reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Remont > W jaki sposób zabezpieczyć posadzkę podłogi na gruncie?

W jaki sposób zabezpieczyć posadzkę podłogi na gruncie?

Posadzka na gruncie znajduje się w każdym domu, bez względu czy jest w nieogrzewanej piwnicy czy w mieszkalnej części domu. Posadzka wymaga wykonania warstwy ocieplenia – chroniącej przed przemarzaniem podłogi wzdłuż ściany zewnętrznej – oraz wykonania hydroizolacji, chroniącej przed podsiąkiem kapilarnym wody.

Posadzki w piwnicy zwykle znajdują się poniżej gruntu i wymagają lepszej izolacji przeciwwodnej. Uchroni to pomieszczenia przed wodą wsiąkającą w czasie wysokich stanów wód gruntowych. Gruba folia, wywinięta na ściany na wysokość 10 cm, zapewni dobrą izolację. Dodatkowo pod wylewką kładziemy 2–3 cm utwardzonego styropianu. Wylewkę posadzki w garażu, kotłowni i składzie na opał należy dodatkowo dozbroić siatką z cienkiego drutu, co zapewni stabilność przy wjeżdżaniu samochodem i obciążeniu opałem.

Posadzki na parterze

Posadzki na kondygnacji parterowej wyniesione są ponad grunt, a wypełnienie fundamentów stanowi dobrze przepuszczalny piasek. Izolacja wodna chroni jedynie przed podsiąkiem kapilarnym i do tego celu można wykorzystać cienką folię. W przypadku instalacji ogrzewania podłogowego układamy grubszą o około 10 cm warstwę twardego styropianu. Zmniejszy to straty ciepła z instalacji i zapobiegnie wpływowi mrozu przy ścianach zewnętrznych. Należy pamiętać, że pozioma izolacja przeciwwilgociowa powinna sięgać poza zewnętrzną krawędź ścian. Dzięki temu unikamy przenikania wilgoci przez bloczki fundamentowe.

Zobacz także: Krok po kroku: jak stworzyć plan remontu?

Podkłady

Popularnie stosowanym podkładem pomiędzy dolną warstwą betonu i styropianu jest papa przyklejana na lepik, co jest dobrym rozwiązaniem. Trzeba jednak uważać, aby lepik nie reagował ze styropianem, ponieważ spowoduje to jego zniszczenie i utratę grubości czynnej izolacyjnie. Warto wykorzystać wylewkę samopoziomującą do utworzenia wierzchniej warstwy. Powinna być ona gładka i równa, ponieważ stanowi podłoże dla podłogi. Dodatkowym atutem tych mas samopoziomujących jest drobna i jednolita struktura zapewniająca szczelność. Zatem staranne wykonanie posadzek bezpośrednio na podłożu gruntowym jest ważnym elementem z punktu widzenia energooszczędności i komfortu mieszkania. 

Zobacz także: Jak dokonywać rozbiórki poszczególnych elementów budynków?

Nie warto oszczędzać drobnych kwot na zabezpieczeniu posadzki, ponieważ wymiana podłogi, która zawilgotniała po kilku latach, będzie nieporównywalnie bardziej kosztowna.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Posadzka na gruncie znajduje się w każdym domu, bez względu czy jest w nieogrzewanej piwnicy czy w mieszkalnej części domu.
Posadzka na gruncie znajduje się w każdym domu, bez względu czy jest w nieogrzewanej piwnicy czy w mieszkalnej części domu.

Tarcza antykryzysowa – pomoc dla pracodawców poszkodowanych w wyniku pandemii koronawirusa (PDF)29.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Adwokacka Ziobrowski Tax & Law

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama