reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Remont > Jak naturalnie oświetlić poddasze?

Jak naturalnie oświetlić poddasze?

Zaadaptowane na część mieszkalną poddasze wymaga dobrego doświetlenia. Kształt dachu i układ ścian nie zawsze daje proste rozwiązania. Jest wiele sposobów by wpuścić promienie słoneczne do zagospodarowanego poddasza. Mogą to być tradycyjne okna w ścianach szczytowych, lukarny, okna kolankowe lub okna połaciowe.

Najprostszym i najtańszym rozwiązaniem są okna fasadowe. Ich stosowanie jest możliwe gdy odsłonięta jest ściana szczytowa, czyli najczęściej przy dachach dwuspadowych. Okna te, niczym nie różnią się od okien montowanych na niższych kondygnacjach. Okna fasadowe można montować na normalnej wysokości 80–90 cm nad podłogą i ustawiać przy nich biurko czy łóżko, a więc nie ograniczają naszej powierzchni. Okna te nie ograniczają nas także w ich przysłanianiu, możemy zawiesić tradycyjne zasłony lub zamontować rolety.

Przy dachach wielopołaciowych nie jest już tak łatwo. Rozwiązaniem może być lukarna, czyli specjalna konstrukcja z pionowym oknem, powiększająca przestrzeń pomieszczenia. Jest to dość droga inwestycja, która ingeruje w konstrukcję więźby dachowej. Lukarny stosuje się przy remontach starszych domów lub przy stylizacji zabytkowych kamienic. Lukarny uatrakcyjniają swoim wyglądem nie tylko dach, ale i cały budynek. Mogą mieć tradycyjny kształt z daszkiem dwuspadowym lub jednospadowym oraz przyjmując kształt tzw. bawolego oka. Budowa lukarny stwarza również problemy w przykryciu. Ze względu na skosy i załamania w swojej konstrukcji pokrycie dachowe powinno być małowymiarowe i raczej elastyczne. 

Okna kolankowe to połączenie okien pionowych z połaciowymi (ukośnymi). Osadzane są w ścianach kolankowych, dlatego do ich stosowania niezbędne jest, aby dach zaczynał się kilkadziesiąt centymetrów nad podłogą. Pionowe okna zazwyczaj nie otwierają się lub mają ograniczoną możliwość obracania. Stosowanie okien kolankowych zwiększa pole widzenia w porównaniu z oknami połaciowymi.

Przy dachach stromych poleca się stosowanie okien połaciowych, czyli takich, które daje się montować w płaszczyźnie dachu. Nie zaburzają one kształtu dachu i dają dyskrecję. Wysokość umieszczenia okna połaciowego ma wpływ na ilość światła wpadającego do pomieszczenia. Im wyżej umieszczone jest okno, tym bardziej doświetlone będzie pomieszczenie, ale ograniczone będzie pole widzenia na otoczenie. Stosowanie okien połaciowych nie wymaga przerabiania więźby dachowej, dlatego można je montować w już istniejących dachach.

Zobacz także: Zalety i wady okien w dachu

Szerokość okna połaciowego powinna być dobrana do rozstawu krokwi. Montaż okna nie powinien powodować konieczności przycinania krokwi aby nie osłabiać konstrukcji dachu.

Okna w dachu maja też swoje wady. Okresowe zaleganie śniegu na Nawego powierzchni, więc i oknach połaciowych, może nas pozbawić światła. Latem natomiast, pomieszczenia mogą się przegrzewać, wymusza to stosowanie przysłon – rolet czy żaluzji. Okna umieszczone pod kątem szybciej się brudzą niż okna pionowe.

Zobacz także: Jak zaprojektować łazienkę na poddaszu?

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Zaadaptowane na część mieszkalną poddasze wymaga dobrego doświetlenia. Kształt dachu i układ ścian nie zawsze daje proste rozwiązania. Jest wiele sposobów by wpuścić promienie słoneczne do zagospodarowanego poddasza. Mogą to być tradycyjne okna w ścianach szczytowych, lukarny, okna kolankowe lub okna połaciowe. Fot. FAKRO
Zaadaptowane na część mieszkalną poddasze wymaga dobrego doświetlenia. Kształt dachu i układ ścian nie zawsze daje proste rozwiązania. Jest wiele sposobów by wpuścić promienie słoneczne do zagospodarowanego poddasza. Mogą to być tradycyjne okna w ścianach szczytowych, lukarny, okna kolankowe lub okna połaciowe. Fot. FAKRO

Sprawozdawczość budżetowa w praktyce. Objaśnienia, wzory, przykłady199.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Instytut Transportu Samochodowego

Instytut Transportu Samochodowego prowadzi, koordynuje i popularyzuje badawczo-wdrożeniową działalność naukową w dziedzinie transportu samochodowego. ITS istnieje od 1952 roku i jest najstarszą tego typu jednostką badawczą w Polsce.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama