| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Remont > Jak odnowić fugi w kuchni?

Jak odnowić fugi w kuchni?

W zależności od rodzaju zniszczenia jakiemu uległa fuga, dostępne są odpowiednie metody ich renowacji. Fugi możemy czyścić, malować bądź wymienić na nowe.

Na to rozwiązanie decydujemy się wtedy, kiedy nasze fugi są w dużej części zniszczone, popękane lub wykruszone. Stare fugi można usunąć za pomocą rylca, który można kupić w sklepie z ceramiką budowlaną. Jest to specjalne urządzenie, za pomocą którego w prosty sposób możemy pozbyć się starej fugi. Powstałe w ten sposób szczeliny należy dokładnie oczyścić. Kolejnym etapem jest zagruntowanie oczyszczonych przestrzeni w celu dobrego związania nowej fugi. Dobierając nową zaprawę, należy pamiętać o tym, że musi być ona tego samego rodzaju co poprzednia ponieważ całkowite usunięcie starej fugi jest niemożliwe a jej pozostałości mogą powodować słabą przyczepność fugi jeśli nie będzie tego samego typu.

Nową fugę nakładamy za pomocą gumowej packi. Po fugowaniu płytek, należy oczyścić je z resztek fugi, ponieważ po jej związaniu będzie ona ciężka do usunięcia z powierzchni płytek.

Odnowione fugi schną około doby, dlatego trzeba uważać aby przez ten czas nie dostała się do nich woda, nie były narażone na uszkodzenia mechaniczne a także różne zanieczyszczenia.

Do malowania fug możemy zastosować odpowiednie farby, masy renowacyjne i markery. Na rynku, dostępne są rożne rodzaje oraz kolory tych materiałów, dlatego też bez większego problemu możemy dobrać dla siebie odpowiedni materiał. Na malowanie fugi, powinniśmy zdecydować się, kiedy straciła ona już swój pierwotny kolor. Do malowania używamy pędzla bądź gąbki.

Przy malowaniu fug warto sprawdzić czy nasz preparat nie odbarwia płytek, szczególnie tych z gresu. Aby to zrobić, należy nałożyć go na spoinę w mało widocznym miejscu. Dodatkowo można zabezpieczyć krawędzie płytek taśmą malarską.

Jeśli fuga jest odbarwiona bądź zabrudzona, wystarczy użyć najprostszych metod, aby odzyskała ona swój naturalny kolor. Za pomocą gąbek, szczotek (bardzo praktyczna okazuje się szczoteczka do mycia zębów) i środków czyszczących, można w prosty sposób wyczyścić fugi poprzez ich szorowanie. Do czyszczenia fug domowymi sposobami w zupełności wystarczą preparaty czyszczące używane na co dzień w domu. W zależności od intensywności zabrudzenia możemy stosować preparaty o słabszym lub mocniejszym działaniu. Jeżeli posiadamy odkurzacz z wytwornicą pary, wówczas możemy zrezygnować ze środków chemicznych i bezpośrednio wyczyścić fugi parą wodną.

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

W zależności od rodzaju zniszczenia jakiemu uległa fuga, dostępne są odpowiednie metody ich renowacji. Fugi możemy czyścić, malować bądź wymienić na nowe.
W zależności od rodzaju zniszczenia jakiemu uległa fuga, dostępne są odpowiednie metody ich renowacji. Fugi możemy czyścić, malować bądź wymienić na nowe.

RODO 2019. Plusy i minusy zmian od 4 maja79.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawnicza Polz & Polz

Kancelaria Prawnicza Polz & Polz działa na rynku od 2004 roku. Świadczymy kompleksowe usługi doradztwa prawnego dla podmiotów gospodarczych oraz osób fizycznych, zarówno polskich jak i zagranicznych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »