| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wnętrza > Projektowanie wnętrz > Oświetlenie > Jak oświetlić małe mieszkanie?

Jak oświetlić małe mieszkanie?

Oświetlenie ma znaczący wpływ na kształtowanie przestrzeni wnętrza małego mieszkania. Za pomocą oświetlenia możemy sprawić, by w małym mieszkaniu pokój wydawał się większy, wyższy.

Odpowiednia lokalizacja punktów świetlnych wydobywa określone przedmioty i nadaje im szczególny wyraz w przestrzeni mieszkania. Przy pomocy oświetlenia możemy korygować optycznie wnętrze. Światło skierowane na sufit pozornie powiększa wnętrze wywołując wrażenie wysokości, skierowane na dół daje efekt zaciemnienia i wrażenie obniżenia.

Jeszcze więcej źródeł światła

Współczesne wnętrza wyposażone są w wiele źródeł światła, które dostosowane są do wykonywanych określonych czynności. Zastosowanie równocześnie wielu punktów świetlnych zawsze sprawia wrażenie przestronności.

Operowanie światłem jest sztuką, która buduje architekturę wnętrza. Wymaga smaku i wyczucia. Obok cech funkcjonalnych jest elementem dekoracji. Znacznie wzbogaca przestrzeń mieszkalną, kreując nastrój i plastyczny wizerunek wnętrza, bez którego coraz trudniej nam się obejść.

Zobacz także: Światło - zabawa z formą wnętrza

Jakie zasłony i rolety wybrać?

W małym mieszkaniu powinniśmy także zwrócić uwagę na dekorację okien.

Ciężkie drapowane zasłony nie nadają się do małych przestrzeni. Aby zapewnić sobie komfort użytkowania mieszkania dobrze zastosować lekkie półprzezroczyste ekrany wykonane z organtyny lub innego materiału o podobnych właściwościach. Do całkowitego zasłonięcia okna stosujemy wtedy rolety lub żaluzje.

Osoby, które chcą widzieć widok za oknem mogą zdecydować się na rolety rzymskie, którymi w łatwy sposób można oddzielić od ulicy wieczorem przestrzeń mieszkania. Podciągnięte do góry na półprzezroczystych sznurkach, w ciągu dnia pozostają niewidocznym elementem wnętrza. 

Zobacz także: Natura koloru - światło i faktura

Obecnie produkowane okna, parapety i ulokowany pod nimi grzejniki posiadają często estetyczne formy, zastosowanie w oknie tylko żaluzji drewnianych w kolorze naturalnego drewna to rozwiązanie wizualnie odpowiednie, zapewniające zasłonięcie okna bez przegadanych obszernych zasłon.

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Oświetlenie ma znaczący wpływ na kształtowanie przestrzeni wnętrza małego mieszkania. Za pomocą oświetlenia możemy sprawić, by w małym mieszkaniu pokój wydawał się większy, wyższy. Fot. ARTDESIGN
Oświetlenie ma znaczący wpływ na kształtowanie przestrzeni wnętrza małego mieszkania. Za pomocą oświetlenia możemy sprawić, by w małym mieszkaniu pokój wydawał się większy, wyższy. Fot. ARTDESIGN

Samochód w firmie59.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Ewelina Krzysztofik

Dyrektor zarządzający 2Sisters PR

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »