REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak zachować bezpieczeństwo w domu po powodzi?

Joanna Orzechowska
powódź, pierwsza pomoc, woda, Fotolia
powódź, pierwsza pomoc, woda, Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Jak zachować bezpieczeństwo w domu po powodzi? Zagrożenie może stwarzać praktycznie każdy element domu. Instalacje np. elektryczna - może porazić nas prądem, natomiast zawilgotniała konstrukcja budynku może grozić zawaleniem. Zobacz w jaki sposób można uniknąć niebezpieczeństwa w domu po powodzi?

REKLAMA

Pamiętajmy, że w zalanych domach nie wolno korzystać z żadnych instalacji przed sprawdzeniem ich przez uprawnionych specjalistów.

Prąd

Po otrzymaniu informacji o zagrożeniu powodziowym, należy wyłączyć zasilanie elektryczne w domu. Gdy woda ustąpi, nie wolno go załączać ani w ogóle wchodzić do budynku przed sprawdzeniem przyłącza przez pracowników zakładu energetycznego oraz instalacji domowej przez elektryka z uprawnieniami. Nim zaczniemy usuwać szkody, musimy się upewnić, że zawilgocona instalacja elektryczna nie grozi porażeniem (jeśli się to potwierdzi należy ją odłączyć). Jeżeli jednak wejście do domu jest konieczne, musimy się uprzednio zabezpieczyć – nieodzowne są gumowe buty i rękawice, bez których nie wolno niczego dotykać.

Zobacz także:  Jak chronić dom przed zmieniającymi się warunkami atmosferycznymi?

Gaz

Jeżeli nie możemy poczekać z wejściem do domu na sprawdzenie instalacji przez pracowników gazowni, musimy założyć, że gaz się ulatnia. We wnętrzu nie można więc używać źródeł ognia – świec, latarni ani palić papierosów. Korzystać powinniśmy z latarki.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: Jak odwodnić powierzchnię działki?

Stabilność domu

Powinien ją ocenić doświadczony inżynier budowlany, ponieważ uszkodzenia mogą być niewidoczne (ale niemniej niebezpieczne), mogą również ujawnić się z czasem. Zarówno fala powodziowa, jak i woda są w stanie zagrozić stabilności budynku, a tym samym bezpieczeństwu osób przebywających w nim.

Zobacz także: Jak zabezpieczyć piwnicę przed wilgocią?

Przed wejściem do środka, dom należy dokładnie obejrzeć z zewnątrz, zwracając szczególną uwagę na grunt wokół fundamentów (czy nie został wymyty) i na stan samego budynku (pęknięcia, odkształcenia ścian, schodów, stropów, dachu). Wewnątrz sprawdźmy, czy można swobodnie otwierać i zamykać okna i drzwi. Jeżeli ta czynność jest utrudniona lub niemożliwa, może to oznaczać, że ściany uległy odkształceniu bądź przemieszczeniu. Niestabilność ścian świadczy o zagrożeniu konstrukcji budynku, co w konsekwencji może doprowadzić do jego zawalenia.


Jeśli budynek jest stary, jego stan techniczny jest zły, albo stoi na podmytej skarpie, stwarza to ogromne niebezpieczeństwo. Należy zgłosić ten fakt lokalnym władzom, które przyślą eksperta będącego w stanie ocenić czy budynek można wyremontować, czy też nadaje się już tylko do rozbiórki.

Skażenia

Powódź stwarza zagrożenie epidemiologiczne – podmywa cmentarze, zalewa i wypłukuje wysypiska śmieci, szamba, oczyszczalnie ścieków; niesie ze sobą wszystko co napotka: chemikalia z fabryk i stacji benzynowych, padlinę. Dlatego właśnie domy zalane przez wody powodziowe uważa się za skażone. Po opadnięciu wód wymagają przede wszystkim umycia czystą, nieskażoną wodą i odkażenia. Skażeniu ulegają także przydomowe studnie, z których nie wolno korzystać do czasu ich odkażenia i zbadania przez sanepid.

Zobacz także:  Dezynfekowanie domu po powodzi

Zobacz także: Typy hydroizolacji wykonywane na ścianie fundamentowej

Zobacz także: Zabezpieczanie drewna przed działaniem pleśni, grzybów i wilgoci. Poradnik

Zobacz także: Wykwity na powierzchni cegieł – jak sobie z nimi radzić?

Zobacz także: Co po kolei zrobić, gdy dom został zalany przez powódź?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W Polsce trzeba wyburzyć ponad 6,5 tys. mieszkań lub domów. Kto nie może się czuć bezpiecznie?

Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że ponad 2,2 mln Polek i Polaków mieszka w domach jednorodzinnych i kamienicach, które mają już ponad 100 lat. Nikt nie wie, czy te osoby mogą się czuć bezpiecznie. Eksperci portalu GetHome.pl dotarli do informacji z GUNB, z których wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Senat zdecydował w sprawie wakacji kredytowych

Senat przyjął bez poprawek ustawę o wakacjach kredytowych. Nowe przepisy teraz trafią do podpisu prezydenta. Jak szacuje resort finansów z z wakacji kredytowych w tym roku będzie mogło maksymalnie skorzystać 562 tys. kredytobiorców.

Wiśnia ozdobna i jej najpiękniejsze odmiany do ogrodu – którą wybrać?

Wiśnia ozdobna uznawana jest za najpiękniej kwitnące drzewo. Jakie odmiany wiśni ozdobnej są najładniejsze? My polecamy Kanzan, Amanogawa, Royal Burgundy i Shirotae. Którą wybrać? Podpowiadamy.

Ministerstwo Finansów: nie będzie przedłużenia wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 r. pomoc dla kredytobiorców tylko z FWK

Ministerstwo Finansów nie przewiduje przedłużania wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 roku wspieranie kredytobiorców w trudnej sytuacji w całości przejmie Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. Taką informację przekazał w Senacie 17 kwietnia 2024 r. wiceminister finansów Jurand Drop.

REKLAMA

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz przez dewelopera?

Nie tylko inwestorzy chcą wykańczać mieszkania pod klucz, również kupujący mieszkania na własny użytek coraz częściej korzystają z tej możliwości. Są pakiety podstawowe, jak i projekty indywidualne. Ile trzeba zapłacić? 

W Łodzi na wyburzenie czekają budynki z niemal 2,3 tys. mieszkań. A jak w innych miastach?

W Polsce w ponadstuletnich kamieniach mieszka więcej niż 2,2 mln rodaków. Czy to bezpieczne? Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania – cena za m2? [PORADNIK]

Wykończenie mieszkania – cena za m2 różni się w zależności od standardu wykończenia mieszkania. Jaka jest cena metra kwadratowego robocizny? Prezentujemy krótki poradnik - wykończenie mieszkania deweloperskiego pod klucz krok po kroku. Sprawdź, od czego zacząć i co robić po kolei.

Wyjeżdżasz na długi weekend? Sprawdź, jak zabezpieczyć puste mieszkanie

W tym roku majówkowy weekend może być naprawdę długi, dlatego więcej Polaków niż przed rokiem planuje w tym czasie wyjazd. To niestety też idealny czas dla złodziei. Rok temu wiosną było średnio 6666 włamań miesięcznie! Jak się zabezpieczyć? 

REKLAMA

Ceny materiałów budowlanych - prognozy 2024

Co z cenami materiałów budowlanych w 2024 roku? Ostatnie wyliczenia pokazują, że ceny materiałów budowlanych spadają już kolejny miesiąc z rzędu. Niekoniecznie mamy jednak do czynienia ze stałym trendem. Może być to korekta, spowodowana nadmiernym wywindowaniem cen w ubiegłym roku. Pojawia się również pytanie, jak na to wszystko wpłynie nowy program mieszkaniowy “Mieszkanie na start”, proponowany przez rząd.

Czy Polacy chętnie kupują nowe mieszkania w tym roku?

Czy Polacy są zainteresowani kupnem nowych mieszkań? Czy decyzja o zakupie przekładana jest do czasu ruszenia nowego rządowego programu? Czy deweloperzy są zadowoleni z wyników sprzedaży i jakich rezultatów spodziewają się w 2024 roku?

REKLAMA