reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Remont > Kiedy wyremontować dach?

Kiedy wyremontować dach?

Czas pozostawia swój ślad na budynkach i jego elementach. Jednym z takich elementów, który najbardziej ulega jego działaniu jest dach. Kilku bądź kilkunastoletni dach będzie wymagał konserwacji, a czasem nawet gruntownego remontu. Kiedy się za niego zabrać i na co zwrócić uwagę?

Większość ludzi zauważa potrzebę remontu dachu, gdy woda zaczyna kapać im na nos. Przeciekanie stanowi oczywiście jeden z istotnych symptomów wskazujących na osłabianie dawnej świetności dachu, ale czy coś jeszcze powinno zwrócić Twoją uwagę?

Tak! Przede wszystkim, gdy zaczyna się robić zimno na poddaszu, pomimo zastosowanego ocieplenia. Może się okazać, że będzie potrzebne położenie kolejnej warstwy.

Pamiętaj, że nawet jeśli poddasza nie adaptujemy na pomieszczenie użytkowe, dach wymaga odpowiedniego zabezpieczenia.

Do ostatniej wyraźnej oznaki należy również… wygląd. Oczywiście głównie remont, bądź konserwację dachu czyni się ze względu na jego zły stan, a nie „wypłowiały” wygląd. Niemniej jednak dach jest jednym z najbardziej reprezentatywnych elementów domu, więc powinien wyglądać przyzwoicie.

Szczegółowe rozpatrzenie stanu dachu może nakłonić do całkowitej jego odmiany – łącznie z jego konstrukcją. Pamiętaj jednak, że większe działania wymagają większego nakładu finansowego. Warto zatem przed podjęciem pochopnej decyzji zaczerpnąć rady eksperta, który odpowiednio przeprowadzi rozeznanie i wyceni wszelkie prace.

Prace remontowe dachu skupiają się głównie na wymianie zniszczonych elementów oraz wypełnianiu ubytków. Przykładowo papę wystarczy zakleić łatami w lukach (oczywiście jeżeli fachowiec nie zaleci inaczej). Dzięki temu nie będzie potrzeby zrywania starej warstwy.

Po prostu się ją uzupełni. Ponadto, jeżeli decydujesz się na zastosowanie nowego pokrycia pamiętaj, że elementy starego niekoniecznie będą pasować. Wówczas należy się ich całkowicie pozbyć, czyli zacząć niejako od zera.

Naprawa dachu, zwłaszcza starszego typu, może wiązać się z koniecznością usuwania płyt eternitu, co jest dość niebezpieczne i wymaga zatrudnienia fachowców.

Czasem rezygnuje się z usuwania azbestu i pokrywa się go specjalnymi środkami impregnującymi i zmniejszającymi jego szkodliwe właściwości.

O tym jednak decyduje odpowiednio przeszkoleni pracownicy firmy zajmującej się usuwaniem tego typu materiałów.

Pokrycie dachowe stanowi wierzchnią warstwę ochronną dachu. Pamiętaj, że najważniejsze jego elementy znajdują się pod nią, dlatego zanim zdecydujesz się na wybór nowego pokrycia, bądź zastosowanie nowszej wersji poprzedniego, sprawdź stan więźby dachowej. Lata użytkowania mogą wyniszczyć ją od środka. Pamiętaj, że w drewnie lubuje się też spora ilość insektów, dlatego należy je pokryć specjalnymi środkami ochronnymi i impregnującymi.

Może się również okazać, że więźba jest osłabiona i trzeba będzie ją wzmocnić. Ponadto, niektóre pokrycia dachowe, jak np. dachówki, mogą być zastosowane wyłącznie na odpowiednio wzmocnionej konstrukcji – z racji swego ciężaru.

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

www.budujesz-kupujesz.pl

Źródło:

Własne

Zdjęcia


Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Robert Ratajczak

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama