REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak dobrze zagospodarować poddasze?

Paweł Nawrocki

REKLAMA

REKLAMA

Poddasze mieszkalne to ta część domu, która często kojarzy się z atmosferą intymności, spokoju, relaksu, ciszy. Jest to dobre miejsce na sypialnię czy pokój do pracy – z dala od codziennego zgiełku życia domowego.

Gdy planujesz sypialnię na poddaszu

REKLAMA

Sypialnia w pokoju ze skosami, może nawet oknem wychodzącym na dachy innych domów to wymarzone miejsce do nocnego wypoczynku. Jakie powinno mieć wymiary, by każdego dnia nie zaczynać od uderzenia głową w sufit? Jeśli planujesz ustawić łóżko pod skosem wybierz taki, pod którym gdy staniesz w połowie długości łóżka odległość od podłogi do sufitu będzie wynosiła min. 190 cm. Z kolei w połowie szerokości łóżka od powierzchni materaca do skosu powinno być min. 90 cm, byś mógł swobodnie usiąść na nim. Zatem ścianka łącząca sufit z podłogą powinna mieć wysokość około 75–95cm.

Gdy planujesz miejsce do pracy

REKLAMA

Miejsce do pracy powinno być wyposażone w podręczny regal i biurko. Zatem wybór pokoju na poddaszu przeznaczonego do pracy będzie uzależniony od wymiarów mebli. By móc wstawić regał lub szafę musisz pamiętać i tym, że nie wystarczy mebel wstawić – trzeba jeszcze móc z niego korzystać. Szerokość regałów to najczęściej 40 lub 60 cm. Dolicz do tego wymiaru 15 cm i tę odległość odmierz od ściany, przy której ma stanąć regał. W tym punkcie zmierz odległość od podłogi do sufitu – jeśli wynosi 190 cm lub więcej, możesz postawić tu mebel.

Biurko z kolei postaw w takim miejscu, w którym wysokość ścianki kolankowej wynosi 110–120cm, umożliwi to wstawienie biurka o wysokości do 80 cm i postawienie na nim książek, lampy, monitora, czy innych pomocy biurowych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W odległości 15 cm od blatu wysokość pomieszczenia powinna być równa lub przekraczać 190 cm. 

Polecamy: Jak zamontować sufit podwieszany?

Gdy planujesz łazienkę 

By z Twojej łazienki na poddaszu swobodnie mógł skorzystać dorosły powinna być zapewniona wysokość 190 cm w odległości 15 cm od sedesu i min. 130 cm w odległości 20–30 cm od ściany, by móc swobodnie usiąść na sedesie.

By swobodnie korzystać z wanny na poddaszu ścianka kolankowa, przy której znajduje się wanna powinna mieć min. 75–90 cm, a kąt nachylenia dachu powinien się zawierać w przedziale 39–49o.

Czytaj także: Jak zamocować umywalkę na ścianie

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Senat zdecydował w sprawie wakacji kredytowych

Senat przyjął bez poprawek ustawę o wakacjach kredytowych. Nowe przepisy teraz trafią do podpisu prezydenta. Jak szacuje resort finansów z z wakacji kredytowych w tym roku będzie mogło maksymalnie skorzystać 562 tys. kredytobiorców.

Wiśnia ozdobna i jej najpiękniejsze odmiany do ogrodu – którą wybrać?

Wiśnia ozdobna uznawana jest za najpiękniej kwitnące drzewo. Jakie odmiany wiśni ozdobnej są najładniejsze? My polecamy Kanzan, Amanogawa, Royal Burgundy i Shirotae. Którą wybrać? Podpowiadamy.

Ministerstwo Finansów: nie będzie przedłużenia wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 r. pomoc dla kredytobiorców tylko z FWK

Ministerstwo Finansów nie przewiduje przedłużania wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 roku wspieranie kredytobiorców w trudnej sytuacji w całości przejmie Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. Taką informację przekazał w Senacie 17 kwietnia 2024 r. wiceminister finansów Jurand Drop.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz przez dewelopera?

Nie tylko inwestorzy chcą wykańczać mieszkania pod klucz, również kupujący mieszkania na własny użytek coraz częściej korzystają z tej możliwości. Są pakiety podstawowe, jak i projekty indywidualne. Ile trzeba zapłacić? 

REKLAMA

W Łodzi na wyburzenie czekają budynki z niemal 2,3 tys. mieszkań. A jak w innych miastach?

W Polsce w ponadstuletnich kamieniach mieszka więcej niż 2,2 mln rodaków. Czy to bezpieczne? Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania – cena za m2? [PORADNIK]

Wykończenie mieszkania – cena za m2 różni się w zależności od standardu wykończenia mieszkania. Jaka jest cena metra kwadratowego robocizny? Prezentujemy krótki poradnik - wykończenie mieszkania deweloperskiego pod klucz krok po kroku. Sprawdź, od czego zacząć i co robić po kolei.

Wyjeżdżasz na długi weekend? Sprawdź, jak zabezpieczyć puste mieszkanie

W tym roku majówkowy weekend może być naprawdę długi, dlatego więcej Polaków niż przed rokiem planuje w tym czasie wyjazd. To niestety też idealny czas dla złodziei. Rok temu wiosną było średnio 6666 włamań miesięcznie! Jak się zabezpieczyć? 

Ceny materiałów budowlanych - prognozy 2024

Co z cenami materiałów budowlanych w 2024 roku? Ostatnie wyliczenia pokazują, że ceny materiałów budowlanych spadają już kolejny miesiąc z rzędu. Niekoniecznie mamy jednak do czynienia ze stałym trendem. Może być to korekta, spowodowana nadmiernym wywindowaniem cen w ubiegłym roku. Pojawia się również pytanie, jak na to wszystko wpłynie nowy program mieszkaniowy “Mieszkanie na start”, proponowany przez rząd.

REKLAMA

Czy Polacy chętnie kupują nowe mieszkania w tym roku?

Czy Polacy są zainteresowani kupnem nowych mieszkań? Czy decyzja o zakupie przekładana jest do czasu ruszenia nowego rządowego programu? Czy deweloperzy są zadowoleni z wyników sprzedaży i jakich rezultatów spodziewają się w 2024 roku?

Nowelizacja dyrektywy budynkowej: jak pilna potrzeba termomodernizacji budynków zmieni rynek usług budowlanych w Polsce

Termomodernizacja budynków stała się właśnie jednym z kluczowych działań mających na celu poprawę efektywności energetycznej budynków. To skutek nowelizacji dyrektywy budynkowej, przyjętej 12 marca 2024 r. przez Parlament Europejski. Zgodnie z nią między innymi od 2030 r. wszystkie nowe budynki muszą być zeroemisyjne, a te już istniejące – zmodernizowane.

REKLAMA