reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Remont > Jak konserwować, naprawiać i wymieniać papę?

Jak konserwować, naprawiać i wymieniać papę?

Pokrycie z papy może służyć nam przez wiele lat o ile zostało dobrze wykonane a jego ewentualne naprawy wykonywane są w sposób prawidłowy. Przed przystąpieniem do renowacji pokrycia dachowego z papy należy określić z jakim rodzajem i stopniem uszkodzenia mamy do czynienia. To właśnie od typu usterki zależy, jaką metodę renowacji wybierzemy. Czym prędzej zdecydujemy się na renowację przy widocznych uszkodzeniach, tym mniejsze będą nakłady pracy i finansowe.

Na konserwację pokrycia, decydujmy się wówczas gdy nie ma na papie pęcherzy, pęknięć albo są one w bardzo małej ilości i wielkości. Konserwacja znacznie wydłuży żywotność naszego pokrycia, i sprawi że dopiero po paru latach będziemy musieli przystąpić do prac renowacyjnych. Koszt tej inwestycji jest stosunkowo niski i mało pracochłonny. Pracę przy konserwacji są proste i może je wykonać każdy. Materiałów do wyboru mamy naprawdę dużo i wszystkie spełnią swoją rolę w mniejszym bądź większym stopniu. Do konserwacji stosujemy różnego rodzaju masy asfaltowe, które nakładamy na papę szczotkami dekarskimi stosując dwie, trzy warstwy. W zależności od wyboru masy asfaltowej zmuszeni będziemy do zastosowania gruntu bitumicznego. Po pomalowaniu powierzchni powstaje nam szczelna, elastyczna warstwa ochronna na działanie czynników atmosferycznych w tym mrozy.

Posiadając pokrycie dachowe z papy będące w tej chwili w dobrej kondycji warto rozważyć konserwację pokrycia w celu zabezpieczenia papy na długie lata. Nie widoczne pęknięcia szybko dają znać o sobie a konserwacja skutecznie powstrzyma dalsze uszkodzenia.

Papę naprawiamy, gdy nasze pokrycie jest spękane w niewielkim stopniu lub występują w nim pęcherze. W takim przypadku wystarczy usunąć pęcherze, odczekać by powierzchnia przeschła około paru godzin i wówczas możemy przystąpić do naprawy. Pęknięcia jak i pozostałości po usuniętych pęcherzach naprawiamy w ten sam sposób, używając specjalnych mas bitumicznych lub klejów. Uszkodzenia naprawiamy naklejając wycięty, nowy kawałek papy wielkości przynamniej o 10 cm większy od naszego uszkodzenia. Po naklejaniu łat warto papę zakonserwować w celu dodatkowego zabezpieczenia.

Papę należy wymienić, kiedy jest ona mocno spękana lub występują na niej liczne pęcherze. Gdy nasze pokrycie składa się z pięciu warstw starej papy, należy usunąć je wszystkie. Zabieg ten jest bardzo uciążliwy i kosztowny, głównie za sprawą dodatkowych prac związanych z usunięciem kilku warstw papy oraz wysoką ceną za utylizację starego pokrycia. Przy kładzeniu nowej warstwy, należy sprawdzić, czy stare pokrycie jest z produktów smołowych. Jeśli tak, nie będziemy mogli stosować materiałów asfaltowych. Przed przystąpieniem do układania nowej papy, należy usunąć wszystkie pęcherze w starym pokryciu. Po tym zabiegu należy zagruntować całą powierzchnie substancjami bitumicznymi. Na koniec zostaje nam już tylko ułożenie nowej warstwy papy. Do wyboru mamy papę termozgrzewalną oraz zwykłą przybijana i przyklejana.

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne
VAT 2021. Podatki część 239.90 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

APRIL Polska Service sp. z o.o.

Multiagencja ubezpieczeniowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama