reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Remont > Drobne naprawy instalacji elektrycznej

Drobne naprawy instalacji elektrycznej

Przeciążenie i zwarcie to najczęstsze usterki domowej instalacji elektrycznej. W ich wyniku następuje przerwa w dostawie prądu, która chroni sieć przed zapaleniem się, a dom przed pożarem.

Bezpieczniki to ważne elementy domowej instalacji elektrycznej, których zadaniem jest ochrona przed skutkami zwarcia czy przeciążenia obwodu. Każdy obwód elektryczny projektowany jest z myślą o prognozowanym obciążeniu obwodów.

Zatem jeśli dochodzi do przeciążenia, oznacza to, że albo instalacja była źle zaprojektowana, albo użyłeś zbyt wielu urządzeń podpiętych do jednego obwodu.

Zanim przystąpisz do usuwania usterki upewnij się, że wykręciłeś odpowiedni bezpiecznik przypisany do tego obwodu. Skąd będziesz wiedział, że wybrałeś dobry bezpiecznik?

W przypadku bezpieczników topikowych zauważysz stopiony/przepalony drucik bezpiecznika, na obwodzie którego nastąpiło przeciążenia. Jeśli w Twoim domu znajduje się nowoczesna tablica rozdzielcza – sprawdź, który bezpiecznik jest w pozycji „wyłączony”.

Wyłącz wszystkie urządzenia podpięte do tego obwodu. Teraz ustaw bezpiecznik automatyczny w pozycji „włączony”, a na miejsc spalonego bezpiecznika wkręć nowy bezpiecznik topikowy o takim samym amperażu. Teraz sprawdź jak poważna jest usterka w Twoim domu. 

Polecamy: Naprawa uszkodzonego dzwonka

Włączaj kolejno wszystkie urządzenia, które były włączone, kiedy doszło do przeciążenia obwodu. W en sposób sprawdzisz jaką moc ma obwód. Jeśli już przy podłączeniu pierwszego urządzenia dojdzie do wyłączenia prądu – wezwij elektryka.

Jeśli nie wiesz, który bezpiecznik odpowiada za który obwód – wyłącz światło w całym domu za pomocą głównego wyłącznika prądu.

W przypadku zwarcia powinieneś zaobserwować ślady uszkodzenia i przepalenia na kablach i wtyczkach. Samodzielnie możesz zlokalizować urządzenie, które wywołało zwarcie. Odłącz je i wymień bezpiecznik. Urządzenie należy skontrolować, po czym podejmij decyzję czy oddać je do naprawy czy wymienić. 

Czytaj także: Czy można zastąpić elektryka

Jeśli zwarcia będą częstymi epizodami – powinieneś wezwać elektryka.

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne
Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja44.25 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Odszkodowania Campter

Campter Odszkodowania uzyskuje odszkodowania dla osób poszkodowanych w wypadkach oraz na skutek zdarzeń losowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama