| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wnętrza > Projektowanie wnętrz > Jaka jest historia łóżka?

Jaka jest historia łóżka?

Bez wątpienia łóżko to jeden z najważniejszych mebli w każdym domu. Na łóżku śpimy, czytamy i odpoczywamy. Mało kto zastanawia się jednak, jak długą drogę przeszło, by przyjąć taką formę, jaką ma dzisiaj.

Wszystko zaczęło się od ubitej ziemi, później była deska, a na końcu materac i łóżko wodne – tak w telegraficznym skrócie wygląda historia łóżka. Dokładne określenie momentu powstania tego cudownego mebla nie jest do końca możliwe. Możemy jednak przedstawić fakty z jego „życia”, które każdy łóżkowy amator powinien znać.

Zobacz także: Jak kiedyś wyglądały sypialnie a jak wyglądają dziś?

Na początku było...

Zanim stało się niezbędnym elementem alkowy, człowiek musiał zadowolić się jego ciągle niedoskonałymi namiastkami:

  • Okres neolitu to prawdopodobnie moment, gdy pojawiły się pierwsze, do tego bardzo prymitywne łóżka. Egipcjanie spali na palmowych liściach rozłożonych w rogu pokoju. Ta wątpliwa przyjemność ominęła faraona Tutenhamona, który zażyczył sobie łoże wykonane z drzewa hebanowego i złota, zawieszone na niewielkiej wysokości nad podłożem;
  • Na szczęście dla niego (i dla nas) nadszedł czas Imperium Rzymskiego i niezwykła pomysłowość starożytnych Rzymian. Jako pierwsi wymyślili materac, początkowo wypychano go trzciną, słomą, wełną lub pierzem. Każde łóżko, które posiadało materac, animuszu dodawały ozdoby wykonane ze złota bądź brązu;
  • Rzymianie nie zadowolili się laurami za stworzenie materaca i poszli o krok dalej. Skonstruowali pierwsze w historii ludzkości łóżko wodne. Ochotnik kładł się do kołyski z ciepłą wodą, pozostawał tam do momentu, gdy stawał się senny. Następnie przenoszono go do drugiej, wyściełanej materacem, gdzie kołysano go do snu;
  • Renesans nie byłby sobą, gdy jeszcze nie udoskonalił nowego wynalazku, a mianowicie materaca. Choć jego wypełnienie nie uległo zmianie (nadal składała się na nie słoma lub pierze), zmieniło się to, co je okalało, sztywny i nieprzyjemny w dotyku materiał zastąpił jedwab bądź aksamit.

Miejsce, gdzie tworzy się historia

Jeśli ktoś uważa, że łóżko może służyć jedynie do spania i czynności pokrewnych, to grubo się myli. Sam Ludwik XIV ukochał mebel tak mocno, że spędzał w nim nie tylko całe dnie i noce, ale wspinał się na intelektualne wyżyny wydając na nim wyroki na bogu ducha winnych Paryżan. Osiemnastowieczny monarcha wyznawał również zasadę „kochanych przedmiotów nigdy za wiele”, dlatego też w Wersalu umieścił 413 łóżek.

Dalszy rozwój łóżka to wełniany materac i stalowa konstrukcja. Dzięki temu stało się ono niemal „narzędziem” sanitarnym, nie pozwalającym wkraść się żadnym bakteriom i insektom, które przez długi czas stanowiły jego nieodzowny element. Druga połowa XIX wieku podarowała nam pierwszy materac ze sprężynami.

Zobacz także: Zadbaj o jakość swojego snu

Szalony wiek XX

Od lat 50-tych możemy obserwować małą łóżkową rewolucję – piankowe poduszki i materace. Łóżko wodne, które dostosuje się do każdego kształtu i w końcu łoże w 100% wypełnione powietrzem. Rozwój techniki nie ominął sypialnianego biznesu. Możemy wybierać stopień miękkości materaca, to czy ma mieć sprężyny czy nie, czy łóżko wypełni woda, a może jednak powietrze. Mogę się założyć, że Ludwik XIV bardzo nam zazdrości.

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Bez wątpienia łóżko to jeden z najważniejszych mebli w każdym domu. Śpimy na nim, czytamy, odpoczywamy. Mało kto zastanawia się jednak, jak długą drogę przeszło, by przyjąć taką formę, jaką ma dzisiaj.
Bez wątpienia łóżko to jeden z najważniejszych mebli w każdym domu. Śpimy na nim, czytamy, odpoczywamy. Mało kto zastanawia się jednak, jak długą drogę przeszło, by przyjąć taką formę, jaką ma dzisiaj.

PIT 2020. Komentarz199.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Gekko Taxens

Jesteśmy zespołem konsultantów biznesowych, czołowych ekspertów w swoich dziedzinach. Specjalizujemy się w kompleksowym doradztwie podatkowym, prawnym oraz consultingu operacyjnym.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »