reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Remont > Jakie są rodzaje włókien wykładziny dywanowej?

Jakie są rodzaje włókien wykładziny dywanowej?


Podstawowym czynnikiem wpływającym na cenę, wygląd i jakość wykładziny dywanowej jest rodzaj zastosowanej przędzy. Obecnie co najmniej 75% wykładzin dywanowych dostępnych na polskim rynku produkuje się z włókien syntetycznych – poliamidu i polipropylenu.

Wysokiej jakości przędze syntetyczne pozbawione są wad naturalnych pokryć podłogowych – wrażliwości na zabrudzenia i początkowego pylenia. Z tego względu są szczególnie polecane do domów, w których mieszkają alergicy, wrażliwi na kurz i roztocza.

Dywany i wykładziny produkowane z poliamidu i polipropylenu mają ogromną wytrzymałość na ścieranie, gdyż ich sprężyste włókna nie uginają się. Cecha ta zapewnia ładny, estetyczny wygląd przez długi czas użytkowania. Włókna sztuczne nie są także atakowane przez mole, grzyby i bakterie. Pokrycia podłogowe z włókna sztucznego charakteryzują się wysokim współczynnikiem przewodnictwa cieplnego, stąd idealnie nadają się do pomieszczeń z ogrzewaniem podłogowym. Posiadają bardzo dobre właściwości antyelektrostatyczne i podobnie jak wełna, są dobrym izolatorem cieplnym oraz akustycznym. Ponadto dywany i wykładziny z włókien sztucznych są łatwe w pielęgnacji, ponieważ polipropylen i poliamid nie przyswajają brudu tak łatwo, jak pokrycia podłogowe wykonane z wełny.

Zobacz także: Jak dbać o wykładzinę dywanową?

Kiedy mówimy o naturalnych wykładzinach dywanowych, mamy przede wszystkim na myśli pokrycia podłogowe wyprodukowane z wełny, choć to także pokrycia podłogowe wykonane z innych materiałów naturalnych m.in. juty, sizalu lub trawy morskiej. Zasadniczą cechą wełnianych pokryć podłogowych jest elastyczność i sprężystość, co ma istotne znaczenie w przypadku stawiania na nich ciężkich mebli. Wytrzymałość i żywotność wykładziny zależy od gęstości runa, ponieważ poszczególne włókna wspomagają się nawzajem. Naturalna zawartość wilgoci w wełnie nadaje wykładzinom doskonałe właściwości antyelektrostatyczne, a pokrycia podłogowe stają się stabilizatorem wilgotności powietrza w pomieszczeniu: przy zbyt dużej wilgotności jej nadmiar jest przyjmowany przez włókna, zaś przy zbyt suchym powietrzu zgromadzona wcześniej wilgoć jest oddawana do otoczenia. 

Zobacz także: Jak skutecznie zniwelować nierówne podłoże przed montażem wykładziny elastycznej?

Wełna to włókno miękkie w dotyku, a wyprodukowane z niego pokrycia podłogowe doskonale izolują pomieszczenia przed zimnem i hałasem. Wykładziny wełniane wymagają większej troski, niż pokrycia podłogowe z włókien sztucznych, wełna łatwiej bowiem przyswaja brud, szczególnie wodę. Dlatego żeby zapobiegać trwałym uszkodzeniom i odbarwieniom podłogi, należy pielęgnować wykładziny dywanowe preparatami odpowiednio dobranymi do włókien, z których jest wytworzona.

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

Sklepy KOMFORT S.A.

Sklepy KOMFORT S.A. to największa w Polsce sieć specjalizująca się w sprzedaży pokryć podłogowych.

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Dywany i wykładziny produkowane z poliamidu i polipropylenu mają ogromną wytrzymałość na ścieranie, gdyż ich sprężyste włókna nie uginają się. Cecha ta zapewnia ładny, estetyczny wygląd przez długi czas użytkowania.
Dywany i wykładziny produkowane z poliamidu i polipropylenu mają ogromną wytrzymałość na ścieranie, gdyż ich sprężyste włókna nie uginają się. Cecha ta zapewnia ładny, estetyczny wygląd przez długi czas użytkowania.

Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami129.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Liferay

Liferay tworzy oprogramowanie, które pomaga przedsiębiorstwom kreować doświadczenia cyfrowe poprzez komputery, urządzenia mobilne i inne punkty kontaktu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama