| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wnętrza > Projektowanie wnętrz > Maszyny do pisania. Wszystko co warto o nich wiedzieć

Maszyny do pisania. Wszystko co warto o nich wiedzieć

Maszyny do pisania. Pierwsza powstała ok. 1867 roku, choć stało się to całkiem przypadkiem, maszyny do pisania przyjęły się na dłużej. Korzystał z nich m.in. Mark Twain. Choć obecnie nie są zbyt popularne, przy odrobinie wysiłku, mogą być sprawne i używane na co dzień. Jak wyglądała ich historia, jak przywrócić starą maszynę do "życia", jak ją konserwować - na te i inne pytania odpowiada Mariusz Dziurski z firmy OPTIMA.

Maszyny do pisania są różne, mają różne kształty, są większe, mniejsze, w walizkach i bez. Czy maszyny w jakiś znaczący sposób różnią się między sobą np. technologią wykonania lub też sposobem użytkowania?

– Podobnie jak z maszynami do pisania jest z rozwojem technologii komputerów przenośnych. Producenci maszyn do pisania prześcigali się w różnych rozwiązaniach technicznych usprawniających działanie maszyn. Przede wszystkim stawiano na minimalizm i prostotę. Pierwsze modele maszyn były bardzo skomplikowane pod względem budowy i samego systemu działania. Wykorzystywano w nich naturalne materiały takie jak drewno czy skórę naturalną które po czasie zużywały się, a sam zakup nowej maszyny w ówczesnych czasach był sporym wydatkiem. Aby obniżyć koszty i przyspieszyć produkcję nowsze modele maszyn do pisania były znacznie mniejsze, poręczniejsze i bardziej wytrzymałe. Maszyny te całości składały się z elementów metalowych dzięki którym były wyposażane w dodatkowe rozwiązania typu: korektor, kolorowe taśmy czy indeks górny-dolny. Dzięki temu popyt na maszyny i rywalizacja pomiędzy producentami zaowocowała szeroką gamą maszyn do pisania począwszy od przenośnych osobistych maszyn w walizkach  do urządzeń stacjonarnych elektronicznych formatu A3 z pamięcią i wyświetlaczem.

Klawisz back space, a dźwignia cofająca? Wyjątek czy standard?

– Każda maszyna do pisania produkcji niemieckiej, rosyjskiej czy polskiej była w standardzie wyposażona w dźwignię cofania gdyż bez niej nie było by możliwe pisanie ciągłego tekstu, zawijania wierszy czy punktowania. Początkowo dźwignia dosłownie wyglądała jak ,,kawałek drutu’’ wystającego z prawej strony. Następne modele wyposażone były już w ładnie wykonany, a czasem zdobiony metalowy uchwyt. Najnowsze modele elektroniczne posiadały przycisk Back Space wyglądający jak w dzisiejszych klawiaturach komputerowych.

Maszyna do pisania UnderWood to podobno to klasyk wśród maszyn. Czy to prawda?

– Jest faktem iż maszyny firmy UnderWood były produkowane na skale masową już w latach 1915-1933. Jako pierwsze wyposażone były w patent dzięki któremu podczas pisania od razu można było zobaczyć tekst na papierze. Z tego co się orientuje najbardziej rozpowszechniony i najlepiej sprzedawany był model UnderWood Model 5 przeznaczony do prac administracyjnych. Wyprodukowano ich aż 3 miliony egzemplarzy. Zapewne z tego też względu cieszyły się dużą popularnością w Stanach Zjednoczonych i Europie. 

 Czy zakup starej maszyny do pisania można określić mianem „inwestycji”?

– Zakup maszyny do pisania na pewno będzie dobrą inwestycją należy jednak pamiętać o kilku ważnych zasadach. Po pierwsze maszyna musi być w pełni sprawna, nie może nosić śladów nieprofesjonalnych napraw, czy żadnych przeróbek czy uszkodzeń wynikających z bieżących napraw. Drugą rzeczą jest to iż wszystkie części muszą być oryginalne, tylko wtedy maszyna podnosi z czasem swoją wartość. Kolejnym względem jakim musimy się kierować to wyszukujemy modeli maszyn do pisania mechanicznych najlepiej takich rodzynków jak Smith & Bros czy Mercedes, które są topowymi firmami z tradycją. Były bardzo drogie i nie sprzedawane na skale masową. Najlepiej gdy są w komplecie z oryginalną walizką, książką obsługi i zestawem do konserwacji. Tak wybrany model maszyny odpowiednio zakonserwowany i przygotowany będzie procentował nam przez lata i cieszył użytkownika.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Marzena Pilarz-Herzyk

www.mamaprawniczka.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »