REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy wiesz jak zmiękczyć twardą wodę?

REKLAMA

Mydło źle się pieni, pozostawiając na brzegach umywalki szary osad, w czajniku osadza się kamień, włosy po umyciu są sztywne a tkaniny szorstkie w dotyku? Oznacza to, że masz twardą wodę, czyli zawierającą zbyt dużą ilość związków wapnia i magnezu. Możesz ją zmiękczyć na kilka sposobów.

REKLAMA

Twardą wodę możesz poznać po tym co, napisałam wyżej, jednak jeżeli chcesz się upewnić, możesz udać się z pytaniem do sanepidu lub przedsiębiorstwa wodociągowego z którego ciągniesz wodę albo sprawdzić na jego stronie aktualne wyniki analizy dla twojego miejsca zamieszkania.

REKLAMA

Zastosuj zmiękczacze do wody. Zmiękczacze mają w środku żywicę jonowymienną, która wymienia jony wapnia i magnezu na jony sodowe. Żeby prawidłowo spełniały swoje zadanie, często wymagają wcześniejszego usunięcia z wody żelaza i manganu do wartości podanej przez producenta. Masz do wyboru zmiękczacze stałe (ze specjalnymi kryształkami zmiękczającymi wodę, podłączany do domowej instalacji wodociągowej za odgałęzieniem kuchennym), zmiękczacze przenośne (podłączane do kurka z ciepłą lub zimną wodą za pomocą wężyka) lub podwieszane (zawieszone na poprzecznej listwie nad zbiornikiem wody). Jednak nie wszystkie zmiękczacze wody usuwają problem w całości. Trzeba zorientować się przed zakupem jakie posiadają funkcje – jedne mogą usuwać tylko osad, inne tylko kamień.

Zdolność filtracji zmiękczaczy jest ograniczona i co jakiś czas wymagają płukania roztworem soli kuchennej. W zależności jaki masz zmiękczacz, płukanie odbywa się automatycznie lub musisz zrobić to sam. Jednak nie powinieneś pić wody z pionu wodociągowego, gdzie zamontowany jest zmiękczacz, zwłaszcza jeśli masz chore nerki, nadciśnienie lub jesteś na diecie niskosolnej. Nie podawaj jej także dzieciom. Ponieważ miękka woda jest pozbawiona jonów magnezu i wapnia nie jest najlepsza dla serca. Badania dowodzą, że pijący wodę twardą są mniej podatni na choroby kardiologiczne.

REKLAMA

Najprostszym domowym sposobem zmiękczania wody do prania jest dodawanie kilku łyżek sody. Rozpuszcza się tylko w ciepłej wodzie. Niestety niszczy delikatne tkaniny, np. wełnę i odbarwia tkaniny kolorowe. Dlatego bezpieczniejszym wyjściem jest użycie proszku ze zmiękczaczem wody.

Można także zainwestować w specjalne urządzenie zmiękczające wodę, montowane na jednym z pionów wodociągowych – kolumny ciśnieniowe. Jest to niestety drogi wydatek - kolumny ciśnieniowe ze automatycznym sterowaniem kosztują nawet kilka tysięcy złotych. Do tego dochodzą koszty większego zużycia wody do płukania gdy filtr zmniejszy swoją moc i powstających z niej ścieków. Tańsze są kolumny sterowane ręcznie, lecz są dość kłopotliwe w użyciu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Alternatywą może być mój sposób zmiękczania wody. Polecam go, bo jest całkowicie naturalny, ekologiczny i tani. Do prania wrzucam indyjskie orzeszki piorące. Są popularnym środkiem czyszczącym, zmiękczający i dezynfekujący wodę w Indiach. Można je stosować zarówno do prania ręcznego jak i w pralce, do wszystkich rodzajów tkanin. Są idealne dla alergików, ponieważ nie wywołują podrażnień. Mają intensywny zapach, lecz po rozpuszczeniu w wodzie stają się bezwonne.

Do pralki wrzucam 5 pokruszonych orzechów zapakowanych w dołączony do nich woreczek, do prania ręcznego wystarczą 3 pokruszone orzechy. Piorąc ręcznie namaczam je ok. 15 min w gorącej wodzie razem z rzeczami (można dłużej w zależności od temperatury wody). Możesz też kupić w internecie gotowy wyciąg z tych orzechów i stosować go do mycia włosów –  przy twardej wodzie włosy są po nich miękkie. Kupisz je w sklepach z artykułami ekologicznymi i w internecie. Za 1 kg orzechów z dołączonymi 3 woreczkami zapłacisz niecałe 30 zł. To dość korzystna cena, zwłaszcza, że orzeszki są bardzo wydajne. 1 kg wystarcza mniej więcej na 140 prań w temp. 60 st. C. Każdego orzecha możesz użyć mniej więcej 4-krotnie piorąc w temperaturze 30 st. C, dwukrotnie w temp. 60 st. C, 1 raz w 90 st. C.

Nie polecam kupowania orzechów pakistańskich. Są tańsze od indyjskich, ale zawierają mniej środka piorącego – saponiny, przez co trzeba zużywać ich więcej na jedno pranie i kupować częściej.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Nieruchomości
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Przegląd kominiarski 2024 – jak często, ile kosztuje, jakie kary? Czego wymagają przepisy. Jak sprawdzić uprawnienia kominiarza?

    Wszystko co trzeba wiedzieć o przeglądzie kominiarskim. Jak często trzeba wykonywać? Jak sprawdzić uprawnienia kominiarza? W jakiej formie powinien być sporządzony protokół? Ile to kosztuje? Jakie kary grożą za brak przeglądu? Dlaczego się opłaca to robić z uwagi na ubezpieczenie? Co jeszcze oprócz przeglądu i czyszczenia komina może wykonać kominiarz?

    Własne mieszkanie bez kredytu hipotecznego - to możliwe i dziś. Czy mieszkania lokatorskie wrócą do łask? Jakie opłaty miesięczne ponosi lokator?

    Czy w Polsce można stać się posiadaczem własnego mieszkania bez zaciągania drogiego kredytu hipotecznego? Nasze społeczeństwo od dawna zmaga się z kryzysem mieszkaniowym, a coraz większa liczba osób nie ma możliwości kupienia własnego lokum. W związku z tym istnieje ogromna potrzeba inwestowania w alternatywne rozwiązania problemu mieszkaniowego. Najkorzystniejszym z nich są mieszkania lokatorskie - idea znana od pokoleń, przeżywająca obecnie renesans. Mieszkania w nowej formule są już dostępne w lokalizacjach takich jak Gdańsk, Wrocław, Zabłudów pod Białymstokiem, Tychy czy Leszno. Kwestią czasu jest, by w całej Polsce powstały kolejne wybudowane w ten sposób inwestycje.

    Reforma planowania. Czy działkowcy mogą czuć się zagrożeni?

    Temat reformy planowania przestrzennego ostatnio stał się mniej nośny, co nie zmienia faktu, że ubiegłoroczna decyzja rządu o zmianach prawnych będzie miała duże konsekwencje. Niedawno pojawiły się informacje, że pierwotny termin opracowania planów ogólnych (koniec 2025 r.) zostanie wydłużony co najwyżej o kilka miesięcy. Ze wspomnianymi planami ogólnymi wiążą się obawy działkowców dotyczące ewentualnej likwidacji ROD. Eksperci RynekPierwotny.pl sprawdzają, czy takie obawy mogą być uzasadnione. Warto w tym kontekście pamiętać, że ustawa o ROD zapewnia szczególne rozwiązania w razie likwidacji ogrodów działkowych. Chodzi m.in. o obowiązek zapewnienia działkowcom nieruchomości zamiennej. 

    Jak rozpoznać pellet dobrej jakości? Jak sprawdzić samemu?

    Jakość pelletu jest kluczowym czynnikiem decydującym o jego efektywności i bezpieczeństwie użytkowania. Niezależnie od tego, czy wykorzystujemy go do ogrzewania domu, czy jako surowiec w przemyśle, istnieją cechy, na które warto zwrócić uwagę, aby mieć pewność, że wybieramy produkt najwyższej jakości.

    REKLAMA

    Cena, lokalizacja, rozkład pomieszczeń? Co jest dziś najważniejsze przy wyborze mieszkania?

    Co jest obecnie najważniejsze dla osób kupujących mieszkania? Na co najbardziej zwracają uwagę nabywcy? Co oferują deweloperzy?

    Ile kosztują mieszkania w mieście, a ile pod miastem? W niektórych przypadkach różnica jest ogromna!

    Ceny nowych mieszkań w największych metropoliach dla wielu osób są nieosiągalne. Tańsze mieszkania można znaleźć w lokalizacjach podmiejskich. Portal RynekPierwotny.pl prześwietlił pod tym kątem ofertę deweloperów działających w okolicach 10 metropolii. 

    Domy za niecałe 5 zł? W tym miasteczku są, ale się nie sprzedają...

    Podczas, gdy w całych Włoszech pustoszejące gminy zyskały nowych mieszkańców dzięki sprzedaży domów za 1 euro, w malowniczym miasteczku Patrica koło Frosinone w regionie Lacjum udało się sprzedać tylko dwa domy. Dlaczego?

    Kwatery pracownicze dla imigrantów zarobkowych – czy państwo powinno się tym zająć?

    Mieszkanie jest kluczowym aspektem dla cudzoziemców przyjeżdżających do Polski. Prawie połowa z nich znalazła lokum przy pomocy pracodawcy lub agencji zatrudnienia. Uregulowanie spraw związanych z zakwaterowaniem osób przybywających do Polski w celach zarobkowych powinno być ważnym zadaniem państwa.

    REKLAMA

    Co to jest luka czynszowa? Dotyczy co trzeciego Polaka

    Czym jest luka czynszowa? Kogo dotyczy? Jak przeciwdziałać temu zjawisku? 

    Ostre hamowanie w budownictwie? Statystyki budowlane GUNB nie pozostawiają złudzeń, ale…

    Od przystąpienia do Unii Europejskiej pozwoleń na budowę w naszym kraju nie było tak mało jak w 2023 r. – wynika z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego. Czy branżę budowlaną czeka ostre hamowanie? Niekoniecznie. Eksperci portalu GetHome.pl uspokajają, że w ręku inwestorów jest dużo niewykorzystanych pozwoleń, które uzyskali w poprzednich latach.

    REKLAMA