reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wnętrza > Projektowanie wnętrz > Funkcja koloru we wnętrzach publicznych i prywatnych

Funkcja koloru we wnętrzach publicznych i prywatnych

Kolor jest pochodną proponowanej wizji przestrzeni, jest związany z funkcją wnętrza, nie może być traktowany jako oddzielny od mebli i wyposażenia element projektu. Jaka jest jedna funkcja koloru we wnętrzach publicznych i prywatnych?

W zależności od rodzaju przestrzeni i jej przeznaczenia kolor spełnia różne funkcje: mocne, nasycone barwy podkreślają wrażenie luksusu, a przy braku finezyjnych ozdób budują wnętrze. W pomieszczeniach, w których zrezygnowano z powodów finansowych z wyrafinowanych podziałów, sztukaterii, dopracowanych dodatków i bibelotów, kreujących atmosferę, funkcję tworzenia nastroju i dopełnienia wnętrza przejmuje odpowiednio dobrany, wyrazisty kolor. W zależności od przeznaczenia wnętrza można zaproponować różne rozwiązania kolorystyczne.

W hotelu sprawdzą się nawet nietypowe, zaskakujące połączenia kolorystyczne - na pewno zostaną zauważone i zapamiętane, a ze względu na z założenia krótki okres pobytu nie zdążą zmęczyć lub się znudzić.

W domach wybierane są bezpieczne zestawienia kolorystyczne, o średnim nasyceniu barw - klienci preferują uniwersalne kolory ziemi: beże i brązy.

W przestrzeniach użytkowych inwestor oczekuje wnętrz oryginalnych, charakterystycznych, pozwalających na wyraźne odróżnienie od konkurencji i zbudowanie rozpoznawalnej marki.

Zobacz także: Kolor i odcień podczas łączenia w schemacie wnętrza

We wnętrzach publicznych kolor z reguły nawiązuje do koloru logotypu firmy, kolorystyki kojarzącej się z działalnością inwestora lub niosącej pożądany przekaz (np. w firmach medycznych będą to barwy czyste, laboratoryjne: biel, niebieski, popielaty lub zielony; w firmach wykorzystujących nowoczesne technologie: srebrny, czarny, w firmach spożywczych kolory natury, w kancelariach prawniczych solidne brązy, stare złoto).

Przestrzenie użytkowe są zazwyczaj ciekawymi wyzwaniami projektowymi, ponieważ muszą posiadać intrygujący i wyrazisty charakter, rozpoznawalny przez klientów, a efekt wizualny jest równie ważny jak funkcjonalność. Wnętrze publiczne musi silnie oddziaływać na klientów firmy, jest wizytówką i źródłem informacji na temat marki. Wystrój ma komunikować pewne pożądane cechy firmy, jak nowoczesność, dynamizm, solidność i prestiż, dlatego projektowanie wnętrz publicznych jest ciekawym doświadczeniem, w którym można wykorzystać wielopłaszczyznową wiedzę i szerokie spektrum środków wyrazu. Inwestorzy coraz częściej są otwarci na niekonwencjonalne rozwiązania i eksperymenty, rozumiejąc, że wnętrze typowe i banalne zginie w masie podobnych, a odważne pomysły zostaną zauważone przez klientów budując identyfikację obiektu, a przez to marki.

Zobacz także: Wykorzystanie optycznych właściwości koloru

Również we wnętrzach prywatnych widoczne jest zainteresowanie intensywną kolorystyką i śmiałymi połączeniami. Kolory nie są już postrzegane wyłącznie przez ich właściwości optyczne, zgodnie z którymi kolory jasne wizualnie powiększają, a kolory ciemne zmniejszają wnętrze. Oczywiście określone właściwości kolorów pomagają budować przestrzeń, poprawiają i korygują proporcje wnętrza, podkreślają lub ukrywają cechy przestrzeni, przede wszystkim stwarzają jednak niewyczerpane możliwości efektownego kształtowania wnętrza, wydobycia faktur i niuansów detali, kreowania nastroju i wyróżnialnego charakteru oraz budowania przestrzeni poprzez wydobycie kontrastem perspektywy.

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Kolor jest pochodną proponowanej wizji przestrzeni, jest związany z funkcją wnętrza, nie może być traktowany jako oddzielny od mebli i wyposażenia element projektu. Fot. ARTDESIGN
Kolor jest pochodną proponowanej wizji przestrzeni, jest związany z funkcją wnętrza, nie może być traktowany jako oddzielny od mebli i wyposażenia element projektu. Fot. ARTDESIGN

Ulgi na rozwój i innowacje w PIT i CIT. Zmiany 202169.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Onwelo

Onwelo to nowoczesna polska spółka technologiczna, która specjalizuje się w budowaniu innowacyjnych rozwiązań IT dla firm z branży finansowej, ubezpieczeniowej, telekomunikacyjnej, farmaceutycznej oraz FMCG.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama