reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Remont > Jak stworzyć kolorową elewację?

Jak stworzyć kolorową elewację?


Jeśli chcemy, żeby nasz dom wyglądał oryginalnie, powinniśmy zadbać o odpowiedni dobór koloru elewacji. Dzięki umiejętnemu zestawieniu barw uda nam się podkreślić poszczególne elementy budynku. Nie wiesz jak się za to zabrać? Poniżej znajdziesz praktyczne wskazówki.

Kolor elewacji ma zasadniczy wpływ na wygląd budynku. Podejmując decyzję dotyczącą koloru elewacji powinniśmy wziąć pod uwagę bryłę obiektu, jego położenie względem stron świata i otoczenie, w jakim się znajduje.

Powinniśmy zdawać sobie sprawę z tego, że na wybór koloru elewacji wpływa kilka czynników. Istotna jest wielkość powierzchni. Tynk, który wybierzemy z wzornika będzie wyglądał inaczej, kiedy pokryjemy nim całą powierzchnię domu. Zazwyczaj im większa jest powierzchnia budynku, tym odcień będzie wydawał się ciemniejszy.

Należy wziąć też pod uwagę rodzaj materiału, na który będziemy nanosić tynk. Barwa będzie wyglądać nieco inaczej, w zależności od faktury. Duży wpływ ma też na to światło. Trzeba zwrócić uwagę na to, jakie światło będzie padało na nasz dom, ponieważ odcień tynku będzie zmieniał się w zależności od pory dnia. Dlatego kolor tynku najlepiej jest wybierać przy świetle dziennym. Niestety sztuczne oświetlenie sklepowe w pewnym stopniu zmienia barwę.

– Na elewacjach powinno stosować się maksymalnie trzy kolory. Barwa dominująca musi być dostosowana do mniejszych elementów, takich jak okna czy ornamenty (…). - mówi Alicja Giersz, product manager w firmie Selena.

Zobacz także: Jak wygląda właściwe utrzymanie elewacji?

Właściwie dobrana barwa pozwoli optycznie zmienić kształt budynku. Jeśli chcemy uwydatnić formę domu, powinniśmy pomalować go na jednolity kolor. Stosując jasne barwy możemy trochę oszukać rzeczywistość, w ten sposób uda nam się optycznie powiększyć budynek. Warto wykorzystać ten efekt w domach o niskiej zabudowie – w tym przypadku dobrze sprawdza się zastosowanie jasnej barwy w górnej części elewacji – dzięki temu dom wyda się wyższy. 

Zobacz także: Jak wygląda wykonanie Bezspoinowego Systemu Ociepleń?

Metoda ta równie dobrze sprawdza się również w innych przypadkach, np. jeśli chcemy osiągnąć efekt wizualnego powiększenia okien. Wtedy najlepiej jest pomalować obramowania okien na biało. – Kupując dom mało kto decyduje się na zmianę jego bryły, bo byłoby to zbyt kosztowne. Znacznie lepszym rozwiązaniem jest optyczna korekta kształtu za pomocą barw i światła. (…) dodaje Alicja Giersz

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Kolor elewacji ma zasadniczy wpływ na wygląd budynku. Podejmując decyzję dotyczącą koloru elewacji powinniśmy wziąć pod uwagę bryłę obiektu, jego położenie względem stron świata i otoczenie, w jakim się znajduje. Fot. Tytan Professional
Kolor elewacji ma zasadniczy wpływ na wygląd budynku. Podejmując decyzję dotyczącą koloru elewacji powinniśmy wziąć pod uwagę bryłę obiektu, jego położenie względem stron świata i otoczenie, w jakim się znajduje. Fot. Tytan Professional

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców51.75 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Atos

Międzynarodowy lider w branży usług informatycznych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama