REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jaki dach nad poddaszem użytkowym?

 Röben
Jeden z czołowych producentów ceramiki budowlanej, w tym dachówek, cegieł i płytek klinkierowych.
Jednak  jeśli zdecydujemy się zaadaptować poddasze musimy pamiętać o tym, że pokrycie dachowe musi wtedy spełniać dodatkowe funkcje, tak by pomieszczenie było ciche i ciepłe. Co musimy uwzględnić? Fot. Röben
Jednak jeśli zdecydujemy się zaadaptować poddasze musimy pamiętać o tym, że pokrycie dachowe musi wtedy spełniać dodatkowe funkcje, tak by pomieszczenie było ciche i ciepłe. Co musimy uwzględnić? Fot. Röben
Röben

REKLAMA

REKLAMA

W nowych projektach domów, poddasze coraz częściej, jest aranżowane jako przestrzeń użytkowa. Takie rozwiązanie podyktowane jest współczesną modą. Jednak jeśli zdecydujemy się zaadaptować poddasze musimy pamiętać o tym, że pokrycie dachowe musi wtedy spełniać dodatkowe funkcje, tak by pomieszczenie było ciche i ciepłe. Co musimy uwzględnić?

Adaptacja poddasza staje się modna, ale jest to również praktyczne rozwiązanie, ponieważ dzięki temu zyskujemy dodatkową przestrzeń użytkową. Jednak musimy wtedy poczynić dodatkowe kroki, tak żeby wnętrze było ciche i żeby zapewniało nam odpowiednią temperaturę.

REKLAMA

Zewnętrzne hałasy

Tłumienie hałasów to jedna z najbardziej istotnych cech pokrycia dachowego, a mimo to często jest niedoceniana. Sprawa akustyki jest poruszana stosunkowo rzadko, a powinno być inaczej, ponieważ ma ona ogromny wpływ na komfort mieszkania na poddaszu użytkowym. Bez właściwej ochrony akustycznej nasze życie może stać się uciążliwe, dźwięk wydawany przez spadające krople deszczu może doprowadzić do furii, a tym bardziej uniemożliwić wypoczywanie i spanie. Dlatego tak istotne jest uwzględnienie izolacji akustycznej już na poziomie wyboru materiałów budowlanych.

Zobacz także: Jak ochronić poddasze przed wilgocią?

Jakie pokrycie wybrać?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Normy budowlane rozróżniają dwa rodzaje hałasu, charakteryzujące się różnym sposobem docierania do wnętrza budynków. Podział dokonywany jest w zależności od tego czy dźwięk przenoszony jest bezpośrednio przez powietrze, czy wywoływany jest przez drganie materiałów, na tej podstawie wyróżnia się hałas powietrzny i uderzeniowy. Hałas powietrzny powstaje najczęściej na skutek ruchu ulicznego, natomiast hałas uderzeniowy wywoływany jest przez padający deszcz.

Poszczególne rodzaje hałasu pomagają tłumić, tak zwane, ciężkie pokrycia dachowe, w tym dachówki ceramiczne i cementowe, charakteryzują się one lepszymi parametrami w zakresie izolacji akustyczne, niż pokrycia lekkie. Z czego to wynika?

– Zgodnie z prawami fizyki fala dźwiękowa docierająca do przegrody wprawia ją w drgania – tłumaczy Krzysztof Omilian, ekspert z firmy Röben. - Ciężkie, masywne materiały jest znacznie trudniej wprawić w drgania. Dachówki ceramiczne, charakteryzujące się większą masą niż np. blacha, mają tym samym znacznie lepsze właściwości izolacji akustycznej.

Ochrona przed hałasami

Podstawowym działaniem, pozwalającym ochronić pomieszczenie przed niepożądanymi hałasami, jest zastosowanie właściwego pokrycia dachowego. Trzeba też pamiętać, że również okna są odpowiedzialne za przenikanie dużej części dźwięków z zewnątrz. Można sobie z tym poradzić poprzez zastosowanie okien o wysokich parametrach izolacyjności dźwiękowej lub zastosowanie zewnętrznych rolet.

Hałas na poddaszu możemy również zmniejszyć dzięki warstwie ocieplenia, jednak trzeba pamiętać, że jej podstawowym zadaniem jest termoizolacja.

Termoizolacja

REKLAMA

Termoizolacja dachu głównie zależy od dwóch elementów. Za minimalizowanie strat ciepła, w największym stopniu, odpowiada właściwy materiał izolacyjny. W przypadku poddasza przystosowanego do warunków mieszkalnych, zalecane jest wykonanie izolacji dwuwarstwowej, której łączna grubość powinna być nie mniejsza niż 30 cm. Pierwszą warstwę wełny rozmieszcza się między krokwiami, drugą zaś montuje się tuż pod nimi. Drugim czynnikiem jest wybór materiału pokryciowego. Korzystnymi parametrami, ograniczającymi straty ciepła, charakteryzują się dachówki ceramiczne.

– Ponieważ dachówki ceramiczne należą do grupy materiałów dachowych o masie większej niż np. pokrycia z blachy, ich właściwości termoizolacyjne są również bardziej korzystne - mówi Krzysztof Omilian.

Izolacja cieplna

Izolacja cieplna ma za zadanie zapewnić jak najmniejsze straty ciepła i ochronić poddasze przed przegrzewaniem. Ważne jest to, żeby w okresie jesienno-zimowym zminimalizować przenikanie ciepła na zewnątrz, a latem by chronić pomieszczenie przed nadmiernym przegrzewaniem się. W tym przypadku również wiele zależy od rodzaju zastosowanego materiału pokryciowego.

– Dachówki ceramiczne nagrzewają się znacznie wolniej niż pokrycia z blachy – wyjaśnia Krzysztof Omilian.

Zobacz także: Czym ocieplić poddasze - wełna czy granulat?

System wentylacyjny

Skuteczność izolacji, w pewnej mierze, zależy również od prawidłowo funkcjonującego systemu wentylacyjnego. Dotyczy to zarówno konstrukcji ścian, jak i dachu. Jeśli zdecydujemy się na zastosowanie wełny szklanej lub mineralnej, których właściwości mogą zostać osłabione przez działanie wilgoci, to będziemy musieli użyć dodatkowo materiałów chroniących przed wodą deszczową oraz parą wodną pochodzącą z pomieszczeń. Właśnie dlatego pod warstwą wełny montuje się folię paroizolacyjną, a nad nią wysokoparoprzepuszczalną membranę dachową. Oprócz tego, taki komplementarny układ, powinniśmy uzupełnić odpowiednio rozmieszczonymi dachówkami wentylacyjnymi oraz wpustem powietrza przy okapie i kalenicy. W ten sposób zoptymalizujemy efektywność izolacji cieplnej i uchronimy więźbę przed zawilgoceniem.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Senat zdecydował w sprawie wakacji kredytowych

Senat przyjął bez poprawek ustawę o wakacjach kredytowych. Nowe przepisy teraz trafią do podpisu prezydenta. Jak szacuje resort finansów z z wakacji kredytowych w tym roku będzie mogło maksymalnie skorzystać 562 tys. kredytobiorców.

Wiśnia ozdobna i jej najpiękniejsze odmiany do ogrodu – którą wybrać?

Wiśnia ozdobna uznawana jest za najpiękniej kwitnące drzewo. Jakie odmiany wiśni ozdobnej są najładniejsze? My polecamy Kanzan, Amanogawa, Royal Burgundy i Shirotae. Którą wybrać? Podpowiadamy.

Ministerstwo Finansów: nie będzie przedłużenia wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 r. pomoc dla kredytobiorców tylko z FWK

Ministerstwo Finansów nie przewiduje przedłużania wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 roku wspieranie kredytobiorców w trudnej sytuacji w całości przejmie Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. Taką informację przekazał w Senacie 17 kwietnia 2024 r. wiceminister finansów Jurand Drop.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz przez dewelopera?

Nie tylko inwestorzy chcą wykańczać mieszkania pod klucz, również kupujący mieszkania na własny użytek coraz częściej korzystają z tej możliwości. Są pakiety podstawowe, jak i projekty indywidualne. Ile trzeba zapłacić? 

REKLAMA

W Łodzi na wyburzenie czekają budynki z niemal 2,3 tys. mieszkań. A jak w innych miastach?

W Polsce w ponadstuletnich kamieniach mieszka więcej niż 2,2 mln rodaków. Czy to bezpieczne? Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania – cena za m2? [PORADNIK]

Wykończenie mieszkania – cena za m2 różni się w zależności od standardu wykończenia mieszkania. Jaka jest cena metra kwadratowego robocizny? Prezentujemy krótki poradnik - wykończenie mieszkania deweloperskiego pod klucz krok po kroku. Sprawdź, od czego zacząć i co robić po kolei.

Wyjeżdżasz na długi weekend? Sprawdź, jak zabezpieczyć puste mieszkanie

W tym roku majówkowy weekend może być naprawdę długi, dlatego więcej Polaków niż przed rokiem planuje w tym czasie wyjazd. To niestety też idealny czas dla złodziei. Rok temu wiosną było średnio 6666 włamań miesięcznie! Jak się zabezpieczyć? 

Ceny materiałów budowlanych - prognozy 2024

Co z cenami materiałów budowlanych w 2024 roku? Ostatnie wyliczenia pokazują, że ceny materiałów budowlanych spadają już kolejny miesiąc z rzędu. Niekoniecznie mamy jednak do czynienia ze stałym trendem. Może być to korekta, spowodowana nadmiernym wywindowaniem cen w ubiegłym roku. Pojawia się również pytanie, jak na to wszystko wpłynie nowy program mieszkaniowy “Mieszkanie na start”, proponowany przez rząd.

REKLAMA

Czy Polacy chętnie kupują nowe mieszkania w tym roku?

Czy Polacy są zainteresowani kupnem nowych mieszkań? Czy decyzja o zakupie przekładana jest do czasu ruszenia nowego rządowego programu? Czy deweloperzy są zadowoleni z wyników sprzedaży i jakich rezultatów spodziewają się w 2024 roku?

Nowelizacja dyrektywy budynkowej: jak pilna potrzeba termomodernizacji budynków zmieni rynek usług budowlanych w Polsce

Termomodernizacja budynków stała się właśnie jednym z kluczowych działań mających na celu poprawę efektywności energetycznej budynków. To skutek nowelizacji dyrektywy budynkowej, przyjętej 12 marca 2024 r. przez Parlament Europejski. Zgodnie z nią między innymi od 2030 r. wszystkie nowe budynki muszą być zeroemisyjne, a te już istniejące – zmodernizowane.

REKLAMA