| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Remont > Ekspert radzi: jak wymienić pękniętą płytkę ceramiczną

Ekspert radzi: jak wymienić pękniętą płytkę ceramiczną


Każdy rodzaj płytki ceramicznej może ulec uszkodzeniu. Wystarczy przez przypadek upuścić na nie coś ciężkiego, by powstały nieusuwalne pęknięcia. Wymiana płytki jest na tyle prosta, że możemy zrobić to sami, przy pomocy szybkowiążącego kleju i fugi.

Zanim zaczniemy pracę powinniśmy sprawdzić czy mamy zapasowe płytki. Jeśli ich nie mamy, nie należy się tym przejmować, możemy wykorzystać płytkę ozdobną, tzw. dekor. Dobrze jest też zaopatrzyć się narzędzia i niezbędne materiały, takie jak: młotek, przecinak i szpachelkę, klej szybkowiążący i fugę.

Pracę rozpoczynamy od usunięcia fugi wokół uszkodzonej płytki i wokół płytek do niej przylegających. W tym celu możemy się posłużyć przecinakiem bądź rylcem. Następnie należy rozbić płytkę, uderzając młotkiem w jej środek. Trzeba to zrobić z wyczuciem, by nie uszkodzić innych płytek.

Zobacz także: Triki, które optycznie powiększą łazienkę

Następnie usuwamy z podłoża starą zaprawę, tak, żeby na nową warstwę pozostało ok. 3-5 mm pod powierzchnią płytki. Potem usuwamy zabrudzenia przy pomocy szczotki i odkurzacza. Jeśli na podłożu są kilkumilimetrowe ubytki trzeba je wyrównać zaprawą wyrównującą. Aby wzmocnić strukturę możemy zagruntować oczyszczoną powierzchnię.

Jeśli przygotowaliśmy już powierzchnię możemy przykleić nową płytkę. Istotne jest prawidłowe nałożenie kleju. W innym wypadku płytka może ulec odspojeniu lub będzie bardziej podatna na uszkodzenia. Powierzchnia powinna być pokryta klejem równomiernie. Już wklejoną płytka powinna zostać dociśnięta listwą do podłoża, tak żeby wyrównała się z pozostałymi płytkami. Usuwamy nadmiar kleju, pojawiający się w szczelinach. W celu zwiększenia stabilizacji, w narożach płytki umieszczamy krzyżyki dystansowe.

Zobacz także: Jak odnowić fugi w kuchni?

Na koniec pozostaje zastosowanie fugi, czyli tzw. spoinowanie. Nie zaleca się spoinowania bezpośrednio po założeniu płytki, należy zaczekać kilka godzin aż klej zwiąże się podłożem. Szczeliny międzypłytkowe wypełniamy elastyczną fugą, nakładamy ją za pomocą szpachelki gumowej. Nadmiar fugi zmywamy zwilżoną gąbką.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Accreo

Accreo to firma doradcza, oferująca usługi dedykowane przedsiębiorstwom i klientom indywidualnym w zakresie doradztwa podatkowego i prawnego, business restructuringu oraz doradztwa europejskiego przede wszystkim w obszarze pozyskiwania dotacji i funduszy unijnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »