REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Dezynfekowanie domu po powodzi

Joanna Orzechowska
woda, powódź, deszcze Fot. Fotolia
woda, powódź, deszcze Fot. Fotolia
Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

W związku z tym, że wody powodziowe niosą ze sobą wiele niebezpiecznych związków chemicznych z zalanych fabryk, stacji benzynowych, rozkładające się pożywienie czy padlinę; domy, które zostały przez nie dotknięte uważa się za skażone. Wszystkie powierzchnie w takich budynkach muszą zostać oczyszczone i zdezynfekowane.

REKLAMA

Bardzo groźne jest błoto i muł, który znajduje się w domu – składa się z zawartości podmytych szamb, oczyszczalni ścieków, cmentarzy i wszystkiego, co woda napotkała po drodze, dlatego zawiera dużo chorobotwórczych bakterii i musi być jak najszybciej usunięty. Wyczyścić i odkazić należy nie tylko zalane przez wody powodziowe powierzchnie i przedmioty, ale także te, które mogły być tylko zachlapane lub miały z nimi kontakt poprzez parę wodną.

Zobacz także:  Jak zachować bezpieczeństwo w domu po powodzi?

Najgęstsze nieczystości ze ścian i podłóg należy sprzątnąć za pomocą ostrej szczotki lub szufli. Następnie trzeba je kilkakrotnie umyć odkażoną wodą z detergentem (płynem do czyszczenia, proszkiem do prania) – często już to obniży znacząco ilość bakterii do bezpiecznego poziomu. Po użyciu wodę najlepiej wylać do kanalizacji. Dla ułatwienia możemy wykorzystać myjkę ciśnieniową (od 280 zł), jeżeli potrzebujemy zasilania akumulatorowego lub opcji podgrzewania wody, trzeba się przygotować na większy wydatek. Wypożyczenie to koszt od 60 do 100 zł za dobę, plus kaucja ok. 400 zł.

Woda, której używamy do sprzątania czy prania musi być odkażona!
Wodę możemy odkazić poprzez:
• przegotowanie,
• użycie specjalnych preparatów lub pastylek.

Dalszy ciąg materiału pod wideo


Lokalna stacja sanepidu lub zakład wodociągowy powinny udzielić informacji o źródle bezpiecznej wody na zalanym terenie.

Zobacz także:  Jak zabezpieczyć drewno przed wilgocią?

Bezpieczeństwo podczas dezynfekowania

REKLAMA

Ponieważ środki używane do dezynfekcji są dla człowieka trujące, musimy pamiętać o odpowiedniej ochronie skóry i dróg oddechowych:
• Pomieszczenia, w których dokonujemy dezynfekcji muszą być przez cały czas wietrzone.
• Usta i nos trzeba chronić za pomocą maski ochronnej.
• Należy używać ubrań ochronnych.
• Nie wolno przekraczać zalecanych przez producenta dawek środków dezynfekujących.

Aby uniknąć zatrucia podczas dezynfekowania:
• Nie należy łączyć różnych rodzajów środków dezynfekujących.
• Środków chlorowych nie wolno stosować z innymi preparatami.
• Należy cały czas wietrzyć dezynfekowane pomieszczenia.
• Nie należy stosować w pomieszczeniach mieszkalnych wapna chlorowanego ani lizolu, ograniczyć stosowanie podchlorynu sodowego.

Zobacz także: Zabezpieczanie drewna przed działaniem pleśni, grzybów i wilgoci. Poradnik

Dezynfekcja powierzchni i pomieszczeń przeznaczonych do przechowywania i przygotowywania żywności

Powinna być dokonywana za pomocą środków myjąco-dezynfekujących dostępnych w regularnej sprzedaży (nie ma potrzeby kupowania drogich, specjalistycznych środków). Dezynfekować – pozostawić preparat na czyszczonej powierzchni – należy minimalnie przez 15 minut, następnie trzeba go zmyć za pomocą wody pitnej.

Zobacz także: Hydroizolacja ścian fundamentowych w budynku

Dezynfekcja posadzek, ścian, stropów (w budynkach mieszkalnych, inwentarskich)

REKLAMA

Należy jej dokonywać w gumowych rękawicach i masce ochronnej. Pomieszczenie musi być przez cały czas wietrzone (w czasie nakładania, dezynfekowania i zmywania). Środek odkażający można nakładać pędzlem lub szczotką, nie poleca się natryskiwania ze względu na ryzyko zatrucia. Preparat musi pozostać na powierzchni przez 24 godziny, po czym zmywamy go ciepłą wodą. Ze względów bezpieczeństwa wyspecjalizowanej firmie lepiej powierzyć dezynfekowanie pomieszczeń o dużej powierzchni oraz tych o słabej wentylacji (np.: piwnic).

Środki odkażające:
• wapno chlorowane – przeznaczone do dezynfekcji powierzchni – stężenie 20%,
• wapno palone (roztwór 20%, tzw. mleko wapienne) – do dezynfekcji obór, piwnic, magazynów i pomieszczeń inwentarskich.
• 0,5% chloru, Presept – 0,168% chloru, Trichloror – 1,5%
• chloramina – stosowana do dezynfekcji powierzchni – stężenie 1–3%
• podchloryn sodu – używana do dezynfekcji powierzchni – stężenie 0,5% aktywnego chloru
• inne preparaty – zgodnie z informacją na etykiecie (np.: ACE – 13%, Chlorosan – 50%, Clorina – 1–3%, Clorox – 15%)

Zobacz także: Co zrobić, kiedy dom zostanie zalany przez powódź?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Senat zdecydował w sprawie wakacji kredytowych

Senat przyjął bez poprawek ustawę o wakacjach kredytowych. Nowe przepisy teraz trafią do podpisu prezydenta. Jak szacuje resort finansów z z wakacji kredytowych w tym roku będzie mogło maksymalnie skorzystać 562 tys. kredytobiorców.

Wiśnia ozdobna i jej najpiękniejsze odmiany do ogrodu – którą wybrać?

Wiśnia ozdobna uznawana jest za najpiękniej kwitnące drzewo. Jakie odmiany wiśni ozdobnej są najładniejsze? My polecamy Kanzan, Amanogawa, Royal Burgundy i Shirotae. Którą wybrać? Podpowiadamy.

Ministerstwo Finansów: nie będzie przedłużenia wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 r. pomoc dla kredytobiorców tylko z FWK

Ministerstwo Finansów nie przewiduje przedłużania wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 roku wspieranie kredytobiorców w trudnej sytuacji w całości przejmie Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. Taką informację przekazał w Senacie 17 kwietnia 2024 r. wiceminister finansów Jurand Drop.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz przez dewelopera?

Nie tylko inwestorzy chcą wykańczać mieszkania pod klucz, również kupujący mieszkania na własny użytek coraz częściej korzystają z tej możliwości. Są pakiety podstawowe, jak i projekty indywidualne. Ile trzeba zapłacić? 

REKLAMA

W Łodzi na wyburzenie czekają budynki z niemal 2,3 tys. mieszkań. A jak w innych miastach?

W Polsce w ponadstuletnich kamieniach mieszka więcej niż 2,2 mln rodaków. Czy to bezpieczne? Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania – cena za m2? [PORADNIK]

Wykończenie mieszkania – cena za m2 różni się w zależności od standardu wykończenia mieszkania. Jaka jest cena metra kwadratowego robocizny? Prezentujemy krótki poradnik - wykończenie mieszkania deweloperskiego pod klucz krok po kroku. Sprawdź, od czego zacząć i co robić po kolei.

Wyjeżdżasz na długi weekend? Sprawdź, jak zabezpieczyć puste mieszkanie

W tym roku majówkowy weekend może być naprawdę długi, dlatego więcej Polaków niż przed rokiem planuje w tym czasie wyjazd. To niestety też idealny czas dla złodziei. Rok temu wiosną było średnio 6666 włamań miesięcznie! Jak się zabezpieczyć? 

Ceny materiałów budowlanych - prognozy 2024

Co z cenami materiałów budowlanych w 2024 roku? Ostatnie wyliczenia pokazują, że ceny materiałów budowlanych spadają już kolejny miesiąc z rzędu. Niekoniecznie mamy jednak do czynienia ze stałym trendem. Może być to korekta, spowodowana nadmiernym wywindowaniem cen w ubiegłym roku. Pojawia się również pytanie, jak na to wszystko wpłynie nowy program mieszkaniowy “Mieszkanie na start”, proponowany przez rząd.

REKLAMA

Czy Polacy chętnie kupują nowe mieszkania w tym roku?

Czy Polacy są zainteresowani kupnem nowych mieszkań? Czy decyzja o zakupie przekładana jest do czasu ruszenia nowego rządowego programu? Czy deweloperzy są zadowoleni z wyników sprzedaży i jakich rezultatów spodziewają się w 2024 roku?

Nowelizacja dyrektywy budynkowej: jak pilna potrzeba termomodernizacji budynków zmieni rynek usług budowlanych w Polsce

Termomodernizacja budynków stała się właśnie jednym z kluczowych działań mających na celu poprawę efektywności energetycznej budynków. To skutek nowelizacji dyrektywy budynkowej, przyjętej 12 marca 2024 r. przez Parlament Europejski. Zgodnie z nią między innymi od 2030 r. wszystkie nowe budynki muszą być zeroemisyjne, a te już istniejące – zmodernizowane.

REKLAMA