reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Remont > Dokumenty potrzebne do pozwolenia na rozbiórkę

Dokumenty potrzebne do pozwolenia na rozbiórkę


Jeżeli zamierzamy usunąć z naszej działki jakikolwiek obiekt budowlany musimy zastanowić się czy nie musimy uzyskać pozwolenia na rozbiórkę. Warto wiedzieć, że jest to element wymagany w odniesieniu do większości obiektów budowlanych.


Uzyskanie pozwolenia na rozbiórkę dotyczy większości obiektów budowlanych. Wyjątkiem od tej reguły są obiekty małe, nieskomplikowane technicznie lub obiekty na budowę, których nie jest wymagane pozwolenie, jeżeli nie podlegają ochronie, jako zabytki. W przypadku takiego obiektu budowlanego wystarczy tylko zgłoszenie zamiaru rozbiórki.

Należy się jednak liczyć z tym, że nawet w przypadku budynków, o których mówi odstępstwo, do 8 m wysokości i oddalonych od granicy działki, co najmniej o odległość równą połowie ich wysokości, właściwy organ może zażądać dopełnienia formalności koniecznych do uzyskania pozwolenia na rozbiórkę ze względów sanitarnych, środowiskowych lub ze względów na bezpieczeństwo ludzi.

Do uzyskania pozwolenia na rozbiórkę należy złożyć wniosek z załącznikami, w tym:
- zgodę właściciela obiektu;
- szkic usytuowania obiektu budowlanego;
- opis zakresu i sposobu prowadzenia robót budowlanych;
- opis sposobu zapewnienia bezpieczeństwa ludzi i mienia;
- pozwolenie, uzgodnienie lub opinię innych organów, a także inne dokumenty, wymagane przepisami szczególnymi; nie dotyczy to uzgodnienia i opinii uzyskiwanych w ramach oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko albo oceny oddziaływania przedsięwzięcia na obszar Natura 2000.
- w zależności od potrzeb, projekt rozbiórki obiektu.

Powyższe dokumenty pozwalają organom nadzoru budowlanego określić zakres przedsięwzięcia i ocenić podjęte środki ostrożności zabezpieczające życie i mienie podczas prac.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

Monika Chylińska

Architekt

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Jeżeli zamierzamy usunąć z naszej działki jakikolwiek obiekt budowlany musimy zastanowić się czy nie musimy uzyskać pozwolenia na rozbiórkę
Jeżeli zamierzamy usunąć z naszej działki jakikolwiek obiekt budowlany musimy zastanowić się czy nie musimy uzyskać pozwolenia na rozbiórkę

INFORLEX Twój Biznes Covid-19 i tarcza antykryzysowa98.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Patforma dla frachtu morskiego, kolejowego i lotniczego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama