REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak odnowić tynkiem ścianę?

Eksperci Budujesz - Kupujesz

REKLAMA

Masz dość klasycznych, nudnych ścian? Masz ochotę na niebanalne wykończenie? Weź sprawę w swoje ręce! Wystarczy tynk, zamiast narzędzi – przedmioty codziennego użytku i trochę fantazji. Do dzieła!

Podłoże

REKLAMA

Przygotowanie podłoża jest bardzo ważną kwestią, ponieważ od tego zależy to, jak tynk będzie się utrzymywać. Nie może być na nim żadnych szczelin, brudu i tłuszczu, ani resztek starej farby. Jeśli się pojawiają, należy ścianę wyczyścić, występujące ubytki uzupełnić, a powierzchnię wyrównać masą szpachlową.

Tynkowanie

Ścianę, która została wykończona płytami gipsowo-kartonowymi musisz pokryć akrylowym podkładem gruntującym o takim samym zabarwieniu jak górna warstwa tynku. Kiedy podkład wyschnie (trzeba czekać ok. 4 godziny), możesz spokojnie tynkować.
Masę tynkarską należy wymieszać za pomocą wiertarki z mieszadłem. Nakłada się ją małymi ilościami, za pomocą pacy. Po odczekaniu ok. 12-24 godzin, możesz przystąpić do nakładania drugiej, tym razem większej, warstwy tynku.
Tynk nie wysycha od razu, więc można poświęcić trochę czasu, aby nadać tynkowi ciekawą fakturę. Można do tego użyć tej samej pacy co wcześniej. Tynk będzie suchy po ok. dobie.

Faktura

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Narzędzia, którymi się posłużysz, zadecydują, o tym, jaka faktura zostanie nadana tynkowi. Co zabawne, do tego celu możesz użyć niemal wszystkiego, przykładowo gąbki. Po prostu uwolnij swoją fantazję, to Ty decydujesz jaka zostanie nadana faktura. Możesz poczuć się przez moment jak dziecko, tworzące coś z niczego.

Jeżeli nie chcesz wymyślać własnych kształtów, możesz zastosować kilka sprawdzonych sposobów:

• szpachelką „wybierać” w jednym, a nakładać w innym miejscu – dzięki temu powstaną ciekawe nierówności i wybrzuszenia;
• stalowa paca (do nakładania masy tynkarskiej) poprzez dociskanie nada ciekawą fakturę „kłaczków”;
• manewry zwykłym kawałkiem folii nadadzą efekt pomiętego materiału.

Polecamy: Jak działa odkurzacz centralny

Gotowy szablon

Z gotowych rozwiązań możesz skorzystać niemal na każdym kroku w codziennym życiu. Nie może ich zatem zabraknąć także w kwestii tynku dekoracyjnego. Dzięki specjalnym wzorom możesz wykreować różnego rodzaju faktury.

Rolę przykładu niech sprawuje szablon imitujący mur z cegieł. Bez względu na wybrany typ szablonu, czynności za każdym razem będą wyglądać jednakowo:
1. Na ścianę połóż podkład w kolorze takim, jakim chcesz, aby była widoczna część szablonu.
2. Po wyschnięciu podkładu naklej wybrany szablon i dociśnij go, aby dokładnie przylegał.
3. Nałóż masę tynkarską.
4. Po wyschnięciu tynku (około 24 godziny) powoli odklej (!) szablon.

Czytaj także: Jak zaplanować oświetlenie w kuchni

Liczne sposoby ozdabiania ścian dają pole do popisu. Bez względu na to, czy wybierzesz technikę malarską, czy dekoracyjne tynkowanie ścian, efekt końcowy może Cię zadziwić. Pozytywnie oczywiście. Pomimo całej palety możliwości, takie zdobienie ścian wciąż nie jest popularne. Jaki jest tego powód? Być może większość osób nie zdaje sobie sprawy, że ich wykonanie nie musi być równoznaczne z wielkimi kosztami czy wzywaniem fachowca. Wystarczy puścić wodze fantazji, a okaże się, że nawet zwykłą butelką stworzymy coś oryginalnego i pięknego.

Zobacz stronę eksperta Portal Budowlany www.budujesz-kupujesz.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Nieruchomości
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Mieszkanie czy dom 2024 - co wybrać?

    Mieszkanie czy dom za miastem - co wybrać w 2024 roku? Co wybierają Polacy? Jakie są plusy mieszkania i jakie domu?

    Odmrożenie cen prądu: 60% podwyżki opłat w spółdzielniach mieszkaniowych? Za co?

    Ostrzegają przedstawiciele innych spółdzielni mieszkaniowych, z którymi rozmawiali dziennikarze "Rzeczpospolitej".

    Dyrektywa budynkowa - kto i ile zapłaci za jej wdrożenie. Ekspert: wzrosną czynsze i ceny mieszkań (o kilkaset zł na 1 m2) ale tańsza będzie eksploatacja

    Unia Europejska podejmuje kolejne kroki w kierunku promowania zrównoważonego rozwoju, efektywności energetycznej i ochrony środowiska. Jednym z kluczowych aktów prawnych w tej dziedzinie jest dyrektywa budynkowa, która stawia sobie za cel zmniejszenie zużycia energii w sektorze budownictwa poprzez wprowadzenie szeregu środków i wymogów. Dostosowanie się do wymogów dyrektywy budowlanej będzie kosztowne (zwłaszcza termomodernizacja istniejących budynków). Te koszty będą musiały ponieść spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe, a także indywidualni właściciele budynków. Skutkować to będzie wzrostami cen nieruchomości i stawek czynszów ale można się spodziewać także zmniejszenia kosztów utrzymanie nieruchomości, szczególnie w zakresie energii grzewczej i elektrycznej - prognozuje Maciej Zięba, Dyrektor Operacyjny homfi.

    Przegląd kominiarski i czyszczenie komina – jak często, ile kosztuje w 2024 roku, jakie kary? Czego wymagają przepisy. Jak sprawdzić uprawnienia kominiarza?

    Wszystko co trzeba wiedzieć o przeglądzie kominiarskim. Jak często trzeba wykonywać? Jak sprawdzić uprawnienia kominiarza? W jakiej formie powinien być sporządzony protokół? Ile to kosztuje? Jakie kary grożą za brak przeglądu? Dlaczego się opłaca to robić z uwagi na ubezpieczenie? Co jeszcze oprócz przeglądu i czyszczenia komina może wykonać kominiarz? Odpowiadamy na wszystkie te pytania.

    REKLAMA

    Własne mieszkanie bez kredytu hipotecznego - to możliwe i dziś. Czy mieszkania lokatorskie wrócą do łask? Jakie opłaty miesięczne ponosi lokator?

    Czy w Polsce można stać się posiadaczem własnego mieszkania bez zaciągania drogiego kredytu hipotecznego? Nasze społeczeństwo od dawna zmaga się z kryzysem mieszkaniowym, a coraz większa liczba osób nie ma możliwości kupienia własnego lokum. W związku z tym istnieje ogromna potrzeba inwestowania w alternatywne rozwiązania problemu mieszkaniowego. Najkorzystniejszym z nich są mieszkania lokatorskie - idea znana od pokoleń, przeżywająca obecnie renesans. Mieszkania w nowej formule są już dostępne w lokalizacjach takich jak Gdańsk, Wrocław, Zabłudów pod Białymstokiem, Tychy czy Leszno. Kwestią czasu jest, by w całej Polsce powstały kolejne wybudowane w ten sposób inwestycje.

    Reforma planowania. Czy działkowcy mogą czuć się zagrożeni?

    Temat reformy planowania przestrzennego ostatnio stał się mniej nośny, co nie zmienia faktu, że ubiegłoroczna decyzja rządu o zmianach prawnych będzie miała duże konsekwencje. Niedawno pojawiły się informacje, że pierwotny termin opracowania planów ogólnych (koniec 2025 r.) zostanie wydłużony co najwyżej o kilka miesięcy. Ze wspomnianymi planami ogólnymi wiążą się obawy działkowców dotyczące ewentualnej likwidacji ROD. Eksperci RynekPierwotny.pl sprawdzają, czy takie obawy mogą być uzasadnione. Warto w tym kontekście pamiętać, że ustawa o ROD zapewnia szczególne rozwiązania w razie likwidacji ogrodów działkowych. Chodzi m.in. o obowiązek zapewnienia działkowcom nieruchomości zamiennej. 

    Jak rozpoznać pellet dobrej jakości? Jak sprawdzić samemu?

    Jakość pelletu jest kluczowym czynnikiem decydującym o jego efektywności i bezpieczeństwie użytkowania. Niezależnie od tego, czy wykorzystujemy go do ogrzewania domu, czy jako surowiec w przemyśle, istnieją cechy, na które warto zwrócić uwagę, aby mieć pewność, że wybieramy produkt najwyższej jakości.

    Cena, lokalizacja, rozkład pomieszczeń? Co jest dziś najważniejsze przy wyborze mieszkania?

    Co jest obecnie najważniejsze dla osób kupujących mieszkania? Na co najbardziej zwracają uwagę nabywcy? Co oferują deweloperzy?

    REKLAMA

    Ile kosztują mieszkania w mieście, a ile pod miastem? W niektórych przypadkach różnica jest ogromna!

    Ceny nowych mieszkań w największych metropoliach dla wielu osób są nieosiągalne. Tańsze mieszkania można znaleźć w lokalizacjach podmiejskich. Portal RynekPierwotny.pl prześwietlił pod tym kątem ofertę deweloperów działających w okolicach 10 metropolii. 

    Domy za niecałe 5 zł? W tym miasteczku są, ale się nie sprzedają...

    Podczas, gdy w całych Włoszech pustoszejące gminy zyskały nowych mieszkańców dzięki sprzedaży domów za 1 euro, w malowniczym miasteczku Patrica koło Frosinone w regionie Lacjum udało się sprzedać tylko dwa domy. Dlaczego?

    REKLAMA