reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wnętrza > Projektowanie wnętrz > Słownik > Woda królewska

Woda królewska

Woda królewska – łac. aqua regia, już sama nazwa jest dość ciekawa. Pochodzi od właściwości tej substancji – jest ona bowiem w stanie rozpuścić nawet kruszec tak charakterystyczny dla władzy królewskiej – złoto.

Co się kryje pod tajemniczą nazwą

Woda królewska jest mieszaniną stężonych kwasów: azotowego (V) oraz solnego w stosunku 3:1. Reakcji nie powinno się przeprowadzać w warunkach domowych. Jest to środek silnie żrący, podczas używania wody królewskiej powinno się zachować największą ostrożność, gdyż środek może wywołać nawet pożar.
Aqua regia została wynaleziona w IX wieku przez arabsko-jemeńskiego alchemika i uzyskała szerokie zastosowanie w chemii. Wykorzystuje ją się do roztwarzania złota, jak również do czyszczenia naczyń w laboratorium z osadów organicznych lub metalicznych.
Wysławione przez samą nazwę substancji oddziaływanie na złoto wykorzystywane bywa często do odzyskiwania tego surowca z różnych przedmiotów codziennego użytku. Niestety, najczęściej jest to zupełnie nieopłacalne.

Przeczytaj też: Wszystko o złocie

Środki ostrożności i możliwość zakupu

Osoba prywatna napotka wiele trudności w nabyciu wody królewskiej, nie jest to jednak niemożliwe. Nie uda nam się zakupić gotowej substancji – dostępne są jedynie kwasy potrzebne do jej wytworzenia. Najszersze oferty proponują sklepy z odczynnikami chemicznymi i przyrządami laboratoryjnymi, które mają także strony internetowe i prowadzą sprzedaż online. Kwas azotowy (V) kosztuje ok. 85 zł, kwas solny można dostać w cenie od 50 do 100 zł za litr. Koszt jest uzależniony od rodzaju roztworu.
Na zagranicznych stronach internetowych można kupić gotowy zestaw do przygotowania 0,5l mieszaniny za około 65 dolarów.

Ważne jest, żeby pod żadnym pozorem nie próbować przechowywać wody królewskiej. Powinnyśmy przygotowywać tyle mieszaniny, ile w danej chwili potrzeba. W zakręconej butelce aqua regia może wybuchnąć, ponieważ jako środek silnie utleniający, zwiększa ciśnienie.

Zobacz też: Czyszczenie złota

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Accace Polska

Accace to zespół doświadczonych ekspertów oferujących kompleksową obsługę prawną, profesjonalne usługi doradztwa podatkowego, doradztwa transakcyjnego oraz nowoczesny outsourcing księgowości, kadr i płac.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama