reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Remont > Jak dokonywać rozbiórki poszczególnych elementów budynku?

Jak dokonywać rozbiórki poszczególnych elementów budynku?


Dokonując rozbiórki domu, prace musimy podzielić na pewne etapy. Oddzielnie powinniśmy zając się rozbiórką poszczególnych elementów domu, zaczynając od dachu i kolejno przechodząc do niższych partii budynku takich jak ściany, stropy czy schody.

Sposób rozbiórki zależy od jego rodzaju. Dachy spadziste demontuje się zaczynając od kalenicy do dołu. Stropodachy należy, po zdjęciu pokrycia, rozebrać aż do stropu nad ostatnią kondygnacją. Rozbiórkę dachu rozpoczynamy od usunięcia elementów ponad połacią (attyk, kominów, murków, wywiewek kanalizacyjnych, wyłazów, etc.) oraz demontażu rynien i obróbek blacharskich. Jeżeli mamy wątpliwości co do wytrzymałości dachu należy wzmocnić elementy nośne, by zapobiec jego zawaleniu. Następnie należy usunąć pokrycie dachu i odtransportować na ziemię. Do cięcia blachy używamy nożyc dekarskich i zdejmujemy arkuszami. Papę tniemy ostrym nożem odrywając od poszycia i zwijamy w rulony. Dachówki zdejmujemy pojedynczo i wkładamy do pojemników, w których będzie można przenieść je na dół. Kolejnym etapem jest usunięcie poszycia, które powinno zostać dokonane przez cieśli. Odzyskane drewno należy dokładnie obejrzeć i usunąć to, które jest zagrzybiałe.

Ścian nie wolno usuwać przez podkopywanie lub podcinanie. Jeżeli są murowane, najpierw należy skuć z nich tynk, a potem, zaczynając od góry kolejno zdejmować elementy, z których zostały wykonane, czyli np.: cegły, bloczki, pustaki. Rozbiórki ścian zaczynamy od najwyższych kondygnacji, korzystając z lekkich rusztowań. Nie należy przewracać ścian murowanych na stropy, ponieważ pod ich ciężarem możliwe jest zarwanie stropów. Z tego samego powodu bardzo istotne jest usuwanie gruzu na bieżąco.

Podczas usuwania stropów, na kondygnacji poniżej nie mogą znajdować się żadne osoby. Pierwszym etapem powinno być skucie tynku z sufitu i zabezpieczenie - podstemplowanie go w pobliżu wykonywanych wzmocnień, wycinanych otworów, a także w tych miejscach, które uważamy za mniej wytrzymałe. Jeżeli mamy wątpliwości, co do wytrzymałości stropu poniżej, także należy go podstemplować. Następnie zrywamy pokrycie – parkiet, terakotę, panele, skuwamy wylewkę, zdejmujemy izolację oraz warstwę wyrównawczą i odsłaniamy wierzch konstrukcji stropu. Układamy na belkach pomosty robocze i skuwamy wypełnienie między belkami. Ostatnim etapem jest wycięcie belek przy ścianach.

Rozbierając schody żelbetowe o konstrukcji płytowo – belkowej usuwa się najpierw biegi a potem spoczniki. Żelbetową płytę górnego biegu schodowego tnie się na pasma wzdłuż zbrojenia głównego i odcina przy spoczniku oraz stropie. Jeśli schody opierają się na belkach spocznikowych, usuwa się belkę górnego stropu. Następnie rozbiera się dolny bieg, a później spocznik między piętrami.

Zadbaj o bezpieczeństwo
- teren należy ogrodzić i widocznie oznaczyć,
- materiały z wysokości należy usuwać za pośrednictwem rynny zsypowej,
- nikt nie może przebywać na kondygnacjach poniżej wykonywanych robót rozbiórkowych,
- wszelkie otwory w podłogach należy zabezpieczyć,
- gruz należy na bieżąco usuwać ze stropów, schodów, balkonów,
- prace na wysokości trzeba wykonywać z zabezpieczeniem i w odpowiednich warunkach atmosferycznych.

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Dokonując rozbiórki domu, prace musimy podzielić na pewne etapy
Dokonując rozbiórki domu, prace musimy podzielić na pewne etapy

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kadry dla Każdego

Strona poświęcona aktualnościom kadrowo-płacowym.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama