REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak ochronić poddasze przed wilgocią?

Eksperci Budujesz - Kupujesz

REKLAMA

REKLAMA

Ochrona poddasza przed wilgocią ma duży wpływ na komfort mieszkania. W dzisiejszych czasach pomieszczenia na poddaszu to coraz częściej pomieszczenie mieszkalne. Aby użytkowanie poddasza było możliwe i nie stwarzało problemów takich jak przeciekający i nieszczelny dach - konstrukcja dachu musi być dobrze zabezpieczona przed wilgocią.

REKLAMA

Szczególnie narażone na działanie wilgoci są pomieszczenia ze szczelnymi oknami, w których może się pojawiać para wodna (kuchnie i łazienki), która skrapla się, osiada na ścianach, suficie i podłodze, a następnie wsiąka w te elementy. W efekcie może się na nich pojawić grzyb, który jak wiadomo, jest niezwykle szkodliwy dla ludzkiego organizmu, nie mówiąc już o jego nieestetycznym wyglądzie.

Istotnym zagrożeniem jest również niszczenie konstrukcji, w tym szczególnie elementów drewnianych, a więc tych stanowiących podstawę budowy dachu. Ochrony wymaga także termoizolacja poddasza, gdyż materiały izolacji cieplnych nie przepadają za przesadną wilgocią.

Zobacz także: Łazienka na poddaszu – jak ją dobrze zaprojektować

Czym zabezpieczyć wszystkie wspomniane elementy?

Coraz bardziej popularną folią paroizolacyjną. Folia taka zatrzymuje parę wodą w pomieszczeniu, w którym została ona wytworzona. Jej działanie polega na ochronie konstrukcji budynku, dachu oraz ocieplenia przed przenikaniem skroplonej pary wodnej poprzez spowolnienie przepływu pary. Folia nie ogranicza tego przepływu zupełnie, ale znacznie go opóźnia. Dzięki temu wilgoć powoli, ale skutecznie odparuje na zewnątrz, nie przedostając się do elementów konstrukcyjnych na stałe. Folia jest także wodoszczelna, oznacza to, iż może wytrzymać duże obciążenie wodą (ok. 5 m słupa wody – zależnie od rodzaju folii).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: Jaki dach nad poddaszem użytkowym?

Gdzie położyć folię paroizolacyjną?

Folię układa się ją pomiędzy termoizolacją, a elementem wykończeniowym, np. płytą gipsowo-kartonową czy boazerią. Należy pamiętać, aby nie układać jej „ciasno” – folia potrzebuje niewielkiej przestrzeni, w której powietrze będzie mogło cyrkulować.

Jak rozpoznać folię paroizolacyjną? 

Należy pamiętać, że folia paroizolacyjna to nie to samo co dachowa folia wstępnego krycia (która jest paro przepuszczalna). Producenci z pewnością opisują je w widoczny sposób więc nie powinno być problemów z odnalezieniem w sklepie. Z cech wyglądu warto wymienić:
• gładkość,
• miękkość,
• kolor na ogół żółty, czasem zielony lub niebieski.

Folia z dodatkami?

Folia paroizolacyjna może być wzmocniona za pomocą siatki (zbrojenie) lub pokryta aluminium (odbijające ciepło), może też mieć pasek klejący, ułatwiający montaż. Czasem do termoizolacji oferowana jest także wełna z folią z jednej strony, dzięki czemu dodatkowa paroizolacja nie jest już potrzebna.

Rodzaje folii paroizolacyjnej

Różne są rodzaje i grubości folii paroizolacyjnej, stosowane w zależności od potrzeb, np.:
• jednowarstwowe folie polietylenowe,
• folie polipropylenowe – do stosowania w połączeniu z wysokoparoprzepuszczalną membraną.

Dobór, jak również montaż folii, warto zlecić doświadczonej firmie budowlanej, ponieważ nie jest to łatwe zadanie.

Zobacz także: Jaka jest rola paroizolacji?

Ocieplenie poddasza

Paroizolacja jest niezbędnym uzupełnieniem termoizolacji poddasza. W przypadku pomieszczeń użytkowych najlepsze do ocieplania są płyty lub maty z wełny mineralnej. Warstwa wełny powinna mieć grubość około 20 cm. Mocuje się ją najczęściej między krokwiami na wcisk, bez szczelin, ale i bez zagnieceń. Do docieplania dachów skośnych najlepsze są płyty styropianowe odmiany FS 12, łączone na pióro-wpust (eliminują mostki termiczne). Nie ma ograniczeń w ich stosowaniu co do rozstawu krokwi, można łączyć kilka warstw izolacji.

Zobacz także: Czym ocieplić poddasze - wełna czy granulat?

O czym nie można zapomnieć?

Nieodłącznym elementem, który musi towarzyszyć paroizolacji, powinien być dobry system wentylacji poddasza, umożliwiający sprawne odprowadzanie wilgoci. Zapewnienie paroizolacji bez wentylacji grozi powstaniem efektu torby foliowej, czyli skraplania się pary wodnej i powstawania wilgoci pomiędzy warstwami, np. ściany. W konsekwencji może to prowadzić do wykwitu grzybów i pleśni niewidocznych we wnętrzu pomieszczenia, a niezwykle szkodliwych dla zdrowia.

Zobacz także:  Jak chronić dom przed zmieniającymi się warunkami atmosferycznymi?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W Łodzi na wyburzenie czekają budynki z niemal 2,3 tys. mieszkań. A jak w innych miastach?

W Polsce w ponadstuletnich kamieniach mieszka więcej niż 2,2 mln rodaków. Czy to bezpieczne? Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania – cena za m2? [PORADNIK]

Wykończenie mieszkania – cena za m2 różni się w zależności od standardu wykończenia mieszkania. Jaka jest cena metra kwadratowego robocizny? Prezentujemy krótki poradnik - wykończenie mieszkania deweloperskiego pod klucz krok po kroku. Sprawdź, od czego zacząć i co robić po kolei.

Wyjeżdżasz na długi weekend? Sprawdź, jak zabezpieczyć puste mieszkanie

W tym roku majówkowy weekend może być naprawdę długi, dlatego więcej Polaków niż przed rokiem planuje w tym czasie wyjazd. To niestety też idealny czas dla złodziei. Rok temu wiosną było średnio 6666 włamań miesięcznie! Jak się zabezpieczyć? 

Ceny materiałów budowlanych - prognozy 2024

Co z cenami materiałów budowlanych w 2024 roku? Ostatnie wyliczenia pokazują, że ceny materiałów budowlanych spadają już kolejny miesiąc z rzędu. Niekoniecznie mamy jednak do czynienia ze stałym trendem. Może być to korekta, spowodowana nadmiernym wywindowaniem cen w ubiegłym roku. Pojawia się również pytanie, jak na to wszystko wpłynie nowy program mieszkaniowy “Mieszkanie na start”, proponowany przez rząd.

REKLAMA

Czy Polacy chętnie kupują nowe mieszkania w tym roku?

Czy Polacy są zainteresowani kupnem nowych mieszkań? Czy decyzja o zakupie przekładana jest do czasu ruszenia nowego rządowego programu? Czy deweloperzy są zadowoleni z wyników sprzedaży i jakich rezultatów spodziewają się w 2024 roku?

Nowelizacja dyrektywy budynkowej: jak pilna potrzeba termomodernizacji budynków zmieni rynek usług budowlanych w Polsce

Termomodernizacja budynków stała się właśnie jednym z kluczowych działań mających na celu poprawę efektywności energetycznej budynków. To skutek nowelizacji dyrektywy budynkowej, przyjętej 12 marca 2024 r. przez Parlament Europejski. Zgodnie z nią między innymi od 2030 r. wszystkie nowe budynki muszą być zeroemisyjne, a te już istniejące – zmodernizowane.

Jak zaprosić batmana do ogrodu?

Możesz mieć batmana we własnym ogrodzie. Taki bohater potrafi zjeść od kilkuset do 2000 komarów jednej nocy i uchronić od niechcianych ukąszeń. Jak zwabić nietoperze do ogrodu? Jest na to kilka sposobów.

W Polsce rynek nieruchomości premium zyskuje na wartości, ale w porównaniu do Europy Zachodniej jest wiele do nadrobienia

W Polsce rośnie rynek nieruchomości premium. Największy potencjał w tym zakresie mają Warszawa, Gdańsk, Wrocław, Kraków i Gdynia.

REKLAMA

Mało gruntów pod budownictwo mieszkaniowe. Jak temu zaradzić? Postulat odblokowania dostępu do gruntów KZN

Ostatnie lata dla rynku nieruchomości w Polsce to pasmo wyzwań. Zwłaszcza tempo wzrostu cen gruntów przeznaczonych pod zabudowę mieszkaniową, utrzymujące się na poziomie około 20 proc. rocznie, miało istotny wpływ na dynamiczne zwiększanie się cen na rynku. Obecnie sektor stoi przed jeszcze poważniejszym problemem: brakiem dostępnych działek pod nowe inwestycje. Dotyka on przede wszystkim miast, gdzie grunty stają się towarem deficytowym, a konkurencja między inwestorami osiąga zenit.

Sprawdź, czy twój kompostownik jest legalny

Kompostownik na odpady kuchenne i skoszoną trawę to bardzo przydatny element ogrodu.  Dzięki niemu uzyskujemy naturalny nawóz, który użyźnia warzywnik i ogród. Warto jednak pamiętać, o tym że umieszczenie na działce kompostownika podlega pewnym prawnym ograniczeniom. Nie jest zatem wcale obojętne, gdzie i jakiej wielkości kompostownik postawimy na swojej działce.

REKLAMA