaletą jest łatwe rozpalanie i kontrolowanie temperatury.

Moja rada: jeżeli zależy ci na wyrazistym smaku i aromacie przyrządzanego jedzenia, wybierz grill węglowy. Wymaga wprawdzie wprawy w rozpalaniu i utrzymywaniu odpowiedniej temperatury, ale smak potraw jest zdecydowanie lepszy niż w grillu gazowym czy elektrycznym. W grillu węglowym szybciej i łatwiej przygotujesz jedzenie, ponieważ można w nim uzyskać temperaturę ponad 260 st. W przeciętnym grillu gazowym nie można uzyskać takiej temperatury, dlatego czas pieczenia jest dłuższy (chyba, że zainwestujesz w grill gazowy, który pozwala osiągnąć temp. 480 st. C).

Na grillu gazowym trudniej jest uzyskać chrupiącą skórkę, ale nie jest to niemożliwe. Trzeba rozgrzać grill do najwyższej możliwej temperatury i opiekać jedzenie przez 4 min z jednej strony, a następnie przewrócić na druga stronę i zamknąć pokrywę. Mięso nie będzie jednak miało aromatu i chrupkości jaką daje grill węglowy.

Grill gazowy wybierz jeśli nie masz możliwości (np. obecność sąsiadów, mało miejsca itp.) lub chęci na rozpalanie grilla węglowego i w dodatku nie jesteś wytrawnym smakoszem grillowanych potraw.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W Polsce trzeba wyburzyć ponad 6,5 tys. mieszkań lub domów. Kto nie może się czuć bezpiecznie?

Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że ponad 2,2 mln Polek i Polaków mieszka w domach jednorodzinnych i kamienicach, które mają już ponad 100 lat. Nikt nie wie, czy te osoby mogą się czuć bezpiecznie. Eksperci portalu GetHome.pl dotarli do informacji z GUNB, z których wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Senat zdecydował w sprawie wakacji kredytowych

Senat przyjął bez poprawek ustawę o wakacjach kredytowych. Nowe przepisy teraz trafią do podpisu prezydenta. Jak szacuje resort finansów z z wakacji kredytowych w tym roku będzie mogło maksymalnie skorzystać 562 tys. kredytobiorców.

Wiśnia ozdobna i jej najpiękniejsze odmiany do ogrodu – którą wybrać?

Wiśnia ozdobna uznawana jest za najpiękniej kwitnące drzewo. Jakie odmiany wiśni ozdobnej są najładniejsze? My polecamy Kanzan, Amanogawa, Royal Burgundy i Shirotae. Którą wybrać? Podpowiadamy.

Ministerstwo Finansów: nie będzie przedłużenia wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 r. pomoc dla kredytobiorców tylko z FWK

Ministerstwo Finansów nie przewiduje przedłużania wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 roku wspieranie kredytobiorców w trudnej sytuacji w całości przejmie Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. Taką informację przekazał w Senacie 17 kwietnia 2024 r. wiceminister finansów Jurand Drop.

REKLAMA

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz przez dewelopera?

Nie tylko inwestorzy chcą wykańczać mieszkania pod klucz, również kupujący mieszkania na własny użytek coraz częściej korzystają z tej możliwości. Są pakiety podstawowe, jak i projekty indywidualne. Ile trzeba zapłacić? 

W Łodzi na wyburzenie czekają budynki z niemal 2,3 tys. mieszkań. A jak w innych miastach?

W Polsce w ponadstuletnich kamieniach mieszka więcej niż 2,2 mln rodaków. Czy to bezpieczne? Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania – cena za m2? [PORADNIK]

Wykończenie mieszkania – cena za m2 różni się w zależności od standardu wykończenia mieszkania. Jaka jest cena metra kwadratowego robocizny? Prezentujemy krótki poradnik - wykończenie mieszkania deweloperskiego pod klucz krok po kroku. Sprawdź, od czego zacząć i co robić po kolei.

Wyjeżdżasz na długi weekend? Sprawdź, jak zabezpieczyć puste mieszkanie

W tym roku majówkowy weekend może być naprawdę długi, dlatego więcej Polaków niż przed rokiem planuje w tym czasie wyjazd. To niestety też idealny czas dla złodziei. Rok temu wiosną było średnio 6666 włamań miesięcznie! Jak się zabezpieczyć? 

REKLAMA

Ceny materiałów budowlanych - prognozy 2024

Co z cenami materiałów budowlanych w 2024 roku? Ostatnie wyliczenia pokazują, że ceny materiałów budowlanych spadają już kolejny miesiąc z rzędu. Niekoniecznie mamy jednak do czynienia ze stałym trendem. Może być to korekta, spowodowana nadmiernym wywindowaniem cen w ubiegłym roku. Pojawia się również pytanie, jak na to wszystko wpłynie nowy program mieszkaniowy “Mieszkanie na start”, proponowany przez rząd.

Czy Polacy chętnie kupują nowe mieszkania w tym roku?

Czy Polacy są zainteresowani kupnem nowych mieszkań? Czy decyzja o zakupie przekładana jest do czasu ruszenia nowego rządowego programu? Czy deweloperzy są zadowoleni z wyników sprzedaży i jakich rezultatów spodziewają się w 2024 roku?

REKLAMA