| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wnętrza > Projektowanie wnętrz > Jaka jest historia łóżka?

Jaka jest historia łóżka?

Bez wątpienia łóżko to jeden z najważniejszych mebli w każdym domu. Na łóżku śpimy, czytamy i odpoczywamy. Mało kto zastanawia się jednak, jak długą drogę przeszło, by przyjąć taką formę, jaką ma dzisiaj.

Wszystko zaczęło się od ubitej ziemi, później była deska, a na końcu materac i łóżko wodne – tak w telegraficznym skrócie wygląda historia łóżka. Dokładne określenie momentu powstania tego cudownego mebla nie jest do końca możliwe. Możemy jednak przedstawić fakty z jego „życia”, które każdy łóżkowy amator powinien znać.

Zobacz także: Jak kiedyś wyglądały sypialnie a jak wyglądają dziś?

Na początku było...

Zanim stało się niezbędnym elementem alkowy, człowiek musiał zadowolić się jego ciągle niedoskonałymi namiastkami:

  • Okres neolitu to prawdopodobnie moment, gdy pojawiły się pierwsze, do tego bardzo prymitywne łóżka. Egipcjanie spali na palmowych liściach rozłożonych w rogu pokoju. Ta wątpliwa przyjemność ominęła faraona Tutenhamona, który zażyczył sobie łoże wykonane z drzewa hebanowego i złota, zawieszone na niewielkiej wysokości nad podłożem;
  • Na szczęście dla niego (i dla nas) nadszedł czas Imperium Rzymskiego i niezwykła pomysłowość starożytnych Rzymian. Jako pierwsi wymyślili materac, początkowo wypychano go trzciną, słomą, wełną lub pierzem. Każde łóżko, które posiadało materac, animuszu dodawały ozdoby wykonane ze złota bądź brązu;
  • Rzymianie nie zadowolili się laurami za stworzenie materaca i poszli o krok dalej. Skonstruowali pierwsze w historii ludzkości łóżko wodne. Ochotnik kładł się do kołyski z ciepłą wodą, pozostawał tam do momentu, gdy stawał się senny. Następnie przenoszono go do drugiej, wyściełanej materacem, gdzie kołysano go do snu;
  • Renesans nie byłby sobą, gdy jeszcze nie udoskonalił nowego wynalazku, a mianowicie materaca. Choć jego wypełnienie nie uległo zmianie (nadal składała się na nie słoma lub pierze), zmieniło się to, co je okalało, sztywny i nieprzyjemny w dotyku materiał zastąpił jedwab bądź aksamit.

Miejsce, gdzie tworzy się historia

Jeśli ktoś uważa, że łóżko może służyć jedynie do spania i czynności pokrewnych, to grubo się myli. Sam Ludwik XIV ukochał mebel tak mocno, że spędzał w nim nie tylko całe dnie i noce, ale wspinał się na intelektualne wyżyny wydając na nim wyroki na bogu ducha winnych Paryżan. Osiemnastowieczny monarcha wyznawał również zasadę „kochanych przedmiotów nigdy za wiele”, dlatego też w Wersalu umieścił 413 łóżek.

Dalszy rozwój łóżka to wełniany materac i stalowa konstrukcja. Dzięki temu stało się ono niemal „narzędziem” sanitarnym, nie pozwalającym wkraść się żadnym bakteriom i insektom, które przez długi czas stanowiły jego nieodzowny element. Druga połowa XIX wieku podarowała nam pierwszy materac ze sprężynami.

Zobacz także: Zadbaj o jakość swojego snu

Szalony wiek XX

Od lat 50-tych możemy obserwować małą łóżkową rewolucję – piankowe poduszki i materace. Łóżko wodne, które dostosuje się do każdego kształtu i w końcu łoże w 100% wypełnione powietrzem. Rozwój techniki nie ominął sypialnianego biznesu. Możemy wybierać stopień miękkości materaca, to czy ma mieć sprężyny czy nie, czy łóżko wypełni woda, a może jednak powietrze. Mogę się założyć, że Ludwik XIV bardzo nam zazdrości.

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Bez wątpienia łóżko to jeden z najważniejszych mebli w każdym domu. Śpimy na nim, czytamy, odpoczywamy. Mało kto zastanawia się jednak, jak długą drogę przeszło, by przyjąć taką formę, jaką ma dzisiaj.
Bez wątpienia łóżko to jeden z najważniejszych mebli w każdym domu. Śpimy na nim, czytamy, odpoczywamy. Mało kto zastanawia się jednak, jak długą drogę przeszło, by przyjąć taką formę, jaką ma dzisiaj.

Potrącenia komornicze i administracyjne z wynagrodzeń69.30 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Karolina Sztobryn

Rzecznik patentowy, doktor nauk prawnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »