reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Remont > Czy wiesz jak wymienić korki?

Czy wiesz jak wymienić korki?

Korek czyli bezpiecznik przepala się gdy w obwodzie elektrycznym dzieje się coś złego, odcinając tym samym dopływ prądu. Oto jak należy wymieniać bezpieczniki i jak nie dopuścić do częstego ich przepalania.

Elementy bezpiecznika z czasem niszczeją, co sprawia, że obwód zostaje przerwany bez powodu. Wymieniaj korki średnio co 1,5 roku.

Nie włączaj do obwodu zbyt wielu odbiorników - może to spowodować nadmierne rozgrzanie się przewodów, a to mogłoby grozić pożarem gdyby nie bezpiecznik.

Zanim wymienisz bezpiecznik albo ponownie włączysz automat, zmniejsz obciążenie obwodu, usuń uszkodzenie, bądź odłącz od sieci zepsuty odbiornik.

W starych instalacjach stosowane są bezpieczniki topikowe umieszczone w specjalnych szafkach. Każdy z nich chroni osobny obwód oświetleniowy lub gwiazdek wtykowych. O ile to możliwe zanim dotkniesz bezpieczników, wyłącz zasilanie całego mieszkania. Przepalony bezpiecznik można poznać o tym, że nie ma oczka sygnałowego (widać to przez szybkę w oprawie bezpiecznika). Jeśli nie jesteś pewien, czy bezpiecznik jest przepalony, możesz go sprawdzić za pomocą próbnika, złożonego z baterii i żaróweczki.

Wymiana bezpiecznika topikowego: wykręć oprawkę z uszkodzonym bezpiecznikiem (uwaga, może być gorąca), włóż do oprawki nowy bezpiecznik dostosowany d takiego samego natężenia prądu i ponownie umieść ją w gnieździe mocno dokręcając.

Naprawianie przepalonego bezpiecznika drutem jest zabronione i stanowi najczęstsza przyczynę pożarów. Natychmiastowe przepalenie się bezpiecznika oznacza, że niewłaściwie usunąłeś usterkę.

Na wszelki wypadek przechowuj w pobliżu skrzynki bezpiecznikowej latarkę, izolowany śrubokręt oraz zestaw bezpieczników.

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Marcin Janiak

Prawnik, ekspert w zakresie prawa cywilnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama