reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Remont > Jaki dach nad poddaszem użytkowym?

Jaki dach nad poddaszem użytkowym?


W nowych projektach domów, poddasze coraz częściej, jest aranżowane jako przestrzeń użytkowa. Takie rozwiązanie podyktowane jest współczesną modą. Jednak jeśli zdecydujemy się zaadaptować poddasze musimy pamiętać o tym, że pokrycie dachowe musi wtedy spełniać dodatkowe funkcje, tak by pomieszczenie było ciche i ciepłe. Co musimy uwzględnić?

Adaptacja poddasza staje się modna, ale jest to również praktyczne rozwiązanie, ponieważ dzięki temu zyskujemy dodatkową przestrzeń użytkową. Jednak musimy wtedy poczynić dodatkowe kroki, tak żeby wnętrze było ciche i żeby zapewniało nam odpowiednią temperaturę.

Tłumienie hałasów to jedna z najbardziej istotnych cech pokrycia dachowego, a mimo to często jest niedoceniana. Sprawa akustyki jest poruszana stosunkowo rzadko, a powinno być inaczej, ponieważ ma ona ogromny wpływ na komfort mieszkania na poddaszu użytkowym. Bez właściwej ochrony akustycznej nasze życie może stać się uciążliwe, dźwięk wydawany przez spadające krople deszczu może doprowadzić do furii, a tym bardziej uniemożliwić wypoczywanie i spanie. Dlatego tak istotne jest uwzględnienie izolacji akustycznej już na poziomie wyboru materiałów budowlanych.

Zobacz także: Jak ochronić poddasze przed wilgocią?

Normy budowlane rozróżniają dwa rodzaje hałasu, charakteryzujące się różnym sposobem docierania do wnętrza budynków. Podział dokonywany jest w zależności od tego czy dźwięk przenoszony jest bezpośrednio przez powietrze, czy wywoływany jest przez drganie materiałów, na tej podstawie wyróżnia się hałas powietrzny i uderzeniowy. Hałas powietrzny powstaje najczęściej na skutek ruchu ulicznego, natomiast hałas uderzeniowy wywoływany jest przez padający deszcz.

Poszczególne rodzaje hałasu pomagają tłumić, tak zwane, ciężkie pokrycia dachowe, w tym dachówki ceramiczne i cementowe, charakteryzują się one lepszymi parametrami w zakresie izolacji akustyczne, niż pokrycia lekkie. Z czego to wynika?

– Zgodnie z prawami fizyki fala dźwiękowa docierająca do przegrody wprawia ją w drgania – tłumaczy Krzysztof Omilian, ekspert z firmy Röben. - Ciężkie, masywne materiały jest znacznie trudniej wprawić w drgania. Dachówki ceramiczne, charakteryzujące się większą masą niż np. blacha, mają tym samym znacznie lepsze właściwości izolacji akustycznej.

Podstawowym działaniem, pozwalającym ochronić pomieszczenie przed niepożądanymi hałasami, jest zastosowanie właściwego pokrycia dachowego. Trzeba też pamiętać, że również okna są odpowiedzialne za przenikanie dużej części dźwięków z zewnątrz. Można sobie z tym poradzić poprzez zastosowanie okien o wysokich parametrach izolacyjności dźwiękowej lub zastosowanie zewnętrznych rolet.

Hałas na poddaszu możemy również zmniejszyć dzięki warstwie ocieplenia, jednak trzeba pamiętać, że jej podstawowym zadaniem jest termoizolacja.

Termoizolacja dachu głównie zależy od dwóch elementów. Za minimalizowanie strat ciepła, w największym stopniu, odpowiada właściwy materiał izolacyjny. W przypadku poddasza przystosowanego do warunków mieszkalnych, zalecane jest wykonanie izolacji dwuwarstwowej, której łączna grubość powinna być nie mniejsza niż 30 cm. Pierwszą warstwę wełny rozmieszcza się między krokwiami, drugą zaś montuje się tuż pod nimi. Drugim czynnikiem jest wybór materiału pokryciowego. Korzystnymi parametrami, ograniczającymi straty ciepła, charakteryzują się dachówki ceramiczne.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

Röben

Jeden z czołowych producentów ceramiki budowlanej, w tym dachówek, cegieł i płytek klinkierowych.

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Jednak  jeśli zdecydujemy się zaadaptować poddasze musimy pamiętać o tym, że pokrycie dachowe musi wtedy spełniać dodatkowe funkcje, tak by pomieszczenie było ciche i ciepłe. Co musimy uwzględnić? Fot. Röben
Jednak jeśli zdecydujemy się zaadaptować poddasze musimy pamiętać o tym, że pokrycie dachowe musi wtedy spełniać dodatkowe funkcje, tak by pomieszczenie było ciche i ciepłe. Co musimy uwzględnić? Fot. Röben

Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami129.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Zbigniew Sztymelski

Specjalista z zakresu podatków i rachunkowości, księgowy w biurze rachunkowym

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama