| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wnętrza > Projektowanie wnętrz > Style > Czy znasz sposoby manipulowania przestrzenią?

Czy znasz sposoby manipulowania przestrzenią?

Żaden dom nie jest idealny, więc nie zdziw się, gdy nagle odkryjesz w swoim jakiś kącik, którego w żaden sposób nie da się wykorzystać, a może jednak są jakieś sposoby manipulowania przestrzenią. Czy wiesz jakie są sposoby manipulowania przestrzenią?

Iluzje optyczne

Prawie w każdym domu są miejsca, które wydają się nieprzyjemnie małe lub przeciwnie — tak przestronne, że czujesz się w nich odosobniony. Zazwyczaj pierwszym rozwiązaniem, które nasuwa się w takiej sytuacji, jest zburzenie jakiejś ściany lub zainstalowanie sufitu podwieszanego. W niektórych przypadkach właśnie takie działania okażą się najbardziej skuteczne, ale zarazem droższe i wymagające większego nakładu pracy niż ewentualne kształtowanie przestrzeni za pomocą koloru, odcienia czy wzoru. 

Zobacz także: Wykorzystanie optycznych właściwości koloru

Sposób, w jaki nasze oczy postrzegają kolory i odcienie, pozwala tworzyć iluzje optyczne, które pozornie zmieniają rozmiary pomieszczeń. Ciepłe barwy wizualnie przybliżają pokrytą nimi powierzchnię do obserwatora, natomiast barwy zimne — oddalają. Dlatego też pokój ze ścianami pomalowanymi na brązowo, czerwono czy też, na przykład, na pomarańczowo będzie wydawał się mniejszy niż ten sam pokój ze ścianami pokrytymi farbą w jednym z zimnych kolorów, takich jak błękit czy zieleń.

Różne odcienie poszczególnych barw mogą modyfikować lub wzmacniać opisane złudzenia. Ciemne odcienie — nawet zimnych barw — będą przybliżać, a odcienie jasne wizualnie oddalą pokrytą nimi powierzchnię.

Jak to zrobić?

Opisane właściwości barw i odcieni mogą oprócz rozmiaru zmieniać również proporcje wnętrz. Można na przykład wizualnie manipulować wysokością sufitu. Jeśli pomalujemy go farbą w ciemniejszym odcieniu niż pozostałe ściany, będzie się wydawało, że znajduje się niżej niż w rzeczywistości. Jeżeli do tego podłoga również będzie miała ciemny kolor, wówczas pokój będzie sprawiał wrażenie spłaszczonego.

Długi i wąski korytarz będzie się wydawał mniej klaustrofobiczny, jeśli pomalujemy jego ściany na jasny, zimny kolor — który oprócz tego, że wizualnie powiększy przestrzeń korytarza, to jeszcze będzie odbijał wpadające do niego światło. 

Zobacz także: Jak wykorzystać przestrzeń w małym mieszkaniu?

Zastosowanie linii może również znacznie zmienić postrzeganie przestrzeni we wnętrzu. Pionowe linie na tapecie czy okładzina drewniana o układzie wertykalnym pozwolą zrównoważyć wrażenie niskiego sufitu.

Żaluzje poziome optycznie poszerzą okna, a drewniane podłogi składające się z podłużnych desek będą się wydawały rozciągać w kierunku, w którym będą ułożone.

Każdy duży wzór przyciąga wzrok i — w taki sam sposób jak ciepłe i ciemne barwy — pozornie przybliża powierzchnię, którą zdobi. Drobny wzór z kolei sprawia wrażenie, jakby przynależał do większej całości i tym samym nie powoduje wizualnego przybliżenia. 

Artykuł jest fragmentem książki: Dekorowanie wnętrz. Seriaporad.pl, Albert Jackson, David Day, wyd. Helion

Czytaj także

Data publikacji:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Czy wiesz jakie są sposoby manipulowania przestrzenią? Fot. Art&Design Studio Projektowe Kinga Śliwa www.kingasliwa.pl
Czy wiesz jakie są sposoby manipulowania przestrzenią? Fot. Art&Design Studio Projektowe Kinga Śliwa www.kingasliwa.pl

Potrącenia z wynagrodzeń i zasiłków Praktyczne wskazówki59.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Deloitte

Audyt, konsulting, zarządzanie ryzykiem, doradztwo finansowe i podatkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »