REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak dokonywać rozbiórki poszczególnych elementów budynku?

Joanna Orzechowska
Dokonując rozbiórki domu, prace musimy podzielić na pewne etapy
Dokonując rozbiórki domu, prace musimy podzielić na pewne etapy

REKLAMA

REKLAMA

Dokonując rozbiórki domu, prace musimy podzielić na pewne etapy. Oddzielnie powinniśmy zając się rozbiórką poszczególnych elementów domu, zaczynając od dachu i kolejno przechodząc do niższych partii budynku takich jak ściany, stropy czy schody.

Dach

REKLAMA

Sposób rozbiórki zależy od jego rodzaju. Dachy spadziste demontuje się zaczynając od kalenicy do dołu. Stropodachy należy, po zdjęciu pokrycia, rozebrać aż do stropu nad ostatnią kondygnacją. Rozbiórkę dachu rozpoczynamy od usunięcia elementów ponad połacią (attyk, kominów, murków, wywiewek kanalizacyjnych, wyłazów, etc.) oraz demontażu rynien i obróbek blacharskich. Jeżeli mamy wątpliwości co do wytrzymałości dachu należy wzmocnić elementy nośne, by zapobiec jego zawaleniu. Następnie należy usunąć pokrycie dachu i odtransportować na ziemię. Do cięcia blachy używamy nożyc dekarskich i zdejmujemy arkuszami. Papę tniemy ostrym nożem odrywając od poszycia i zwijamy w rulony. Dachówki zdejmujemy pojedynczo i wkładamy do pojemników, w których będzie można przenieść je na dół. Kolejnym etapem jest usunięcie poszycia, które powinno zostać dokonane przez cieśli. Odzyskane drewno należy dokładnie obejrzeć i usunąć to, które jest zagrzybiałe.

Ściany

Ścian nie wolno usuwać przez podkopywanie lub podcinanie. Jeżeli są murowane, najpierw należy skuć z nich tynk, a potem, zaczynając od góry kolejno zdejmować elementy, z których zostały wykonane, czyli np.: cegły, bloczki, pustaki. Rozbiórki ścian zaczynamy od najwyższych kondygnacji, korzystając z lekkich rusztowań. Nie należy przewracać ścian murowanych na stropy, ponieważ pod ich ciężarem możliwe jest zarwanie stropów. Z tego samego powodu bardzo istotne jest usuwanie gruzu na bieżąco.

Stropy

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Podczas usuwania stropów, na kondygnacji poniżej nie mogą znajdować się żadne osoby. Pierwszym etapem powinno być skucie tynku z sufitu i zabezpieczenie - podstemplowanie go w pobliżu wykonywanych wzmocnień, wycinanych otworów, a także w tych miejscach, które uważamy za mniej wytrzymałe. Jeżeli mamy wątpliwości, co do wytrzymałości stropu poniżej, także należy go podstemplować. Następnie zrywamy pokrycie – parkiet, terakotę, panele, skuwamy wylewkę, zdejmujemy izolację oraz warstwę wyrównawczą i odsłaniamy wierzch konstrukcji stropu. Układamy na belkach pomosty robocze i skuwamy wypełnienie między belkami. Ostatnim etapem jest wycięcie belek przy ścianach.

Schody

REKLAMA

Rozbierając schody żelbetowe o konstrukcji płytowo – belkowej usuwa się najpierw biegi a potem spoczniki. Żelbetową płytę górnego biegu schodowego tnie się na pasma wzdłuż zbrojenia głównego i odcina przy spoczniku oraz stropie. Jeśli schody opierają się na belkach spocznikowych, usuwa się belkę górnego stropu. Następnie rozbiera się dolny bieg, a później spocznik między piętrami.

Zadbaj o bezpieczeństwo
- teren należy ogrodzić i widocznie oznaczyć,
- materiały z wysokości należy usuwać za pośrednictwem rynny zsypowej,
- nikt nie może przebywać na kondygnacjach poniżej wykonywanych robót rozbiórkowych,
- wszelkie otwory w podłogach należy zabezpieczyć,
- gruz należy na bieżąco usuwać ze stropów, schodów, balkonów,
- prace na wysokości trzeba wykonywać z zabezpieczeniem i w odpowiednich warunkach atmosferycznych.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W Polsce trzeba wyburzyć ponad 6,5 tys. mieszkań lub domów. Kto nie może się czuć bezpiecznie?

Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że ponad 2,2 mln Polek i Polaków mieszka w domach jednorodzinnych i kamienicach, które mają już ponad 100 lat. Nikt nie wie, czy te osoby mogą się czuć bezpiecznie. Eksperci portalu GetHome.pl dotarli do informacji z GUNB, z których wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Senat zdecydował w sprawie wakacji kredytowych

Senat przyjął bez poprawek ustawę o wakacjach kredytowych. Nowe przepisy teraz trafią do podpisu prezydenta. Jak szacuje resort finansów z z wakacji kredytowych w tym roku będzie mogło maksymalnie skorzystać 562 tys. kredytobiorców.

Wiśnia ozdobna i jej najpiękniejsze odmiany do ogrodu – którą wybrać?

Wiśnia ozdobna uznawana jest za najpiękniej kwitnące drzewo. Jakie odmiany wiśni ozdobnej są najładniejsze? My polecamy Kanzan, Amanogawa, Royal Burgundy i Shirotae. Którą wybrać? Podpowiadamy.

Ministerstwo Finansów: nie będzie przedłużenia wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 r. pomoc dla kredytobiorców tylko z FWK

Ministerstwo Finansów nie przewiduje przedłużania wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 roku wspieranie kredytobiorców w trudnej sytuacji w całości przejmie Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. Taką informację przekazał w Senacie 17 kwietnia 2024 r. wiceminister finansów Jurand Drop.

REKLAMA

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz przez dewelopera?

Nie tylko inwestorzy chcą wykańczać mieszkania pod klucz, również kupujący mieszkania na własny użytek coraz częściej korzystają z tej możliwości. Są pakiety podstawowe, jak i projekty indywidualne. Ile trzeba zapłacić? 

W Łodzi na wyburzenie czekają budynki z niemal 2,3 tys. mieszkań. A jak w innych miastach?

W Polsce w ponadstuletnich kamieniach mieszka więcej niż 2,2 mln rodaków. Czy to bezpieczne? Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania – cena za m2? [PORADNIK]

Wykończenie mieszkania – cena za m2 różni się w zależności od standardu wykończenia mieszkania. Jaka jest cena metra kwadratowego robocizny? Prezentujemy krótki poradnik - wykończenie mieszkania deweloperskiego pod klucz krok po kroku. Sprawdź, od czego zacząć i co robić po kolei.

Wyjeżdżasz na długi weekend? Sprawdź, jak zabezpieczyć puste mieszkanie

W tym roku majówkowy weekend może być naprawdę długi, dlatego więcej Polaków niż przed rokiem planuje w tym czasie wyjazd. To niestety też idealny czas dla złodziei. Rok temu wiosną było średnio 6666 włamań miesięcznie! Jak się zabezpieczyć? 

REKLAMA

Ceny materiałów budowlanych - prognozy 2024

Co z cenami materiałów budowlanych w 2024 roku? Ostatnie wyliczenia pokazują, że ceny materiałów budowlanych spadają już kolejny miesiąc z rzędu. Niekoniecznie mamy jednak do czynienia ze stałym trendem. Może być to korekta, spowodowana nadmiernym wywindowaniem cen w ubiegłym roku. Pojawia się również pytanie, jak na to wszystko wpłynie nowy program mieszkaniowy “Mieszkanie na start”, proponowany przez rząd.

Czy Polacy chętnie kupują nowe mieszkania w tym roku?

Czy Polacy są zainteresowani kupnem nowych mieszkań? Czy decyzja o zakupie przekładana jest do czasu ruszenia nowego rządowego programu? Czy deweloperzy są zadowoleni z wyników sprzedaży i jakich rezultatów spodziewają się w 2024 roku?

REKLAMA