| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Remont > W jaki sposób zabezpieczyć posadzkę podłogi na gruncie?

W jaki sposób zabezpieczyć posadzkę podłogi na gruncie?

Posadzka na gruncie znajduje się w każdym domu, bez względu czy jest w nieogrzewanej piwnicy czy w mieszkalnej części domu. Posadzka wymaga wykonania warstwy ocieplenia – chroniącej przed przemarzaniem podłogi wzdłuż ściany zewnętrznej – oraz wykonania hydroizolacji, chroniącej przed podsiąkiem kapilarnym wody.

Posadzki w piwnicy zwykle znajdują się poniżej gruntu i wymagają lepszej izolacji przeciwwodnej. Uchroni to pomieszczenia przed wodą wsiąkającą w czasie wysokich stanów wód gruntowych. Gruba folia, wywinięta na ściany na wysokość 10 cm, zapewni dobrą izolację. Dodatkowo pod wylewką kładziemy 2–3 cm utwardzonego styropianu. Wylewkę posadzki w garażu, kotłowni i składzie na opał należy dodatkowo dozbroić siatką z cienkiego drutu, co zapewni stabilność przy wjeżdżaniu samochodem i obciążeniu opałem.

Posadzki na parterze

Posadzki na kondygnacji parterowej wyniesione są ponad grunt, a wypełnienie fundamentów stanowi dobrze przepuszczalny piasek. Izolacja wodna chroni jedynie przed podsiąkiem kapilarnym i do tego celu można wykorzystać cienką folię. W przypadku instalacji ogrzewania podłogowego układamy grubszą o około 10 cm warstwę twardego styropianu. Zmniejszy to straty ciepła z instalacji i zapobiegnie wpływowi mrozu przy ścianach zewnętrznych. Należy pamiętać, że pozioma izolacja przeciwwilgociowa powinna sięgać poza zewnętrzną krawędź ścian. Dzięki temu unikamy przenikania wilgoci przez bloczki fundamentowe.

Zobacz także: Krok po kroku: jak stworzyć plan remontu?

Podkłady

Popularnie stosowanym podkładem pomiędzy dolną warstwą betonu i styropianu jest papa przyklejana na lepik, co jest dobrym rozwiązaniem. Trzeba jednak uważać, aby lepik nie reagował ze styropianem, ponieważ spowoduje to jego zniszczenie i utratę grubości czynnej izolacyjnie. Warto wykorzystać wylewkę samopoziomującą do utworzenia wierzchniej warstwy. Powinna być ona gładka i równa, ponieważ stanowi podłoże dla podłogi. Dodatkowym atutem tych mas samopoziomujących jest drobna i jednolita struktura zapewniająca szczelność. Zatem staranne wykonanie posadzek bezpośrednio na podłożu gruntowym jest ważnym elementem z punktu widzenia energooszczędności i komfortu mieszkania. 

Zobacz także: Jak dokonywać rozbiórki poszczególnych elementów budynków?

Nie warto oszczędzać drobnych kwot na zabezpieczeniu posadzki, ponieważ wymiana podłogi, która zawilgotniała po kilku latach, będzie nieporównywalnie bardziej kosztowna.

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Posadzka na gruncie znajduje się w każdym domu, bez względu czy jest w nieogrzewanej piwnicy czy w mieszkalnej części domu.
Posadzka na gruncie znajduje się w każdym domu, bez względu czy jest w nieogrzewanej piwnicy czy w mieszkalnej części domu.

VAT 2020. Komentarz199.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Rogowska

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »