REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak dbać o wykładzinę dywanową?

 Sklepy KOMFORT S.A.
Sklepy KOMFORT S.A. to największa w Polsce sieć specjalizująca się w sprzedaży pokryć podłogowych.
Zanieczyszczenia, które nie zostaną usunięte podczas odkurzania, nawarstwiają się i powodują, że wykładziny i dywany tracą intensywny kolor oraz sprężystość.
Zanieczyszczenia, które nie zostaną usunięte podczas odkurzania, nawarstwiają się i powodują, że wykładziny i dywany tracą intensywny kolor oraz sprężystość.

REKLAMA

REKLAMA

Brud, który jest dobrze widoczny na gładkiej podłodze (np. panelach lub wykładzinie elastycznej), mniej razi na dywanach i wykładzinach dywanowych. Nie oznacza to jednak, że miękkie pokrycia podłogowe mniej się brudzą.

Gdy masz zwierzaka

REKLAMA

Czworonożni pupile nie muszą być kłopotem. Zapach zwierząt zneutralizują produkty takie jak odświeżacz do pomieszczeń lub neutralizator zapachu pochodzenia zwierzęcego. Są łatwe w użyciu, naturalne, nie szkodzą ludziom ani zwierzętom i mają przyjemny, lekko miętowy zapach.

Pielęgnacja

Zanieczyszczenia, które nie zostaną usunięte podczas odkurzania, nawarstwiają się i powodują, że wykładziny i dywany tracą intensywny kolor oraz sprężystość. Aby temu zapobiec, należy regularnie (w zależności od intensywności użytkowania, ale przynajmniej raz w roku) czyścić miękkie pokrycia podłogowe środkami odpowiednio dobranymi pod kątem włókna, z którego są wykonane. 

Zobacz także: Jak zamontować wykładzinę elastyczną?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Wyróżniamy dwa rodzaje czyszczenia: na sucho i na mokro. Metoda na sucho polega na równomiernym pokryciu preparatem czyszczącym wybranej powierzchni, by następnie po upływie wyznaczonego czasu brud wraz z jego resztkami zebrać odkurzaczem. Preparaty te dostępne są w różnych formach, m.in.: w formie aktywnej piany, polecanej w szczególności do wykładzin z włókien naturalnych, wrażliwych na wodę, jak sizal, kokos, wełna, jedwab, lub granulatu przeznaczonego do czyszczenia tkanin naturalnych i syntetycznych o wysokości runa do 10 mm. Cechują je doskonałe właściwości rozpuszczające brud i pielęgnujące przy tym naszą podłogę.

Drugą metodą czyszczenia jest metoda na mokro. Polega ona na użyciu odkurzacza piorącego i odpowiednio dobranego płynu (koncentrat do naturalnych wykładzin dywanowych i koncentrat do wykładzin dywanowych. Preparaty te doskonale czyszczą dywany i wykładziny dywanowe oraz meble tapicerowane o trwałych barwach. Neutralizują także nieprzyjemne zapachy, np. nikotyny lub zwierząt domowych. Dzięki zawartości komponentów ograniczających powstawanie piany, czyszczenie pokryć podłogowych przebiega bezproblemowo, a resztki preparatu można łatwo usunąć z powierzchni dywanu lub wykładziny.

Co na plamy?

Plamę powstałą na wykładzinie lub dywanie należy usunąć najszybciej jak to możliwe. Pamiętajmy bowiem, że im głębiej wniknie, tym trudniej się jej pozbyć. Dlatego pod ręką warto mieć zawsze chusteczkę z aktywnym tlenem, dzięki której usuniemy plamy z dywanów, wykładzin i tapicerek. Na plamy starsze polecane są odplamiacze do zadań specjalnych, których dobór determinuje rodzaj włókna, z którego wykonana jest wykładzina lub dywan. Wykładziny z włókien naturalnych wymagają delikatnych preparatów takich jak odplamiacze. Dzięki temu, że nie zawierają one rozpuszczalników, można stosować je z powodzeniem na wełnę, jedwab czy sizal bez szkody dla podłoża. W przeciwieństwie do większości podobnych produktów dostępnych na rynku odplamiacz usuwa zarówno plamy rozpuszczalne w wodzie (np. z błota, jedzenia), jak i zabrudzenia, których normalnie nie usuniemy za pomocą wody (np. tłuszczu, pasty do butów).

Zobacz także: Jak obliczyć potrzebną ilość wykładziny?

Pielęgnacja okresowa

Wygodnym rozwiązaniem jest zabezpieczenie wykładziny przed brudem i filcowaniem poprzez zastosowanie impregnatu, który utworzy skuteczną warstwę ochronną. Zalecane jest stosowanie impregnatu po każdym chemicznym czyszczeniu lub odplamianiu podłoża, ponieważ środki czyszczące usuwają warstwy ochronne wykładziny. Warto również pamiętać o produktach neutralizujących nieprzyjemny zapach z naszej podłogi. Można je stosować nie tylko na wykładziny i dywany, ale również tapicerki, obicia, narzuty, zasłony. Zwolennicy naturalnych odświeżaczy mogą wykorzystać do tego olejki eteryczne. Kilka kropli dodajemy do wody. Następnie przy pomocy miękkiej szczotki lub szmatki przecieramy na wilgotno świeżo wyczyszczoną wykładzinę. Ten prosty zabieg sprawi, że w naszym mieszkaniu długo jeszcze będzie unosiła się delikatna woń ulubionego zapachu, np. jałowca.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Nieruchomości
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Przegląd kominiarski 2024 – jak często, ile kosztuje, jakie kary? Czego wymagają przepisy. Jak sprawdzić uprawnienia kominiarza?

    Wszystko co trzeba wiedzieć o przeglądzie kominiarskim. Jak często trzeba wykonywać? Jak sprawdzić uprawnienia kominiarza? W jakiej formie powinien być sporządzony protokół? Ile to kosztuje? Jakie kary grożą za brak przeglądu? Dlaczego się opłaca to robić z uwagi na ubezpieczenie? Co jeszcze oprócz przeglądu i czyszczenia komina może wykonać kominiarz?

    Własne mieszkanie bez kredytu hipotecznego - to możliwe i dziś. Czy mieszkania lokatorskie wrócą do łask? Jakie opłaty miesięczne ponosi lokator?

    Czy w Polsce można stać się posiadaczem własnego mieszkania bez zaciągania drogiego kredytu hipotecznego? Nasze społeczeństwo od dawna zmaga się z kryzysem mieszkaniowym, a coraz większa liczba osób nie ma możliwości kupienia własnego lokum. W związku z tym istnieje ogromna potrzeba inwestowania w alternatywne rozwiązania problemu mieszkaniowego. Najkorzystniejszym z nich są mieszkania lokatorskie - idea znana od pokoleń, przeżywająca obecnie renesans. Mieszkania w nowej formule są już dostępne w lokalizacjach takich jak Gdańsk, Wrocław, Zabłudów pod Białymstokiem, Tychy czy Leszno. Kwestią czasu jest, by w całej Polsce powstały kolejne wybudowane w ten sposób inwestycje.

    Reforma planowania. Czy działkowcy mogą czuć się zagrożeni?

    Temat reformy planowania przestrzennego ostatnio stał się mniej nośny, co nie zmienia faktu, że ubiegłoroczna decyzja rządu o zmianach prawnych będzie miała duże konsekwencje. Niedawno pojawiły się informacje, że pierwotny termin opracowania planów ogólnych (koniec 2025 r.) zostanie wydłużony co najwyżej o kilka miesięcy. Ze wspomnianymi planami ogólnymi wiążą się obawy działkowców dotyczące ewentualnej likwidacji ROD. Eksperci RynekPierwotny.pl sprawdzają, czy takie obawy mogą być uzasadnione. Warto w tym kontekście pamiętać, że ustawa o ROD zapewnia szczególne rozwiązania w razie likwidacji ogrodów działkowych. Chodzi m.in. o obowiązek zapewnienia działkowcom nieruchomości zamiennej. 

    Jak rozpoznać pellet dobrej jakości? Jak sprawdzić samemu?

    Jakość pelletu jest kluczowym czynnikiem decydującym o jego efektywności i bezpieczeństwie użytkowania. Niezależnie od tego, czy wykorzystujemy go do ogrzewania domu, czy jako surowiec w przemyśle, istnieją cechy, na które warto zwrócić uwagę, aby mieć pewność, że wybieramy produkt najwyższej jakości.

    REKLAMA

    Cena, lokalizacja, rozkład pomieszczeń? Co jest dziś najważniejsze przy wyborze mieszkania?

    Co jest obecnie najważniejsze dla osób kupujących mieszkania? Na co najbardziej zwracają uwagę nabywcy? Co oferują deweloperzy?

    Ile kosztują mieszkania w mieście, a ile pod miastem? W niektórych przypadkach różnica jest ogromna!

    Ceny nowych mieszkań w największych metropoliach dla wielu osób są nieosiągalne. Tańsze mieszkania można znaleźć w lokalizacjach podmiejskich. Portal RynekPierwotny.pl prześwietlił pod tym kątem ofertę deweloperów działających w okolicach 10 metropolii. 

    Domy za niecałe 5 zł? W tym miasteczku są, ale się nie sprzedają...

    Podczas, gdy w całych Włoszech pustoszejące gminy zyskały nowych mieszkańców dzięki sprzedaży domów za 1 euro, w malowniczym miasteczku Patrica koło Frosinone w regionie Lacjum udało się sprzedać tylko dwa domy. Dlaczego?

    Kwatery pracownicze dla imigrantów zarobkowych – czy państwo powinno się tym zająć?

    Mieszkanie jest kluczowym aspektem dla cudzoziemców przyjeżdżających do Polski. Prawie połowa z nich znalazła lokum przy pomocy pracodawcy lub agencji zatrudnienia. Uregulowanie spraw związanych z zakwaterowaniem osób przybywających do Polski w celach zarobkowych powinno być ważnym zadaniem państwa.

    REKLAMA

    Co to jest luka czynszowa? Dotyczy co trzeciego Polaka

    Czym jest luka czynszowa? Kogo dotyczy? Jak przeciwdziałać temu zjawisku? 

    Ostre hamowanie w budownictwie? Statystyki budowlane GUNB nie pozostawiają złudzeń, ale…

    Od przystąpienia do Unii Europejskiej pozwoleń na budowę w naszym kraju nie było tak mało jak w 2023 r. – wynika z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego. Czy branżę budowlaną czeka ostre hamowanie? Niekoniecznie. Eksperci portalu GetHome.pl uspokajają, że w ręku inwestorów jest dużo niewykorzystanych pozwoleń, które uzyskali w poprzednich latach.

    REKLAMA