REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Łazienka: Styl skandynawski

REKLAMA

Styl skandynawski to popularny i ponadczasowy styl wnętrzarski. Styl skandynawski we wnętrzach zachwyci przede wszystkim zwolenników minimalizmu i dyskretnej elegancji. W przypadku aranżacji łazienki w stylu skandynawskim - to przede wszystkim jasne kolory np. biały i naturalne materiały - jak drewno.

REKLAMA

Styl skandynawski narodził się w odpowiedzi na wymagające warunki, w jakich przyszło żyć mieszkańcom północnej Europy. Przestronne wnętrza utrzymane w jasnej kolorystyce latem przepełniają się promieniami słonecznymi, zimą zaś rekompensują ograniczony dostęp do naturalnego światła. Wpisane w tutejszą kulturę oszczędność i zamiłowanie do przyrody przełożyły się na prostotę aranżacji i dobór naturalnych materiałów. Z uwagi na jednoczesny rozwój nurtu skandynawskiego w kilku państwach, zauważalne są pewne różnice cechujące poszczególne rejony. Charakterystyczne dla Duńczyków i Norwegów jest wykorzystywanie bieli zarówno w łazienkowym wyposażeniu, jak i wykończeniach. W Finlandii elegancja wystroju podkreślana jest czarnymi akcentami. Wspólne jest natomiast zamiłowanie do prostych i czystych form. Co równie ważne, skandynawski minimalizm nadaje tego typu wnętrzom uniwersalnego i ponadczasowego charakteru. Jak wykorzystać te inspiracje w naszych polskich łazienkach?

Styl skandynawski w łazience - funkcjonalność

REKLAMA

Choć we wnętrzach urządzonych w stylu skandynawskim najbardziej zauważalna jest oszczędna estetyka, to główną rolę odgrywają funkcjonalność wyposażenia i ergonomia pomieszczenia. Zbędne elementy ograniczane są do minimum. Utrzymaniu porządku doskonale służą pojemne meble z szufladami lub zamykane szafki w formie wysokich słupków. Walory użytkowe mają ogromne znaczenie także w  doborze sanitariatów.

Projektując nowoczesną ceramikę łazienkową, dużą wagę przywiązuje się do kwestii bezpieczeństwa i zachowania wysokiego poziomu higieny. Wśród wprowadzanych rozwiązań popularne są na przykład deski ze specjalną powłoką antybakteryjną tłumaczy Aneta Dziedzina, ekspert Grupy Armatura.

W produkcji wyposażenia wykorzystywane są również wysoce trwałe materiały odporne na uszkodzenia mechaniczne oraz negatywne działanie wody i detergentów dodaje ekspert.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Najwyższa funkcjonalność to również priorytet w przypadku armatury łazienkowej. W skandynawskich wnętrzach sprawdzą się minimalistyczne deszczownie, które umożliwiają regulację ustawień zgodnie z indywidualnymi preferencjami użytkowników. Gdy wśród domowników znajdują się dzieci, warto zastanowić się nad zakupem baterii termostatycznych, które eliminują ryzyko poparzenia i ograniczają ilość zużytej wody.

Styl skandynawski w łazience - naturalne materiały

Zamiłowanie do przyrody objawia się we wzornictwie użytkowym, sztuce, architekturze, a także nawykach i stylu życia Skandynawów. W łazienkowych wnętrzach inspiracje te widoczne są przede wszystkim na poziomie doboru materiałów. Jasne drewno, jak brzoza lub jesion, stanowi nieodzowny element wystroju. Surowiec ten wykorzystywany jest przede wszystkim w przypadku mebli i wykończenia podłogi. Aby zyskać gwarancję trwałości wyposażenia, kluczową kwestią jest zabezpieczenie powierzchni przed negatywnym działaniem wilgoci czy detergentów.

Zobacz także: Aranżacje IKEA: Wnętrza w skandynawskim stylu

REKLAMA

W przypadku mebli łazienkowych, wysoką odpornością na szkodliwe czynniki charakteryzują się modele wykonane z płyty MDF, produkowanej z przetworzonego drewna. Jest ona niepodatna na odkształcenia i absorbcję, a dzięki dodatkowemu zabezpieczeniu w postaci powłoki poliuretanowej – także na uszkodzenia mechaniczne tłumaczy Aneta Dziedzina, ekspert Grupy Armatura.

Przy zakupie konkretnego mebla, sprawdźmy czy jego krawędzie są chronione przed uszkodzeniami. Materiałem chętnie stosowanym do wykończenia obrzeży jest termoplastyczne tworzywo ABSdodaje ekspert. Decydując się na pokrycie drewnem podłogi, warto zwrócić uwagę na egzotyczne gatunki, takie jak teczyna i cedr. Dzięki zawartości olejków i żywic cechują się one trwałością, a także wyjątkową twardością.

Zobacz także: Skandynawski design: GALERIA

Styl skandynawski w łazience - prostota i minimalizm

Minimalizm łazienek urządzonych w stylu skandynawskim determinuje wybór wyposażenia o prostych, czystych liniach. Chętnie stosowane są więc oszczędne w formie umywalki inspirowane geometrią lub wpuszczane w blat modele, tworzące z meblem jedną płaszczyznę. Wśród armatury królują warianty pozbawione ornamentów i ozdobnych uchwytów. W takich wnętrzach dobrze sprawdzają się baterie, których prosta wylewka osadzona jest na geometrycznym korpusie. O ich eleganckim charakterze decydują zwykle chromowane wykończenia. Również meble łazienkowe, przeznaczone do skandynawskich wnętrz projektowane są w formie prostych brył. Z estetyką wnętrza zharmonizują się modele segmentowe, np. prostokątne szafki podumywalkowe czy wysokie słupki, wyposażone w delikatne uchwyty.

Zobacz także: Poduszki dekoracyjne - skandynawskie inspiracje

Styl skandynawski w łazience - jasne kolory

Dominującym kolorem skandynawskich wnętrz jest biel. Wybór ten podyktowany jest przede wszystkim chęcią zachowania przestronności i lekkości wnętrza. Barwa ta doskonale odbija światło, a w połączeniu z naturalnym drewnem nadaje łazience ciepłego, przyjaznego charakteru. Chcąc przełamać biel innymi akcentami, warto zainspirować się fińskim zwyczajem stosowania czerni lub paletą eleganckich szarości. Taka kolorystyka dobrze sprawdza się w przypadku dodatków takich jak rolety czy oryginalna grafika ścienna.

Zobacz także: Styl skandynawski: motyw jelenia we wnętrzu

Autor: Grupa Armatura

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dzicy lokatorzy w Polsce idą śladem hiszpańskich ocupas. Jest obywatelski projekt ustawy, który ma ich powstrzymać

Osoba, która porusza się bez zgody właściciela jego samochodem traktowana jest przez prawo jako złodziej. Jeśli zajmie cudze mieszkanie, ma więcej praw od właściciela, bo ten musi nawet płacić czynsz wspólnocie mieszkaniowej. To tak jakby prawo zakazywało właścicielowi tego kradzionego auta jeszcze fundować złodziejowi paliwo.

Czy ceny mieszkań nadal będą rosły?

Minister Rozwoju i Technologii, Krzysztof Hetman, ocenił w Radiu Zet, że deweloperzy zwiększyli podaż mieszkań, przewidując wprowadzenie programu "Mieszkanie na start" oraz programu wsparcia rozwoju budownictwa społecznego.

Wiosenne wyzwania finansowe Polaków. Remont domu na czele listy

Według najnowszego badania przeprowadzonego przez Santander Consumer Bank "Polaków Portfel Własny: wiosenne wyzwania 2024", aż 38% respondentów wskazało, że największym wydatkiem, jaki planują ponieść wiosną, jest remont domu. Co więcej, 58% badanych planuje sfinansować swoje projekty z bieżących dochodów.

Kredyty hipoteczne z WIBOR-em. Abuzywne formuły zmiany oprocentowania niezgodne z unijnym rozporządzeniem BMR

Wraz z wejściem rozporządzenia BMR umowy kredytowa zawierające niedozwolone zapisy powinny zostać aneksowane i dostosowane do nowego porządku prawnego. Brak dostosowania umowy może skutkować tym, że umowa zawarta wiele lat temu może okazać się nieważna.

REKLAMA

Nowe mieszkania w starej przestrzeni - rewitalizacja centrów miast

Centra wielkich miast są atrakcyjnymi miejscami nie tylko do pracy, ale też do mieszkania. Swobodny dostęp do miejskiej infrastruktury zapewnia tam wygodne funkcjonowanie na co dzień. Niestety, gęsta zabudowa – typowa dla centrum – ogranicza możliwość budowania nowych lokali, zarówno komercyjnych, jak i mieszkalnych. Zdaniem architektów i urbanistów skutecznym rozwiązaniem tego problemu są rewitalizacje zabytkowych kamienic i nadbudowy. Wciąż jednak można odnieść wrażenie, że potencjał istniejących budynków pozostaje niewykorzystany.

Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie

- Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.
Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

Dom za 1 euro. Jakie są warunki?

Władze miasteczka Saint-Amand-Montrond, położonego w centralnej Francji, podjęły niecodzienną inicjatywę. Wystawiły na sprzedaż dom za symboliczną kwotę 1 euro. Jest jednak pewien warunek - nabywca musi zobowiązać się do zamieszkania w nim na co najmniej 10 lat.

Nowe wsparcie dla kredytobiorców. Wiadomo, kiedy kredyt #naStart wejdzie w życie

Ministerstwo Rozwoju i Technologii ogłosiło, że nowe przepisy dotyczące wsparcia przy zakupie pierwszego mieszkania wejdą w życie w drugiej połowie 2024 roku. Projekt ustawy wprowadzającej kredyt "#naStart" jest obecnie konsultowany.

REKLAMA

Frankowicze czekają na uchwałę Sądu Najwyższego. Czy 25 kwietnia 2024 r. Izba Cywilna SN wyjaśni wreszcie 6 kluczowych zagadnień prawnych?

W dniu 25 kwietnia 2024 roku poznamy kolejny rozdział wieloletniej już sagi związanej z wydaniem tzw. uchwały frankowej przez Sąd Najwyższy w pełnym składzie Izby Cywilnej. Na ten dzień zostało wyznaczone posiedzenie Sądu Najwyższego, który ponownie ma zająć się zagadnieniami prawnymi dot. spraw frankowych, które zostały przedstawione przez Pierwszą Prezes. Czy jednak ta uchwała ma szanse zostać wydana i czy rzeczywiście – po wielu wyrokach TSUE w polskich sprawach frankowych – jest jeszcze potrzebna? Czy jeżeli zostanie wydana, to ułatwi rozstrzyganie pozwów Frankowiczów czy tylko skomplikuje te procesy? 

W jaki sposób deweloperzy mieszkaniowi korzystają z sztucznej inteligencji

Sztuczna inteligencja jako wsparcie dla deweloperów? Jak najbardziej. W jaki sposób już ją wykorzystują i jak planują wykorzystywać AI w przyszłości? 

REKLAMA