REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak wykonać podbicie fundamentów?

Joanna Orzechowska

REKLAMA

Podbicie ławy fundamentowej, to różnego rodzaju wzmocnienia jej konstrukcji, wykonywane ze względu na uszkodzenia, czy nieprawidłowości.

Kupiliśmy dom na rynku wtórnym, zaczynamy remont i mamy nadzieję wprowadzić się już niedługo, bo przecież dom był w świetnym stanie. Nagle zaczynają się komplikacje – okazuje się, że fundamenty są zbyt płytkie, podmyte, źle wykonane lub, że ich po prostu nie ma. Nie wolno podbijać ławy fundamentowej samodzielnie, musimy oddać sprawy w ręce fachowców.

REKLAMA

Od czego zacząć?

Przede wszystkim powinniśmy skontaktować się z konstruktorem, który określi sposób postępowania – wymianę, wzmocnienie, poszerzenie lub pogłębienie ławy – oraz wykona projekt konstrukcyjny. Następnie roboty należy zgłosić i uzyskać fachowy nadzór. W dalszej kolejności kierownik budowy z uprawnieniami lub inspektor nadzoru musi sprawdzić i zaakceptować kolejność odkopywania oraz odległości pomiędzy odkopywanymi odcinkami. Wtedy można zacząć prace, które także muszą być nadzorowane (zwłaszcza sposób podkopywania i zasypywania, betonowanie).

W jakiej sytuacji należy podbić fundamenty?

- Gdy ława fundamentowa uległa podmyciu. Najczęściej dzieje się tak w wyniku braku rynien, gdy woda z dachu spływa bezpośrednio na ziemię. Woda dostaje się pod fundament podmywając go. W tym przypadku pęknięcia fundamentów, powstałe pod wpływem przesączania się wody, należy dodatkowo wzmocnić stalowymi prętami;
- Gdy została zagłębiona zbyt płytko, tzn. powyżej linii przemarzania. Jeżeli ława jest zagłębiona mniej niż ok. 1 metra (w najzimniejszych rejonach Polski 1,4 metra) wody gruntowe zimą zamarzając pod nią podnoszą ją, a wiosną znów są płynne i budynek nierównomiernie osiada;
- Gdy planujemy nadbudowę domu o dodatkową kondygnację. Dla istniejących fundamentów dodatkowe obciążenie może być zbyt duże, ława może okazać się zbyt wąska, dlatego należy ją wtedy poszerzyć z obu stron poprzez obmurowanie lub obetonowanie;
- Gdy planujemy pogłębienie piwnic. Jeżeli dysponujemy piwnicą wyniesioną ok. 1,5 m nad poziom gruntu, możemy pokusić się o przerobienie jej na pomieszczenie mieszkalne. Musimy wtedy obniżyć całą ławę fundamentową, ponieważ posadzka piwnicy znajduje się zaledwie kilkanaście centymetrów powyżej ławy;
- Gdy w bezpośrednim sąsiedztwie planowana jest dobudowa. Ponieważ podczas budowy istniejącego budynku grunt wokół został naruszony, fundamenty dobudówki należy umieścić poniżej, w nienaruszonej ziemi i dokonać podbetonowania lub podmurowania w celu wyrównania poziomów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W jaki sposób należy dokonać podbicia?

REKLAMA

- obwód budynku dzielimy na odcinki o długości 1 metra,
- w tym samym czasie może być podkopany jedynie co czwarty taki odcinek,
- odcinek odsłonięty musimy zabezpieczyć przed zalaniem,
- odległość pomiędzy kolejnymi podbijanymi odcinkami musi być co najmniej równa 1,5-krotnej wysokości ściany piwnicy,
- beton użyty do wykonania tego typu prac powinien być minimum klasy C 12/15
- podmurówkę można wykonać używając bloczków betonowych lub pełnej cegły i zaprawy cementowej.

Podbicie ławy, to skomplikowane i nie najtańsze przedsięwzięcie, ale często nieuniknione. Zapewni nam poczucie bezpieczeństwa i przedłuży żywotność domu. Podejmując decyzję o tym, czy podbić fundamenty pamiętamy, że są one niezwykle istotną częścią konstrukcji budynku i jeżeli są w złym stanie, skutki odczujemy w całym domu.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Senat zdecydował w sprawie wakacji kredytowych

Senat przyjął bez poprawek ustawę o wakacjach kredytowych. Nowe przepisy teraz trafią do podpisu prezydenta. Jak szacuje resort finansów z z wakacji kredytowych w tym roku będzie mogło maksymalnie skorzystać 562 tys. kredytobiorców.

Wiśnia ozdobna i jej najpiękniejsze odmiany do ogrodu – którą wybrać?

Wiśnia ozdobna uznawana jest za najpiękniej kwitnące drzewo. Jakie odmiany wiśni ozdobnej są najładniejsze? My polecamy Kanzan, Amanogawa, Royal Burgundy i Shirotae. Którą wybrać? Podpowiadamy.

Ministerstwo Finansów: nie będzie przedłużenia wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 r. pomoc dla kredytobiorców tylko z FWK

Ministerstwo Finansów nie przewiduje przedłużania wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 roku wspieranie kredytobiorców w trudnej sytuacji w całości przejmie Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. Taką informację przekazał w Senacie 17 kwietnia 2024 r. wiceminister finansów Jurand Drop.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz przez dewelopera?

Nie tylko inwestorzy chcą wykańczać mieszkania pod klucz, również kupujący mieszkania na własny użytek coraz częściej korzystają z tej możliwości. Są pakiety podstawowe, jak i projekty indywidualne. Ile trzeba zapłacić? 

REKLAMA

W Łodzi na wyburzenie czekają budynki z niemal 2,3 tys. mieszkań. A jak w innych miastach?

W Polsce w ponadstuletnich kamieniach mieszka więcej niż 2,2 mln rodaków. Czy to bezpieczne? Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania – cena za m2? [PORADNIK]

Wykończenie mieszkania – cena za m2 różni się w zależności od standardu wykończenia mieszkania. Jaka jest cena metra kwadratowego robocizny? Prezentujemy krótki poradnik - wykończenie mieszkania deweloperskiego pod klucz krok po kroku. Sprawdź, od czego zacząć i co robić po kolei.

Wyjeżdżasz na długi weekend? Sprawdź, jak zabezpieczyć puste mieszkanie

W tym roku majówkowy weekend może być naprawdę długi, dlatego więcej Polaków niż przed rokiem planuje w tym czasie wyjazd. To niestety też idealny czas dla złodziei. Rok temu wiosną było średnio 6666 włamań miesięcznie! Jak się zabezpieczyć? 

Ceny materiałów budowlanych - prognozy 2024

Co z cenami materiałów budowlanych w 2024 roku? Ostatnie wyliczenia pokazują, że ceny materiałów budowlanych spadają już kolejny miesiąc z rzędu. Niekoniecznie mamy jednak do czynienia ze stałym trendem. Może być to korekta, spowodowana nadmiernym wywindowaniem cen w ubiegłym roku. Pojawia się również pytanie, jak na to wszystko wpłynie nowy program mieszkaniowy “Mieszkanie na start”, proponowany przez rząd.

REKLAMA

Czy Polacy chętnie kupują nowe mieszkania w tym roku?

Czy Polacy są zainteresowani kupnem nowych mieszkań? Czy decyzja o zakupie przekładana jest do czasu ruszenia nowego rządowego programu? Czy deweloperzy są zadowoleni z wyników sprzedaży i jakich rezultatów spodziewają się w 2024 roku?

Nowelizacja dyrektywy budynkowej: jak pilna potrzeba termomodernizacji budynków zmieni rynek usług budowlanych w Polsce

Termomodernizacja budynków stała się właśnie jednym z kluczowych działań mających na celu poprawę efektywności energetycznej budynków. To skutek nowelizacji dyrektywy budynkowej, przyjętej 12 marca 2024 r. przez Parlament Europejski. Zgodnie z nią między innymi od 2030 r. wszystkie nowe budynki muszą być zeroemisyjne, a te już istniejące – zmodernizowane.

REKLAMA