reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Remont > Jak zapewnić sobie bezpieczeństwo podczas remontu?

Jak zapewnić sobie bezpieczeństwo podczas remontu?


Żaden remont nie jest wart ryzykowania własnego zdrowia i życia, ale które dostępne zabezpieczenia i akcesoria są niezbędne? Niekiedy sprzęt, który ma pomóc podczas remontu, może stać się niebezpieczny…


Podczas wykonywania prac remontowych, często zapominamy jak istotną sprawą jest odpowiednie ubranie. Nie musi to być profesjonalny kombinezon, wystarczą dżinsy i koszula lub bluza. Ważny jest natomiast materiał, z którego odzież została wykonana – powinien być mocny i naturalny, by dobrze przepuszczać powietrze. Istotne jest również, żeby mankiety były zapięte, co zapobiega wciągnięciu rękawów przez narzędzia, a w konsekwencji obrażeniom.

Podczas wykonywania wyjątkowo hałaśliwych prac remontowych można korzystać z zatyczek do uszu (np.: stopper) lub specjalnych nauszników. Tłumienie hałasu jest szczególnie nieodzowne, gdy korzystamy z elektronarzędzi takich jak młoty kujące, szlifierki kątowe, piły tarczowe czy pilarki.

Skuteczne i bezpieczne gogle dobrze przylegają do twarzy dzięki bocznym osłonom, co zapewnia ochronę oczu przed pyłem czy odpryskami. Istotna jest również odpowiednia wentylacja zapobiegająca zaparowaniu szkieł, czego konsekwencją może być osłabienie widzenia i groźba wypadku.

Dla ochrony przed wdychaniem pyłów podczas domowych prac remontowych wystarczające są niedrogie maski jednorazowe. Pamiętajmy jednak, że maseczkę taką należy po skorzystaniu wyrzucić, ponieważ używana wielokrotnie nie spełni swojej roli. Stosowanie tej samej maski przez kilka osób jest niewskazane ze względów higienicznych.

Obuwie, przede wszystkim powinno być wygodne, porządnie zasznurowane, dobrze chroniące palce. Ważna jest również podeszwa, która ochroni przed poślizgiem.

Wbrew obiegowym opiniom rękawic nie należy stosować zawsze. Nie zakładamy ich w pobliżu ostrych tnących elektronarzędzi, ponieważ zachodzi ryzyko wkręcenia materiału w mechanizm a dłoń bez rękawicy łatwiej można cofnąć. Także podczas używania narzędzi ręcznych niekiedy lepiej jest zrezygnować z zakładania rękawic. Jest tak w przypadku przedmiotów, które mają tendencję do wysuwania się z dłoni (jak np.: młotek). Gdy używamy rękawic gumowanych, np.: przy pracy z klejami zaprawami czy gipsami powinniśmy pamiętać, że nie przepuszczają one powietrza, dlatego też należy je co jakiś czas zdejmować i przesypywać talkiem.

O zachowaniu bezpieczeństwa podczas posługiwania się elektronarzędziami powiedziano już wiele, jakkolwiek jeszcze więcej mówi się stale o wypadkach, którym ulegają używające ich osoby. Najczęstsza ich przyczyna jest bardzo prozaiczna, a jest nią nagminne nieczytanie instrukcji obsługi sprzętu. Szczególnie ważne jest włączanie i wyłączanie urządzenia zgodnie z zaleceniami producenta. Instrukcje warto jednak czytać nie tylko ze względów bezpieczeństwa (choć jest to oczywiście najważniejsze), ale również by “odkryć” dodatkowe funkcje, zastosowania czy programy. Pamiętajmy również, że gdy jesteśmy zmęczeni lub gdy się spieszymy nie jesteśmy w stanie wykonać pracy ani dobrze, ani bezpiecznie.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Podczas wykonywania prac remontowych, często zapominamy jak istotną sprawą jest odpowiednie ubranie
Podczas wykonywania prac remontowych, często zapominamy jak istotną sprawą jest odpowiednie ubranie

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Natalia Zawadzka

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama