| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wnętrza > Projektowanie wnętrz > Łazienka - przestrzeń relaksu

Łazienka - przestrzeń relaksu

Łazienka w naszym domu powinna być przestrzenią relaksu. Koncepcja łazienki: ciemnej, niefunkcjonalnej, ograniczonej małym metrażem, obowiązująca z konieczności, nie w wyniku rzeczywistych potrzeb, powoli staje się kolejnym reliktem szarej, zunifikowanej przeszłości. Jak sprawić, żeby łazienka stała się przestrzenią relaksu?

Obecnie łazienki są centralnym punktem zainteresowania światowych designerów: zyskują większą powierzchnię, oryginalne wzornictwo połączone z najnowszymi rozwiązaniami technologicznymi, materiały zastrzeżone do tej pory dla innych pomieszczeń oraz nową funkcję: przestają służyć tylko potrzebom higienicznym, stają się miejscem wyciszenia, relaksu i odpoczynku. Sprzyja temu tradycyjna intymność tego miejsca - często jest to jedyne pomieszczenie w domu, w którym wolny czas można przeznaczyć tylko dla siebie i nie będzie on zakłócany przez innych członków rodziny.

Zobacz także: Łazienka: miejsce odprężenia

Trzy strefy

Aby jednak łazienka stała się prawdziwą strefą relaksu i wyciszenia, warto wygospodarować większa powierzchnię - około 20 metrów, którą z łatwością podzielimy na trzy sfery:

  • sanitarną,
  • kąpielową i
  • wypoczynkową.

W pierwszych dwóch powinny się znaleźć dwie umywalki, sedes, bidet, wanna i prysznic, w ostatniej szafki, leżanka, fotel i toaletka. Wanna i prysznic powinny być oddzielone od strefy ściśle sanitarnej np. za pomocą ścianki, ażurowego parawanu lub tafli piaskowanego szkła. Atrakcyjne wizualnie są układy wyspowe, w których część urządzeń umieszczona jest wokół ścianki usytuowanej pośrodku łazienki- takie rozwiązanie zapewnia intymność, usprawnia komunikację oraz porządkuje przestrzeń. Pozwala także - szczególnie w przypadku dużych łazienek - uniknąć wrażenia pustki i chłodu.

Popularnym ostatnio rozwiązaniem jest ustawienie oryginalnej wanny na środku pomieszczenia - w pokoju spa sprawdzi się stylizowana wanna na rzeźbionych nóżkach, wanna z kamienia lub klasyczna ceramiczna- szlachetna dzięki ascetycznej formie.

W celu zapewnienia maksymalnego relaksu w kąpieli najlepiej wybrać wannę z hydromasażem, prysznic wrażeń (oddziałujący na zmysły dzięki koloroterapii oraz możliwości wyboru regulacji siły i kierunków strumienia wody ) lub wielofunkcyjną kabinę prysznicową oferującą kąpiel parową, bicze wodne i kilka programów masażu wodą.

Zobacz także: Jak zamienić tradycyjną łazienkę w domowe SPA?

Waga światła

Istotną rolę w kształtowaniu atmosfery odprężenia odgrywa światło, w strefie kąpielowej powinno być ono subtelne, stwarzać magiczną atmosferę i klimat spokoju. Doskonałe efekty dla odprężenia umysłu daje chromoterapia- terapia kolorami; można więc zamontować na suficie i ścianach lampki emitujące różne kolory światła: kojący błękit, odprężającą zieleń czy pobudzającą czerwień, można też zainstalować profesjonalne systemy chromo- i muzykoterapii, w których zmieniającym się w określonych sekwencjach kolorom światła towarzyszy odpowiednio zharmonizowana muzyka. Aby obsługa tych systemów nie sprawiała trudności, już na etapie projektowania warto przewidzieć sterowanie dźwiękiem, muzyką i temperaturą za pomocą pilota przypisanego do łazienki. Można też wybrać rozwiązanie najprostsze i tańsze - wielu producentów wanien oprócz funkcji hydromasażu oferuje systemy podświetlania wody na podstawowe kolory, zwiększając działanie terapeutyczne i przyjemność kąpieli.

ARTDESIGN

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Aleksandra Tabędzka

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »