reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Remont > Jak ochronić poddasze przed wilgocią?

Jak ochronić poddasze przed wilgocią?

Ochrona poddasza przed wilgocią ma duży wpływ na komfort mieszkania. W dzisiejszych czasach pomieszczenia na poddaszu to coraz częściej pomieszczenie mieszkalne. Aby użytkowanie poddasza było możliwe i nie stwarzało problemów takich jak przeciekający i nieszczelny dach - konstrukcja dachu musi być dobrze zabezpieczona przed wilgocią.

Szczególnie narażone na działanie wilgoci są pomieszczenia ze szczelnymi oknami, w których może się pojawiać para wodna (kuchnie i łazienki), która skrapla się, osiada na ścianach, suficie i podłodze, a następnie wsiąka w te elementy. W efekcie może się na nich pojawić grzyb, który jak wiadomo, jest niezwykle szkodliwy dla ludzkiego organizmu, nie mówiąc już o jego nieestetycznym wyglądzie.

Istotnym zagrożeniem jest również niszczenie konstrukcji, w tym szczególnie elementów drewnianych, a więc tych stanowiących podstawę budowy dachu. Ochrony wymaga także termoizolacja poddasza, gdyż materiały izolacji cieplnych nie przepadają za przesadną wilgocią.

Zobacz także: Łazienka na poddaszu – jak ją dobrze zaprojektować

Czym zabezpieczyć wszystkie wspomniane elementy?

Coraz bardziej popularną folią paroizolacyjną. Folia taka zatrzymuje parę wodą w pomieszczeniu, w którym została ona wytworzona. Jej działanie polega na ochronie konstrukcji budynku, dachu oraz ocieplenia przed przenikaniem skroplonej pary wodnej poprzez spowolnienie przepływu pary. Folia nie ogranicza tego przepływu zupełnie, ale znacznie go opóźnia. Dzięki temu wilgoć powoli, ale skutecznie odparuje na zewnątrz, nie przedostając się do elementów konstrukcyjnych na stałe. Folia jest także wodoszczelna, oznacza to, iż może wytrzymać duże obciążenie wodą (ok. 5 m słupa wody – zależnie od rodzaju folii).

Zobacz także: Jaki dach nad poddaszem użytkowym?

Gdzie położyć folię paroizolacyjną?

Folię układa się ją pomiędzy termoizolacją, a elementem wykończeniowym, np. płytą gipsowo-kartonową czy boazerią. Należy pamiętać, aby nie układać jej „ciasno” – folia potrzebuje niewielkiej przestrzeni, w której powietrze będzie mogło cyrkulować.

Jak rozpoznać folię paroizolacyjną? 

Należy pamiętać, że folia paroizolacyjna to nie to samo co dachowa folia wstępnego krycia (która jest paro przepuszczalna). Producenci z pewnością opisują je w widoczny sposób więc nie powinno być problemów z odnalezieniem w sklepie. Z cech wyglądu warto wymienić:
• gładkość,
• miękkość,
• kolor na ogół żółty, czasem zielony lub niebieski.

Folia z dodatkami?

Folia paroizolacyjna może być wzmocniona za pomocą siatki (zbrojenie) lub pokryta aluminium (odbijające ciepło), może też mieć pasek klejący, ułatwiający montaż. Czasem do termoizolacji oferowana jest także wełna z folią z jednej strony, dzięki czemu dodatkowa paroizolacja nie jest już potrzebna.

Rodzaje folii paroizolacyjnej

Różne są rodzaje i grubości folii paroizolacyjnej, stosowane w zależności od potrzeb, np.:
• jednowarstwowe folie polietylenowe,
• folie polipropylenowe – do stosowania w połączeniu z wysokoparoprzepuszczalną membraną.

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Dariusz Rzeszotarski

Business Development Manager & UC Specialist, Jabra

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama