| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Remont > Jak zapewnić przestrzeń na poddaszu?

Jak zapewnić przestrzeń na poddaszu?

Nie od razu podejmujesz decyzję o mieszkalnym poddaszu. Czasem decyzję te odwlekasz w czasie, a kiedy przychodzi dobry moment – zaczyna się walka o każdy centymetr powierzchni na poddaszu.

Zagospodarowanie powierzchni poddasza jest zadaniem o tyle wymagającym, że w czasie postępujących prac miejsca na poddaszu ubywa: trzeba ocieplić strop, położyć podłogę, wyrównać ściany, zakryć miejsca przebiegu instalacji. Poza tym ważną kwestią jest to, czy poddasze ma służyć Tobie i Twojej rodzinie jako miejsce wypoczynku, czy też ma być miejscem do pracy. Masz do wyboru – pozostawić wolną przestrzeń lub podzielić ją na pokoje i łazienki.

Zanim zaczniesz dzielić powierzchnię poddasza na małe klitki spróbuj wyobrazić sobie efekt końcowy – odejmij od widzianej przestrzeni znaczną część. Przecież nie chodzi o to, by pomieszczeń było wiele lecz by były funkcjonalne.

Czasem zamiast dzielenia powierzchni całymi ścianami lepiej jest wykonać pomieszczenia z aneksem – z obszernego pokoju wydziel część do czytania lub relaksu stosując dekorację ścian.

Zastanów się co zrobić z pustą przestrzenią między skosami a podłogą – dostęp do tych zakamarków jest utrudniony, więc pozbądź się złudzenia dużej ilości metrów kwadratowych podłogi.

Miejsca, w których dorosła osoba uderza głową o skos zagospodaruj na schowki lub elementy dekoracyjne.

Szlaki komunikacyjne rozmieść tak, by poruszanie się po nich nie nastręczało trudności.

Kieruj się symetrią dachu i do niej dopasuj wykończenie stropu poddasza – nie osiągniesz dobrego efekty szatkując strop drobnymi w miarę prostymi fragmentami.

Polecamy: Jak ocieplić strych?

Pamiętaj, by płaskim sufitem zamaskować więźby lub efekt zbyt wysokiego pomieszczenia. Jeśli nie masz pomysłu na zagospodarowanie nieużytecznej podłogi na złączeniu ze stropem – oddziel ja pionową ścianką.

Zadbaj o to, by drewniane elementy konstrukcji były estetyczne – w razie niemożności zamaskowania ich staną się ciekawym elementem aranżacji wnętrz.

Rolą okna jest doświetlanie pomieszczenia jak również umożliwienie domownikom kontaktu wzrokowego z zaokiennym otoczeniem. Jeśli możesz montuj zwykłe okna w ścianach i lukarnach. Możesz też wybrać okna kolankowe.

Jeśli montujesz okna dachowe – niech ich dolna krawędź znajduje się na wysokości od 80 do 115 cm. 

Czytaj także: Drobne naprawy instalacji elektrycznej

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Iwona Kowalska-Matis

Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS na Dolnym Śląsku

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »