REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Wanna tradycyjna – którą wybrać? Żeliwną, stalową, czy akrylową?

Iwona Szadkowska
kobieta, kąpiel, wanna, uroda
kobieta, kąpiel, wanna, uroda
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Na rynku mamy wiele wanien, żeliwne, wanny stalowe i akrylowe. Czym się od siebie różnią? Jak wygląda ich eksploatacja? Którą wannę wybrać zobacz poradnik.

Rodzaje wanien tradycyjnych

Na rynku mamy bardzo duży wybór wanien. Od prostokątnych, narożnych symetrycznych, po narożne asymetryczne. Dzięki temu możemy dopasować wannę do wielkości i kształtu łazienki.

REKLAMA

Wanny prostokątne możemy kupić o szerokości od 70 do 90 cm, długości od 140 do 190 cm i głębokości od 39 do 42 cm. Wanny tego rodzaju mogą pomieścić od ok. 115 do 190 m3 wody. Prostokątny kształt wanny sprawia, że możemy ją bez problemu obudować płytkami.

REKLAMA

Wanny narożne symetryczne mają taką samą długość każdego boku. Która wynosi od ok. 130 do 160 cm. Głębokość tych wanien waha się między około 40 do 60 cm. Wannę narożną symetryczną również możemy obudować płytkami. Istnieje też możliwość dokupienia gotowej obudowy.

Wanny narożne asymetryczne posiadają jeden bok krótszy. Dzięki temu możemy ciekawie zaaranżować wnętrze łazienki. Wymiary tych wanien to od 75 do 105 cm szerokości, od 150 do 170 cm długości i od 35 do 42 cm głębokości.

Zobacz też: Wanna z hydromasażem – planujesz jej zakup? Przeczytaj

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Z czego są wykonane wanny tradycyjne?

Na rynku wciąż możemy zakupić wanny żeliwne – tak popularne w latach 80 – tych. Dzisiaj rzadko je kupujemy, ze względu na cenę i masę. Zaletą wanien żeliwnych jest niewątpliwie to, że dość długo utrzymują ciepło wody. Dostępne są jednak w mało ciekawej gamie kolorystycznej i jednym kształcie – prostokątnym.

Wybierając wanny stalowe możemy wybierać spośród różnych kolorów oraz kształtów. Posiadają one również gotowe otwory do montażu baterii. Niestety woda w wannie stalowej dość szybko stygnie.

Możemy też kupić wanny wykonane z akrylu. Wanny akrylowe są zbudowane z trzech warstw. Pierwsza warstwa jest cienka, druga gruba i porowata a trzecia – wierzchnia – gładka. Dzięki temu woda dość długo zachowuje ciepło. Wanny akrylowe są też dość lekkie.

Zobacz też: Bateria samodzielnie napełniająca wannę

Jakie są najczęstsze uszkodzenia wanien?

Wannom stalowym oraz żeliwnym podczas użytkowania, zdarzają się odpryski emalii. Wanny akrylowe dość łatwo zarysować. Możemy jednak kupić zestaw naprawczy do każdego rodzaju wanny. Do naprawy wanien żeliwnych stosuje się odpowiednie emalie, z pomocą których można szybko naprawić odprysk. Do naprawy wanien akrylowych możemy kupić zestaw zawierający papier ścierny o różnej grubości, pastę polerską, zmywacz i flanelę.

Zobacz też: Jaką wannę wybrać do łazienki?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Senat zdecydował w sprawie wakacji kredytowych

Senat przyjął bez poprawek ustawę o wakacjach kredytowych. Nowe przepisy teraz trafią do podpisu prezydenta. Jak szacuje resort finansów z z wakacji kredytowych w tym roku będzie mogło maksymalnie skorzystać 562 tys. kredytobiorców.

Wiśnia ozdobna i jej najpiękniejsze odmiany do ogrodu – którą wybrać?

Wiśnia ozdobna uznawana jest za najpiękniej kwitnące drzewo. Jakie odmiany wiśni ozdobnej są najładniejsze? My polecamy Kanzan, Amanogawa, Royal Burgundy i Shirotae. Którą wybrać? Podpowiadamy.

Ministerstwo Finansów: nie będzie przedłużenia wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 r. pomoc dla kredytobiorców tylko z FWK

Ministerstwo Finansów nie przewiduje przedłużania wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 roku wspieranie kredytobiorców w trudnej sytuacji w całości przejmie Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. Taką informację przekazał w Senacie 17 kwietnia 2024 r. wiceminister finansów Jurand Drop.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz przez dewelopera?

Nie tylko inwestorzy chcą wykańczać mieszkania pod klucz, również kupujący mieszkania na własny użytek coraz częściej korzystają z tej możliwości. Są pakiety podstawowe, jak i projekty indywidualne. Ile trzeba zapłacić? 

REKLAMA

W Łodzi na wyburzenie czekają budynki z niemal 2,3 tys. mieszkań. A jak w innych miastach?

W Polsce w ponadstuletnich kamieniach mieszka więcej niż 2,2 mln rodaków. Czy to bezpieczne? Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania – cena za m2? [PORADNIK]

Wykończenie mieszkania – cena za m2 różni się w zależności od standardu wykończenia mieszkania. Jaka jest cena metra kwadratowego robocizny? Prezentujemy krótki poradnik - wykończenie mieszkania deweloperskiego pod klucz krok po kroku. Sprawdź, od czego zacząć i co robić po kolei.

Wyjeżdżasz na długi weekend? Sprawdź, jak zabezpieczyć puste mieszkanie

W tym roku majówkowy weekend może być naprawdę długi, dlatego więcej Polaków niż przed rokiem planuje w tym czasie wyjazd. To niestety też idealny czas dla złodziei. Rok temu wiosną było średnio 6666 włamań miesięcznie! Jak się zabezpieczyć? 

Ceny materiałów budowlanych - prognozy 2024

Co z cenami materiałów budowlanych w 2024 roku? Ostatnie wyliczenia pokazują, że ceny materiałów budowlanych spadają już kolejny miesiąc z rzędu. Niekoniecznie mamy jednak do czynienia ze stałym trendem. Może być to korekta, spowodowana nadmiernym wywindowaniem cen w ubiegłym roku. Pojawia się również pytanie, jak na to wszystko wpłynie nowy program mieszkaniowy “Mieszkanie na start”, proponowany przez rząd.

REKLAMA

Czy Polacy chętnie kupują nowe mieszkania w tym roku?

Czy Polacy są zainteresowani kupnem nowych mieszkań? Czy decyzja o zakupie przekładana jest do czasu ruszenia nowego rządowego programu? Czy deweloperzy są zadowoleni z wyników sprzedaży i jakich rezultatów spodziewają się w 2024 roku?

Nowelizacja dyrektywy budynkowej: jak pilna potrzeba termomodernizacji budynków zmieni rynek usług budowlanych w Polsce

Termomodernizacja budynków stała się właśnie jednym z kluczowych działań mających na celu poprawę efektywności energetycznej budynków. To skutek nowelizacji dyrektywy budynkowej, przyjętej 12 marca 2024 r. przez Parlament Europejski. Zgodnie z nią między innymi od 2030 r. wszystkie nowe budynki muszą być zeroemisyjne, a te już istniejące – zmodernizowane.

REKLAMA