reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Remont > Jakie materiały wybrać do wykończenia pokrycia dachu?

Jakie materiały wybrać do wykończenia pokrycia dachu?

Pokrycie dachu musi być estetycznie i bezpośrednio dopasowane do otoczenia. Obecnie na rynku mamy ogromy wybór materiałów, które możemy wykorzystać do wykończenia dachu. Jednakże, nie wszystkie materiały będą odpowiadały pokryciu naszego dachu. W tym celu musimy uwzględnić wiele niezbędnych czynników, opisanych poniżej.

Nawet, jeżeli według nas dokonaliśmy dobrego wyboru materiału do wykończenia naszego dachu, nie zawsze możemy sobie pozwolić na tego rodzaju pokrycie. W tym celu, zaleca się przede wszystkim wziąć pod uwagę kąt nachylenia połaci dachowych oraz stan więźby.

1. blacha płaska – jest przeznaczona na duże połacie lub do dachów stromych,
2. cementowo-włóknowe płaty faliste - przeznaczone są do pokrycia dachów o kącie nachylenia połaci od 7º. Materiał ten nie jest elastyczny. Stosuje się go do wykończenia powierzchni płaskich,
3. bitumiczne płyty faliste – zaleca się je montować na dachach o kącie nachylenia połaci od 7 do 90º. Materiał ten jest elastyczny, dlatego stosuj się go do wykończenia powierzchni łukowej,
4. dachówki ceramiczne i cementowe – dachówki tego rodzaju należy dobrać odpowiednio do kształtu dachu. Dachówki te znakomicie pasują do tradycyjnej architektury,
5. gonty bitumiczne – układa się je na dachach o kącie nachylenia od 11 do 90º,
6. blacho dachówka – zalecane są do nachylenia połaci od 14º,
7. blacha trapezowa – pokrywa się tym materiałem dach o kącie nachylenia od 5 do 12º,
8. wióry – materiał ten jest lekki, dlatego cała konstrukcja nie musi być masywna. Prawidłowy kąt nachylenia dachu wynosi 30-45º,
9. gonty drewniane – nachylenie połaci dachu wykonanego z gonty drewnianej wynosi około 14-18º,
10. strzecha – materiał ten najkorzystniej komponuje się na dachach o nachyleniu 52º. Wykonuje się je zazwyczaj na więźbie dachowej.

Zobacz również serwis: Najem

Zgodnie z przepisami prawa, wymianę dachu należy zgłosić do starostwa/ urzędu miasta w wydziale architektoniczno – budowlanym. Następnie należy wypełnić formularz pobrany z urzędu - co najmniej na 30 dni przed rozpoczęciem wymiany dachu.

W zgłoszeniu należy precyzyjnie określić:
- sposób, zakres, rodzaj wykonywanych prac,
- termin rozpoczęcia wymiany dachu,

Do zgłoszenia trzeba także dołączyć odpowiednie oświadczenie o tym, iż zgodnie z prawem dysponujemy nieruchomością, w związku z zamiarem wykonywania prac budowlanych,

Należy pamiętać, iż jeżeli w ciągu 2 lat nie dokonamy remontu lub wymiany dachu, to zgłoszenie straci swoją ważność.

Kiedy zdecydujemy się na remont pokrycia dachu, warto skonsultować się w tej sprawie z wykwalifikowanym inżynierem-konstruktorem bądź z ekspertem ds. budowlanych. Lepiej nie podejmować samodzielnie takich decyzji. Możemy często nie zdawać sobie sprawy z powagi sytuacji. Dach, który nie jest odpowiednio zabezpieczony, może np. nie przenieść masywnego ciężaru pokrycia. Dlatego też, jeżeli dokonamy złego wyboru, możemy ponieść duże straty poprzez dalsze zniszczenia pomieszczeń w domu. 

Zobacz również serwis: Nieruchomości

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Pokrycie dachu musi być estetycznie i bezpośrednio dopasowane do otoczenia. Obecnie na rynku mamy ogromy wybór materiałów, które możemy wykorzystać do wykończenia dachu.
Pokrycie dachu musi być estetycznie i bezpośrednio dopasowane do otoczenia. Obecnie na rynku mamy ogromy wybór materiałów, które możemy wykorzystać do wykończenia dachu.

Dokumentacja kadrowa. Zasady prowadzenia i przechowywania79.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Szymon Chyra

doświadczony konsultant podatkowy w Andersen Tax & Legal, Poland

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama