reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Remont > Czy wiesz jak wymienić korki?

Czy wiesz jak wymienić korki?

Korek czyli bezpiecznik przepala się gdy w obwodzie elektrycznym dzieje się coś złego, odcinając tym samym dopływ prądu. Oto jak należy wymieniać bezpieczniki i jak nie dopuścić do częstego ich przepalania.

Elementy bezpiecznika z czasem niszczeją, co sprawia, że obwód zostaje przerwany bez powodu. Wymieniaj korki średnio co 1,5 roku.

Nie włączaj do obwodu zbyt wielu odbiorników - może to spowodować nadmierne rozgrzanie się przewodów, a to mogłoby grozić pożarem gdyby nie bezpiecznik.

Zanim wymienisz bezpiecznik albo ponownie włączysz automat, zmniejsz obciążenie obwodu, usuń uszkodzenie, bądź odłącz od sieci zepsuty odbiornik.

W starych instalacjach stosowane są bezpieczniki topikowe umieszczone w specjalnych szafkach. Każdy z nich chroni osobny obwód oświetleniowy lub gwiazdek wtykowych. O ile to możliwe zanim dotkniesz bezpieczników, wyłącz zasilanie całego mieszkania. Przepalony bezpiecznik można poznać o tym, że nie ma oczka sygnałowego (widać to przez szybkę w oprawie bezpiecznika). Jeśli nie jesteś pewien, czy bezpiecznik jest przepalony, możesz go sprawdzić za pomocą próbnika, złożonego z baterii i żaróweczki.

Wymiana bezpiecznika topikowego: wykręć oprawkę z uszkodzonym bezpiecznikiem (uwaga, może być gorąca), włóż do oprawki nowy bezpiecznik dostosowany d takiego samego natężenia prądu i ponownie umieść ją w gnieździe mocno dokręcając.

Naprawianie przepalonego bezpiecznika drutem jest zabronione i stanowi najczęstsza przyczynę pożarów. Natychmiastowe przepalenie się bezpiecznika oznacza, że niewłaściwie usunąłeś usterkę.

Na wszelki wypadek przechowuj w pobliżu skrzynki bezpiecznikowej latarkę, izolowany śrubokręt oraz zestaw bezpieczników.

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami129.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

StukPuk.pl

Jesteśmy grupą młodych ludzi zdrowo stukniętych na punkcie materiałów budowlanych, którzy pewnego dnia wpadli na pomysł, aby pasję i doświadczenie przekuć w sukces.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama