REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jaka jest historia łóżka?

Katarzyna Oleksik
Bez wątpienia łóżko to jeden z najważniejszych mebli w każdym domu. Śpimy na nim, czytamy, odpoczywamy. Mało kto zastanawia się jednak, jak długą drogę przeszło, by przyjąć taką formę, jaką ma dzisiaj.
Bez wątpienia łóżko to jeden z najważniejszych mebli w każdym domu. Śpimy na nim, czytamy, odpoczywamy. Mało kto zastanawia się jednak, jak długą drogę przeszło, by przyjąć taką formę, jaką ma dzisiaj.

REKLAMA

REKLAMA

Bez wątpienia łóżko to jeden z najważniejszych mebli w każdym domu. Na łóżku śpimy, czytamy i odpoczywamy. Mało kto zastanawia się jednak, jak długą drogę przeszło, by przyjąć taką formę, jaką ma dzisiaj.

Wszystko zaczęło się od ubitej ziemi, później była deska, a na końcu materac i łóżko wodne – tak w telegraficznym skrócie wygląda historia łóżka. Dokładne określenie momentu powstania tego cudownego mebla nie jest do końca możliwe. Możemy jednak przedstawić fakty z jego „życia”, które każdy łóżkowy amator powinien znać.

REKLAMA

Zobacz także: Jak kiedyś wyglądały sypialnie a jak wyglądają dziś?

Na początku było...

Zanim stało się niezbędnym elementem alkowy, człowiek musiał zadowolić się jego ciągle niedoskonałymi namiastkami:

  • Okres neolitu to prawdopodobnie moment, gdy pojawiły się pierwsze, do tego bardzo prymitywne łóżka. Egipcjanie spali na palmowych liściach rozłożonych w rogu pokoju. Ta wątpliwa przyjemność ominęła faraona Tutenhamona, który zażyczył sobie łoże wykonane z drzewa hebanowego i złota, zawieszone na niewielkiej wysokości nad podłożem;
  • Na szczęście dla niego (i dla nas) nadszedł czas Imperium Rzymskiego i niezwykła pomysłowość starożytnych Rzymian. Jako pierwsi wymyślili materac, początkowo wypychano go trzciną, słomą, wełną lub pierzem. Każde łóżko, które posiadało materac, animuszu dodawały ozdoby wykonane ze złota bądź brązu;
  • Rzymianie nie zadowolili się laurami za stworzenie materaca i poszli o krok dalej. Skonstruowali pierwsze w historii ludzkości łóżko wodne. Ochotnik kładł się do kołyski z ciepłą wodą, pozostawał tam do momentu, gdy stawał się senny. Następnie przenoszono go do drugiej, wyściełanej materacem, gdzie kołysano go do snu;
  • Renesans nie byłby sobą, gdy jeszcze nie udoskonalił nowego wynalazku, a mianowicie materaca. Choć jego wypełnienie nie uległo zmianie (nadal składała się na nie słoma lub pierze), zmieniło się to, co je okalało, sztywny i nieprzyjemny w dotyku materiał zastąpił jedwab bądź aksamit.

Miejsce, gdzie tworzy się historia

REKLAMA

Jeśli ktoś uważa, że łóżko może służyć jedynie do spania i czynności pokrewnych, to grubo się myli. Sam Ludwik XIV ukochał mebel tak mocno, że spędzał w nim nie tylko całe dnie i noce, ale wspinał się na intelektualne wyżyny wydając na nim wyroki na bogu ducha winnych Paryżan. Osiemnastowieczny monarcha wyznawał również zasadę „kochanych przedmiotów nigdy za wiele”, dlatego też w Wersalu umieścił 413 łóżek.

Dalszy rozwój łóżka to wełniany materac i stalowa konstrukcja. Dzięki temu stało się ono niemal „narzędziem” sanitarnym, nie pozwalającym wkraść się żadnym bakteriom i insektom, które przez długi czas stanowiły jego nieodzowny element. Druga połowa XIX wieku podarowała nam pierwszy materac ze sprężynami.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: Zadbaj o jakość swojego snu

Szalony wiek XX

Od lat 50-tych możemy obserwować małą łóżkową rewolucję – piankowe poduszki i materace. Łóżko wodne, które dostosuje się do każdego kształtu i w końcu łoże w 100% wypełnione powietrzem. Rozwój techniki nie ominął sypialnianego biznesu. Możemy wybierać stopień miękkości materaca, to czy ma mieć sprężyny czy nie, czy łóżko wypełni woda, a może jednak powietrze. Mogę się założyć, że Ludwik XIV bardzo nam zazdrości.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie

- Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.
Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

Dom za 1 euro. Jakie są warunki?

Władze miasteczka Saint-Amand-Montrond, położonego w centralnej Francji, podjęły niecodzienną inicjatywę. Wystawiły na sprzedaż dom za symboliczną kwotę 1 euro. Jest jednak pewien warunek - nabywca musi zobowiązać się do zamieszkania w nim na co najmniej 10 lat.

Nowe wsparcie dla kredytobiorców. Wiadomo, kiedy kredyt #naStart wejdzie w życie

Ministerstwo Rozwoju i Technologii ogłosiło, że nowe przepisy dotyczące wsparcia przy zakupie pierwszego mieszkania wejdą w życie w drugiej połowie 2024 roku. Projekt ustawy wprowadzającej kredyt "#naStart" jest obecnie konsultowany.

Frankowicze czekają na uchwałę Sądu Najwyższego. Czy 25 kwietnia 2024 r. Izba Cywilna SN wyjaśni wreszcie 6 kluczowych zagadnień prawnych?

W dniu 25 kwietnia 2024 roku poznamy kolejny rozdział wieloletniej już sagi związanej z wydaniem tzw. uchwały frankowej przez Sąd Najwyższy w pełnym składzie Izby Cywilnej. Na ten dzień zostało wyznaczone posiedzenie Sądu Najwyższego, który ponownie ma zająć się zagadnieniami prawnymi dot. spraw frankowych, które zostały przedstawione przez Pierwszą Prezes. Czy jednak ta uchwała ma szanse zostać wydana i czy rzeczywiście – po wielu wyrokach TSUE w polskich sprawach frankowych – jest jeszcze potrzebna? Czy jeżeli zostanie wydana, to ułatwi rozstrzyganie pozwów Frankowiczów czy tylko skomplikuje te procesy? 

REKLAMA

W jaki sposób deweloperzy mieszkaniowi korzystają z sztucznej inteligencji

Sztuczna inteligencja jako wsparcie dla deweloperów? Jak najbardziej. W jaki sposób już ją wykorzystują i jak planują wykorzystywać AI w przyszłości? 

W Polsce trzeba wyburzyć ponad 6,5 tys. mieszkań lub domów. Kto nie może się czuć bezpiecznie?

Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że ponad 2,2 mln Polek i Polaków mieszka w domach jednorodzinnych i kamienicach, które mają już ponad 100 lat. Nikt nie wie, czy te osoby mogą się czuć bezpiecznie. Eksperci portalu GetHome.pl dotarli do informacji z GUNB, z których wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Senat zdecydował w sprawie wakacji kredytowych

Senat przyjął bez poprawek ustawę o wakacjach kredytowych. Nowe przepisy teraz trafią do podpisu prezydenta. Jak szacuje resort finansów z z wakacji kredytowych w tym roku będzie mogło maksymalnie skorzystać 562 tys. kredytobiorców.

Wiśnia ozdobna i jej najpiękniejsze odmiany do ogrodu – którą wybrać?

Wiśnia ozdobna uznawana jest za najpiękniej kwitnące drzewo. Jakie odmiany wiśni ozdobnej są najładniejsze? My polecamy Kanzan, Amanogawa, Royal Burgundy i Shirotae. Którą wybrać? Podpowiadamy.

REKLAMA

Ministerstwo Finansów: nie będzie przedłużenia wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 r. pomoc dla kredytobiorców tylko z FWK

Ministerstwo Finansów nie przewiduje przedłużania wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 roku wspieranie kredytobiorców w trudnej sytuacji w całości przejmie Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. Taką informację przekazał w Senacie 17 kwietnia 2024 r. wiceminister finansów Jurand Drop.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz przez dewelopera?

Nie tylko inwestorzy chcą wykańczać mieszkania pod klucz, również kupujący mieszkania na własny użytek coraz częściej korzystają z tej możliwości. Są pakiety podstawowe, jak i projekty indywidualne. Ile trzeba zapłacić? 

REKLAMA