REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Rodzaje oświelenia w biurze - światło dzienne i sztuczne

Materiały prasowe
Oświetlenie gabinetu Fot. Rockfon
Oświetlenie gabinetu Fot. Rockfon
Rockfon

REKLAMA

REKLAMA

Odpowiednie oświetlenie w biurze ma duży wpływ na jakość pracy i na nasze zdrowie. Właściwe oświetlenie biura sprawia, że pracownik jest w stanie wykonywać swojej obowiązki efektywniej i łatwiej jest mu się skoncentrować. Zobacz, jakie rodzaje oświetlenia można zastosować w biurze.

Właściwe oświetlenie stanowiska pracy jest kluczowe dla zdrowia naszych oczu, pomaga w koncentracji i sprawia, że wolniej odczuwamy zmęczenie. Dlatego niezależnie od tego czy urządzamy kącik do odrabiania lekcji dla dziecka, czy własne biuro, jednym z najważniejszych jego elementów są odpowiednie warunki oświetleniowe.

REKLAMA

Oświetlenie biurka jest jednym z głównych czynników wpływających na samopoczucie, wygodę i koncentrację podczas pracy. Jeśli jest odpowiednie, zmniejsza uczucie zmęczenia wzroku oraz zwiększa naszą efektywność. Najkorzystniejsze jest światło dzienne, dlatego powinniśmy je maksymalnie eksploatować. To dzięki niemu mamy więcej energii – niezmiernie istotnej, gdy spędzamy przed komputerem wiele godzin. Niestety często dostęp do światła naturalnego jest ograniczony, np. gdy pracujemy w godzinach popołudniowych lub w okresie zimowym. Wówczas musimy polegać na świetle sztucznym.

Zobacz także: Akcesoria biurowe z naturalnych materiałów

Światło dzienne

Jeśli mamy możliwość zaplanowania układu mieszkania lub biura od podstaw – pomieszczenie, w którym będziemy pracować najlepiej jest usytuować od strony północnej. Wówczas promienie słoneczne będą padać równomiernie na całą powierzchnię, ograniczając przy tym rzucanie kontrastowych cieni. Gdy potrzebujemy większego natężenia światła, wybierzmy okna od strony zachodniej. Jeśli to niemożliwe, zdecydujmy się przynajmniej na duże przeszklenia, które sprawią, że do wnętrza wpadnie więcej światła dziennego.

Zobacz także: Półki i regały: inspiracje

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Jakość oświetlenia zależy głównie od liczby przeszkleń i ich usytuowania. W małych pomieszczeniach najlepiej sprawdzi się jedno centralne okno, które pozwoli równomiernie oświetlić wnętrze. Im większa przestrzeń, tym większa powinna być ich liczba, np. w biurze o powierzchni 16 m2 dwa okna zapewnią prawidłowe nasłonecznienie przez większą część dnia.

Nadmiar światła może też sprawiać dyskomfort, dlatego ustawienie biurka naprzeciw okna nie jest najlepszym rozwiązaniem. W przeciwnym razie jasna płaszczyzna będzie odbijać się na ekranie komputera, co może powodować przemęczenie wzroku.

Zobacz także: Jak dobrać odpowiednią lampkę do gabinetu?

Światło sztuczne

Na optymalne wykorzystanie światła w pomieszczeniach w znacznym stopniu wpływa także rodzaj sufitu. W biurach bardzo dobrze sprawdzają się sufity podwieszane o wysokim współczynniku odbicia światła.

Właściwie dobrane parametry w zakresie odbijania światła pomagają je efektywnie wykorzystać. Białe, matowe sufity bardzo dobrze odbijają światło i równomiernie je rozpraszają. Nie tworzą rażących refleksów czy kontrastowych cieni  – potwierdza Andrzej Skrzypczak z firmy Rockfon.

REKLAMA

Promienie słońca, które docierają do pomieszczenia, są odbijane przez jasną powierzchnię sufitu i łagodnie rozpraszane. Stopień wykorzystania naturalnego oświetlenia określa współczynnik odbicia światła. Najlepiej, jeśli wybieramy płyty sufitowe, dla których wartość tego współczynnika wykosi 85–87%.

Wysoka zdolność sufitów podwieszanych do odbijania światła wpływa także na efektywność energetyczną. Źródła światła wmontowane w taki sufit mogą mieć mniejszą moc. Tym samym możliwe jest zaoszczędzenie energii zużywanej przez oświetlenie elektryczne.

Zobacz także: Designerskie zegary gabinetowe: GALERIA


Komfort pracy wieczorem - oświetlenie sztuczne

Żeby komfort pracy nie zmniejszał się, gdy pracujemy wieczorem, konieczne jest zamontowanie odpowiedniego światła sztucznego. Praktycznym rozwiązaniem jest wybór lamp fluorescencyjnych, czyli świetlówek liniowych. Równomiernie rozprowadzają światło i stanowią ekologiczną alternatywę dla tradycyjnych i wciąż bardzo popularnych „żarówek”. Takie rozwiązanie zmniejszy efekt zmęczenia wzroku, a dodatkowo zredukuje wydatki za energię.

Zobacz także: Podpórki do książek jako dekoracje

Miejscowe oświetlenie stanowiska pracy - lampka na biurku

Równie ważne jest miejscowe oświetlenie stanowiska pracy, najlepiej lampką biurkową. Dla poprawienia komfortu producenci oferują lampy z długim ramieniem, co umożliwia większe pole manewru. Dzięki temu źródło światła będzie padać na sporą powierzchnię biurka. Stawiając na jakość i oszczędność, wybierzmy żarówki halogenowe. Posłużą nawet kilkakrotnie dłużej od zwykłej żarówki i zyskamy intensywną wiązkę światła o przyjemnej dla oka barwie. Warto stworzyć w biurze takie warunki oświetleniowe, które z jednej strony będą sprzyjały zdrowiu i efektywności, a z drugiej pozwolą maksymalnie wykorzystać zalety światła naturalnego oraz zastosować najbardziej oszczędne źródła światła sztucznego.

Zobacz także: Jak urządzić gabinet?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kredyty hipoteczne z WIBOR-em. Abuzywne formuły zmiany oprocentowania niezgodne z unijnym rozporządzeniem BMR

Wraz z wejściem rozporządzenia BMR umowy kredytowa zawierające niedozwolone zapisy powinny zostać aneksowane i dostosowane do nowego porządku prawnego. Brak dostosowania umowy może skutkować tym, że umowa zawarta wiele lat temu może okazać się nieważna.

Nowe mieszkania w starej przestrzeni - rewitalizacja centrów miast

Centra wielkich miast są atrakcyjnymi miejscami nie tylko do pracy, ale też do mieszkania. Swobodny dostęp do miejskiej infrastruktury zapewnia tam wygodne funkcjonowanie na co dzień. Niestety, gęsta zabudowa – typowa dla centrum – ogranicza możliwość budowania nowych lokali, zarówno komercyjnych, jak i mieszkalnych. Zdaniem architektów i urbanistów skutecznym rozwiązaniem tego problemu są rewitalizacje zabytkowych kamienic i nadbudowy. Wciąż jednak można odnieść wrażenie, że potencjał istniejących budynków pozostaje niewykorzystany.

Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie

- Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.
Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

Dom za 1 euro. Jakie są warunki?

Władze miasteczka Saint-Amand-Montrond, położonego w centralnej Francji, podjęły niecodzienną inicjatywę. Wystawiły na sprzedaż dom za symboliczną kwotę 1 euro. Jest jednak pewien warunek - nabywca musi zobowiązać się do zamieszkania w nim na co najmniej 10 lat.

REKLAMA

Nowe wsparcie dla kredytobiorców. Wiadomo, kiedy kredyt #naStart wejdzie w życie

Ministerstwo Rozwoju i Technologii ogłosiło, że nowe przepisy dotyczące wsparcia przy zakupie pierwszego mieszkania wejdą w życie w drugiej połowie 2024 roku. Projekt ustawy wprowadzającej kredyt "#naStart" jest obecnie konsultowany.

Frankowicze czekają na uchwałę Sądu Najwyższego. Czy 25 kwietnia 2024 r. Izba Cywilna SN wyjaśni wreszcie 6 kluczowych zagadnień prawnych?

W dniu 25 kwietnia 2024 roku poznamy kolejny rozdział wieloletniej już sagi związanej z wydaniem tzw. uchwały frankowej przez Sąd Najwyższy w pełnym składzie Izby Cywilnej. Na ten dzień zostało wyznaczone posiedzenie Sądu Najwyższego, który ponownie ma zająć się zagadnieniami prawnymi dot. spraw frankowych, które zostały przedstawione przez Pierwszą Prezes. Czy jednak ta uchwała ma szanse zostać wydana i czy rzeczywiście – po wielu wyrokach TSUE w polskich sprawach frankowych – jest jeszcze potrzebna? Czy jeżeli zostanie wydana, to ułatwi rozstrzyganie pozwów Frankowiczów czy tylko skomplikuje te procesy? 

W jaki sposób deweloperzy mieszkaniowi korzystają z sztucznej inteligencji

Sztuczna inteligencja jako wsparcie dla deweloperów? Jak najbardziej. W jaki sposób już ją wykorzystują i jak planują wykorzystywać AI w przyszłości? 

W Polsce trzeba wyburzyć ponad 6,5 tys. mieszkań lub domów. Kto nie może się czuć bezpiecznie?

Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że ponad 2,2 mln Polek i Polaków mieszka w domach jednorodzinnych i kamienicach, które mają już ponad 100 lat. Nikt nie wie, czy te osoby mogą się czuć bezpiecznie. Eksperci portalu GetHome.pl dotarli do informacji z GUNB, z których wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

REKLAMA

Senat zdecydował w sprawie wakacji kredytowych

Senat przyjął bez poprawek ustawę o wakacjach kredytowych. Nowe przepisy teraz trafią do podpisu prezydenta. Jak szacuje resort finansów z z wakacji kredytowych w tym roku będzie mogło maksymalnie skorzystać 562 tys. kredytobiorców.

Wiśnia ozdobna i jej najpiękniejsze odmiany do ogrodu – którą wybrać?

Wiśnia ozdobna uznawana jest za najpiękniej kwitnące drzewo. Jakie odmiany wiśni ozdobnej są najładniejsze? My polecamy Kanzan, Amanogawa, Royal Burgundy i Shirotae. Którą wybrać? Podpowiadamy.

REKLAMA