reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wnętrza > Projektowanie wnętrz > Jak naprawić cieknącą toaletę? Poradnik

Jak naprawić cieknącą toaletę? Poradnik

Niesprawna toaleta (wc) to dość uciążliwy problem. Jak naprawić wc? Co zrobić, kiedy cieknie ze spłuczki, zbiornik stale się napełnia lub awaria toalety spowodowała zalanie naszego mieszkania? Pewnym sytuacjom można zapobiec, wystarczy wiedzieć, jakie kroki należy podjąć, aby zapobiec danej awarii.

W zależności od przyczyny wycieku, usterka może wiązać się z różnymi konsekwencjami. I tak - awaria w spłuczce powoduje ciągły przepływ i napełnianie zbiornika, a w efekcie – znaczne straty wody i wysokie opłaty za jej pobór. Wyciek bezpośrednio z podłączenia do kanalizacji może skutkować pojawieniem się na kafelkach nieestetycznego osadu oraz zmniejszeniem poziomu bezpieczeństwa - śliska posadzka to jeden z najczęstszych czynników wypadków w przestrzeni łazienkowej. Wysoki poziom wilgotności wpływa również na rozwój siedlisk bakterii i groźnych drobnoustrojów. Kwestii awarii toalety nie powinniśmy więc bagatelizować. Gdzie szukać jej przyczyn i jak poradzić sobie z samodzielną naprawą?

Zobacz też: Montaż baterii łazienkowej – krok po kroku

Awaria: uszkodzenie pływaka

W prawidłowej pracy mechanizmu sterującego dopływem wody do spłuczki, kluczowy jest nieuszkodzony pływak. Wypornościowy element unosi się na powierzchni wody i zależnie od jej poziomu oddziałuje poprzez ramię na śrubę regulującą uzupełnianie spłuczki. Aby sprawdzić stan techniczny części, należy zdjąć górną pokrywę zbiornika. Usterka może objawiać się przesunięciem elementu na dźwigni lub jego zanurzaniem. Jeśli zauważymy pierwszy symptom, metodą prób i błędów powinniśmy wyregulować ustawienie pływaka. W drugiej sytuacji konieczna będzie wymiana starego modelu na nowy. Przeprowadzenie tego procesu jest jednak proste i nisko kosztowe.
Naprawę rozpoczynamy od opróżnienia zbiornika spłukującego poprzez spuszczenie wody i zakręcenie jej dopływu – tłumaczy Aneta Dziedzina, ekspert Grupy Armatura. – Po odkręceniu śrub mocujących, zdejmujemy uszkodzony element, a następnie montujemy nowy przy pomocy zestawu śrub dołączonych do opakowania. Ostatnim etapem jest ustawienie pływaka w pozycji gwarantującej prawidłową reakcję na zmiany poziomu wody w zbiorniku – dodaje ekspert. Aby zweryfikować ułożenie elementu, odkręcamy dopływ wody i napełniamy zbiornik. Ustawiając pozycję pływaka, należy upewnić się czy umożliwia on zatrzymanie nalewania się wody zanim osiągnie ona poziom, przy którym wypłynie do miski ustępowej.

Zobacz też:  Jak odciąć dopływ wody?

Awaria: uszkodzenie uszczelek lub zaworu spłukującego

Jeśli nie zauważymy nieprawidłowości dokonując oględzin pływaka, przyczyn usterki należy szukać głębiej. Częstym powodem wycieku jest zły stan techniczny innych elementów mechanizmu spłukującego – znajdujących się w zbiorniku uszczelek lub zaworu spłukującego. - Aby zweryfikować ich stan, konieczne jest opróżnienie zbiornika spłukującego i zakręcenie dopływu wody – tłumaczy Aneta Dziedzina, ekspert Grupy Armatura. - Ze względu na stały kontakt z wodą, umiejscowiona na dźwigni uszczelka zaworu dopływowego oraz uszczelka przy otworze odpływowym są narażone na uszkodzenia. Ich wymiana nie przysparza trudności, jeśli tylko stosujemy odpowiednio dopasowane elementy. By wyeliminować ryzyko nietrafionego zakupu, w nowy model najbezpieczniej zaopatrzyć się u producenta miski kompaktowej, okazując stary element – dodaje ekspert. Także w przypadku przycisku spłukującego, proces wymiany nie jest skomplikowany. Uszkodzoną część odkręcamy od korpusu zaworu, a następnie mocujemy nowy egzemplarz. Prawidłowo umiejscowiony, będzie podnosił się do góry przy napełnianiu zbiornika wodą.

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR
Dokumentacja kadrowa. Zasady prowadzenia i przechowywania79.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Sławomir Janiak

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama